عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق استعفا کرد

کدخبر: 310057
اقتصادنیوز: اسپوتنیک در خبری فوری به نقل ار ریاست جمهوری عراق مدعی شده که «عادل عبدالمهدی» با کناره گیری از پست نخست وزیری موافقت کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از انتخاب؛ در همین رابطه  «برهم صالح» رئیس جمهور عراق با محکوم کردن خشونت علیه معترضان اعلام کرد با قدرت در کنار مردم عراق است.

وی افزود: مخالف هر گونه سرکوب علیه معترضان هستم.

وی خطاب به معترضان اظهار داشت که آنها و نیروهای امنیتی از همدیگر هستند.

صالح با اشاره به اینکه هیچ راه امنیتی برای حل وضعیت کنونی وجود ندارد گفت: اصلاحات راه حل وضعیت عراق است.

رئیس جمهور عراق با اعلام اینکه با انتخابات زودهنگام موافق است گفت «عدل عبدالمهدی» با ارائه استعفای خود موافقت کرده است و از گروههای سیاسی خواسته تا جایگزینی برای وی مشخص کنند. 

او تأکید کرد که هیچ گونه سلاحی نباید خارج از حکومت وجود داشته باشد و دولت عراق باید تمامی تلاش خود را برای انحصار سلاح در دست حکومت به کار گیرد.

برهم صالح گفت که پرونده‌های فساد به دستگاه قضایی احاله شده و باید با شفافیت موضوع مبارزه با فساد پیش برود.

او خبر داد که نهاد ریاست‌جمهوری عراق کار بررسی قانون انتخابات جدید را به گونه‌ای که مردم را قانع کند، آغاز کرده است.

به گفته برهم صالح قانون انتخابات جدید، به دور از سهمیه‌بندهای فرقه‌ای خواهد بود و تلاش خواهد شد تا اشکالات سیستم فعلی را نداشته باشد و هفته آینده این قانون به پارلمان ارائه می‌شود.

رئیس‌جمهور عراق همچنین گفت که با برگزاری انتخابات زودهنگام موافق است و «عادل عبدالمهدی» با تقدیم استعفای خود موافقت کرده و از گروههای سیاسی خواسته تا جایگزینی برای او مشخص شود.

روز دوشنبه ۶ آبان مقتدا صدر، روحانی شیعی و رهبر ائتلاف «سائرون»، خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودرس وکناره‌گیری عادل عبدالمهدی شده بود.

ائتلاف «سائرون» در انتخابات سال ۲۰۱۸ بیشترین کرسی‌ها را به خود اختصاص داد و در روی کار آمدن دولت عادل عبدالمهدی مشارکت داشت.

این ائتلاف خواستار برآورده شدن تمامی مطالبات معترضان است و اعلام کرد تا آن زمان با ادامه کار دولت فعلی مخالفت خواهد کرد.

رئیس‌جمهور عراق در سخنرانی امروز خود همچنین با تاکید بر این که وضعیت فعلی عراق «غیرقابل قبول» و نیازمند «اصلاحات فوری» است، خواستار «گفت‌وگوی ملی» برای حل مشکلات شد.

او سپس با حمایت از تغییر قانون انتخابات در عراق، گفت: «پیش‌نویس قانون جدید انتخابات هفته آینده ارائه می‌شود».

برهم صالح در ادامه عنوان کرد باید با کسانی که با معترضان مقابله می‌کنند، برخورد شود و «هیچ راه‌حل امنیتی» در این زمینه وجود دارد.

معترضان عراقی در هفته‌های گذشته خواستار کناره‌گیری دولت شده‌ و علیه فساد، بیکاری و فقر در یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر منابع نفتی شعار داده‌اند. اما اعتراض مردم با سرکوب گسترده توسط نیروهای امنیتی مواجه شد.

بنابر گزارش‌های غیر رسمی، مجموع کشته‌های دور جدید اعتراض‌ها به بیش از ۲۴۰ نفر رسیده است.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۷ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۷اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است…

از دست ندهید
بلیط هواپیما