کدخبر: ۳۰۰۴۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
افزایش خشونت‌ها در اعتراضات ضد دولتی هنگ‌کنگ

افزایش خشونت‌ها در اعتراضات ضد دولتی هنگ‌کنگ

اقتصاد نیوز: رهبر هنگ‌کنگ امروز (سه‌شنبه) تاکید کرد: خشونت‌ها در اعتراضات ضد دولتی هنگ‌کنگ جدی‌تر شده اما دولت مطمئن است می‌تواند شخصا به این بحران رسیدگی کند.

 به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، کری لام رهبر هنگ‌کنگ برای نخستین‌بار از روز یکشنبه که راهپیمایی‌های اعتراضی اوج گرفتند در ملأعام سخنرانی کرد؛ راهپیمایی‌هایی که در جریان آن پلیس به طرف معترضانی که آجر و کوکتل مولوتوف پرتاپ می‌کردند متوسل به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از آب پرفشار شد.

کری لام که تحت حمایت پکن قرار دارد، گفت: من از ایجاد پلتفرمی برای گفت‌وگو دست نخواهم کشید اگرچه زمان برای آغاز تحقیقات مستقل در خصوص این بحران مناسب نیست.

وی افزود: ما باید برای سازش در جامعه از طریق گفت‌وگو با اقشار مختلف جامعه آماده شویم. می‌خواهیم تا به این وضعیت ناآرام در هنگ‌کنگ پایان دهیم. من به هیچ وجه باور ندارم که دولت کنترل خود بر امور را از دست داده باشد.

راهپیمایی‌های اعتراضی بیشتری برای روزها و هفته‌های آتی برنامه‌ریزی شده که چالشی مستقیم برای مقامات در پکن محسوب می‌شود؛ مقاماتی که مشتاق هستند این ناآرامی‌ها را در آستانه هفتادمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین در اول اکتبر (۹ مهر) سرکوب کنند.

پنج درخواست کلیدی معترضان کنار گذاشتن لایحه استرداد، آغاز تحقیقات مستقل در خصوص اعتراضات و اقدامات خشونت‌آمیز پلیس، قلمداد نکردن اعتراضات به عنوان آشوب، رفع اتهام از بازداشت شدگان و از سرگیری اصلاحات سیاسی است که مقامات تاکنون از رسیدگی به این درخواست‌ها امتناع کرده‌اند.

این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرند که هنگ‌کنگ برای نخستین‌بار در دهه گذشته با رکود اقتصادی مواجه شده است.

هنگ‌کنگ از سال ۱۹۹۷ میلادی که حاکمیتش به پکن محول شد دچار بزرگترین بحران سیاسی خود شده و مقامات حزب کمونیست چین به صورت کاملا صریح هشدار داده‌اند در صورت لزوم برای سرکوب این خشونت‌ها دست به مداخله نظامی خواهند زد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند