کدخبر: ۳۰۷۲۱۲ لینک کوتاه

شمار نیروهای آمریکایی مستقر در عربستان افزایش می‌یابد

اقتصادنیوز: به موازات ادامه کشمکش میان تهران و ریاض، آمریکا اعلام کرده که سربازان بیشتری را به عربستان گسیل خواهد داشت. پنتاگون در عین حال تاکید کرد که نمی‌خواهد وارد کشمکش با ایران شود.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ آمریکا بر شمار سربازانی که در عربستان دارد می‌افزاید. پنتاگون جمعه ۱۱ اکتبر اعلام کرد که افزون بر این، از جمله دو سامانه پدافند موشکی پاتریوت و دو اسکادران (گردان هوایی) برای دفاع از این کشور به عربستان می‌فرستد. با توجه به نیروهایی که در ماه گذشته به عربستان اعزام شده‌اند شمار سربازان آمریکایی در این منطقه در مجموع به سه هزار نفر خواهد رسید.

از زمان حمله به تاسیسات نفتی عربستان در میانه ماه سپتامبر تنش‌ها میان آمریکا و ایران نیز بالا گرفته است. پنتاگون روز جمعه تأیید کرد که "آمریکا خواستار کشمکش با رژیم ایران نیست". اما ایالات متحده می‌خواهد به قدر کافی در منطقه نیرو داشته باشد تا در برابر بحران واکنش نشان دهد و از نیروها و منافع آمریکا حفاظت کند.

آمریکا ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر خوانده است. آلمان، فرانسه و بریتانیا در این موضع‌گیری با آمریکا همخوانی دارند. اما ایران این اتهام را رد کرده است. شورشیان حوثی در یمن که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند. اما مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، آنها را دروغگو نامید.

دو هفته پیش پنتاگون اعلام کرده بود که ۲۰۰ سرباز دیگر را در عربستان مستقر کرده است. وزارت دفاع آمریکا همچنین از تجهیز عربستان به یک سامانه دفاع موشکی و چهار رادار "سانتینل" خبر داده بود. پنتاگون در آن زمان گفته بود که تدارکاتی برای اعزام نیرو و ارسال تجهیزات بیشتر در دست تهیه است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، پیش از این تاکید کرده که تقویت نظامی عربستان با اهداف دفاعی صورت می‌گیرد. آمریکا و ایران بارها به روشنی گفته‌اند که خواهان جنگ نیستند.

در ماه ژوئن گذشته پنتاگون اعلام کرده بود که یکهزار سرباز دیگر را به خاورمیانه اعزام می‌کند تا از نیروهای آمریکایی و منافع ملی آمریکا در منطقه حفاظت کند. در پایان ماه مه هم آمریکا بر شمار سربازان  و تجهیزات نظامی خود به دلیل "ادامه تهدید" از سوی نیروهای ایرانی افزوده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند