کدخبر: ۳۰۷۵۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

فرار زندانیان داعشی در شمال سوریه در پی حمله نیروهای ترکیه به این منطقه

اقتصادنیوز؛ خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: نزدیک شدن نیروهای ترکیه به یک شهرم مهم در شمال شرقی سوریه موجب فرار صدها نفر از اعضای وابسته به داعش در این منطقه شد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این خبرگزاری امروز (یکشنبه) با اعلام این خبر افزود: شروع درگیری ها فرار صدها نفر از اعضای وابسته به داعش از یک کمپ آوارگان در عین العیسی نزدیک به یک پایگاه ائتلاف آمریکایی را در پی داشت.

به نوشته آسوشیتدپرس، این کمپ حدود ۳۵ کیلومتری جنوب مرز سوریه - ترکیه و محل استقرار نزدیک به ۱۲ هزار داعشی از جمله زنان و کودکان آنهاست.

براساس گزارش این خبرگزاری، نیروهای کرد در شمال سوریه در بیانیه ای اعلام کردند که ۹۵۰ نفر از حامیان داعش پس از حمله به نیروهای محافظ و هجوم به سمت گیت ها فرار کرده اند. شمار این افراد هنوز دقیقا تایید نشده است.

برخی از منابع آمارهای افراد زندانی داعش در اختیار کردها و خانواده آنان را تا ۱۲ هزار نفر نیز ذکر کرده اند و اکنون بیم آغاز دوباره درگیری ها با داعش به دنبال فرار آنان از زندان های نیروهای کردها در شمال سوریه وجود دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز مدعی شد که جنگنده های ترکیه روز یکشنبه روستاهای نزدیک این کمپ را هدف قرار داده اند.

گفته می شود که افراد مستقر در این کمپ همزمان با آغاز درگیری بین نیروهای سوری تحت حمایت ترکیه و نیروهای کرد گریخته اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه مستقر در شمال شرقی سوریه، هزاران نفر از تروریست های داعش و خانواده های آنها را در بازداشت دارند و هشدار دادند که به علت افزایش درگیری با ترکیه احتمالا قادر به نگهداری از داعشی ها نخواهند بود.

آسوشیتد پرس همچنین گزارش داد: مبارزه سنگین روز یکشنبه در شهرک سلوک در شمال شرقی عین العیسی ادامه دارد.

آناتولی خبرگزاری رسمی ترکیه هم اعلام کرد مبارزان سوری متحد با آنکارا این شهر را تسخیر کرده اند، در حالی که مقامات کرد از ادامه مبارزه برای حفظ این شهر خبر داده اند.

ترکیه چهارشنبه هفته گذشته با آغاز عملیاتی با نام "چشمه صلح" به شمال شرقی سوریه حمله کرد و تا به حال شهرهای شمالی تل ابیض و راس العین را هدف قرار داده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز آغاز این عملیات علیه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک.ک) و یگان های مدافع خلق (ی. پ.گ) را تایید کرد.

سوریه با محکوم کردن عملیات نظامی ترکیه علیه مناطق شمال شرق این کشور از آمادگی ارتش برای مقابله با هر چالشی خبر داده است.

ارتش ترکیه در دو عملیات سپر فرات و عملیات شاخه زیتون با همکاری گروه‌های مورد حمایت خود در سال های گذشته چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله  شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند