کدخبر: ۳۰۵۵۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در دیدار رئیس جمهور قزاقستان مطرح شد؛

روحانی: دریای خزر باید خالی از هر نیروی خارجی باشد / توافقنامه اکتائو باید به نفع کشورهای ساحلی با دقت اجرایی شود

اقتصادنیوز؛ رئیس جمهوری گفت: دریای خزر باید دریای صلح و دوستی برای کشورهای ساحلی، بدون حضور هرگونه نیروی خارجی باشد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه در دیدار قاسم جومارت توقایف رئیس جمهوری قزاقستان با تاکید بر اینکه تهران از گسترش همه جانبه روابط با نورسلطان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی استقبال می‌کند، اظهار داشت: آغاز همکاری ایران با اتحادیه اوراسیا زمینه بسیار مناسبی برای گسترش روابط اقتصادی اعضای اتحادیه با یکدیگر و به ویژه قزاقستان و ایران است.

وی با بیان اینکه ایران و قزاقستان همواره از روابط بسیار دوستانه و صمیمانه‌ای با یکدیگر برخوردار بوده‌اند، اضافه کرد: دو کشور ظرفیت‌های فراوانی در عرصه های مختلف اقتصادی برای افزایش سطح مناسبات و همکاری‌های دوجانبه دارند که باید این ظرفیت‌ها را در راستای منافع ملت‌های خود هرچه بیشتر فعال سازیم.

رئیس جمهوری اهمیت توافقنامه اکتائو درخصوص رژیم حقوقی دریای خزر را مورد تاکید قرار داد و گفت: این توافقنامه باید به نفع کشورهای ساحلی با دقت اجرایی و عملیاتی شود.

روحانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری کامل در زمینه حفظ مسائل زیست محیطی دریای خزر و بهره‌مندی کشورهای ساحلی از جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری و اقتصادی این دریا آمادگی کامل دارد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: دریای خزر باید دریای صلح و دوستی برای کشورهای ساحلی، بدون حضور هرگونه نیروی خارجی باشد.

اتصال ریلی دو کشور از طریق اینچه برون گام بسیار بزرگی بود

روحانی همچنین همکاری ایران و قزاقستان در زمینه کریدور جنوب و شمال را حائز اهمیت دانست و یادآور شد: اتصال ریلی دو کشور از طریق اینچه برون گام بسیار بزرگی بود و امروز از سواحل خلیج فارس تا چین خطوط آهن فعال است و بزودی اتصال راه آهن به بندر انزلی نیز می‌تواند فرصت جدید ترانزیتی بین دو کشور باشد.

وی  با تاکید بر آمادگی تهران برای همکاری با قزاقستان در مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و ایجاد امنیت پایدار در منطقه، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان امنیت و ثبات در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است و به این منظور طرحی به نام ابتکار صلح هرمز را ارائه کرده تا با مشارکت کلیه کشورهای منطقه خلیج فارس و سازمان ملل، امنیت پایدار در منطقه برقرار شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: ایران خواهان امنیت کامل آبراه‌ها و کشتیرانی آزاد در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز است.

قزاقستان خواهان ارتباط و همکاری همه جانبه و در سطوح بالا با ایران است.

قاسم جومارت توقایف رئیس جمهوری قزاقستان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همسایه‌های بسیار خوب و قابل اطمینان برای کشورش است، گفت: قزاقستان خواهان ارتباط و همکاری همه جانبه و در سطوح بالا با ایران است.

وی خاطرنشان کرد: قزاقستان از حضور ایران به عنوان شریک تازه اقتصادی اتحادیه اوراسیا استقبال کرده و آن را موجب تقویت اهداف این اتحادیه می‌داند.​

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند