کدخبر: ۳۱۴۳۰۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افشاگری نعمتی؛ ذالنوری از افزایش قیمت بنزین خبر داشت/ بنزین دو نرخی از کتاب دو جلدی مصری بیرون آمد

اقتصادنیوز: عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: دوستان زیادی با من تماس گرفتند و می پرسیدند «چه طور شد که آقای لاریجانی چنین تصمیمی گرفت؟» آنها به شدت دنبال آن بودند که آقای لاریجانی را از این تصمیم منصرف کنند چون معتقدند برخلاف حاشیه سازی ها، آقای لاریجانی شخصیت توانمندی است و باید در صحنه بماند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، علی لاریجانی تصمیم گرفته تا در انتخابات مجلس ثبت نام نکند اما گویا دوستان نزدیکش می خواهند او را از این تصمیم منصرف کنند.

با بهروز نعمتی عضو فراکسیون مستقلین و عضو هیأت رئیسه مجلس در این باره به گفتگو پرداختیم.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

****

تصمیم آقای لاریجانی برای عدم کاندیداتوری در انتخابات مجلس چقدر قطعی است؟

نمی دانم چقدر قطعی است.

خود شما غافلگیر شدید وقتی خبر عدم کاندیداتوری آقای لاریجانی در انتخابات مجلس را شنیدید؟

من هفته پیش یک ساعتی خدمت آقای لاریجانی بودم و ایشان به طور ضمنی تصمیمش را برای نیامدن در صحنه انتخابات گفت اما به این صورت قطعی نبود.

آقای لاریجانی دلیلش برای عدم کاندیداتوری چه بود؟

ایشان می گفت من خسته ام. حرفش هم درست است چون آقای لاریجانی خیلی وقت می گذارد. او 6 صبح به مجلس می آید و زودتر از 9 شب هم مجلس را ترک نمی کند. خیلی از کسانی که امروز آقای لاریجانی را تخریب می کنند روزی از طرف آقای لاریجانی برای وزارت پیشنهاد شدند.

وقتی این خبر منتشر شد، کسی با شما برای اینکه تدبیری برای انصراف آقای لاریجانی اندیشیده شود، تماس گرفت؟

دوستان زیادی با من تماس گرفتند و می پرسیدند «چه طور شد که آقای لاریجانی چنین تصمیمی گرفت؟» آنها به شدت دنبال آن بودند که آقای لاریجانی را از این تصمیم منصرف کنند چون معتقدند برخلاف حاشیه سازی ها، آقای لاریجانی شخصیت توانمندی است و باید در صحنه بماند.

برخی معتقدند حاشیه سازی ها بعد از اجرای طرح بنزین موجب این تصمیم آقای لاریجانی شد، این طور است؟

آنها که قیمت بنزین 1500 تومان و 3000 تومان را پیشنهاد دادند و بعد گفتند ما در جریان نبودیم، در فضای سیاسی و حرفه ای اقدام شکننده بود. کتاب دو جلدی آقای عبدالرضا مصری هنوز روی میز ما قرار دارد. اتفاقا پیشنهاد طرح بنزین چند قیمتی از دل کتاب های آقای مصری بیرون آمد.

ضمن آنکه برخی نمایندگان نیز عضو شورای تأمین و شورای امنیت کشور هستند می گفتند از اجرای طرح بنزین بی اطلاع هستیم و طرح دوفوریتی و سه فوریتی برای توقفش دادند. در حالیکه این حرف آنها درست نیست چون همه این تصمیمات در شورای امنیت کشور گرفته شد بنابراین خبر داشتند.

منظورتان آقای ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس است؟

بله، ایشان عضو شورای امنیت کشور است.

می گفتند آقای لاریجانی لیدر جریان اعتدال و اصولگرای میانه رو در انتخابات مجلس خواهد بود، اگر آقای لاریجانی سر تصمیم خود بماند، جریان اعتدال و اصولگرای میانه رو بی لیدر می شود؟

عدم حضورش در انتخابات قطعا اثر خواهد گذاشت اما این دلیل نمی شود که هماهنگی بین معتدلیون و مستقلین نباشد.

تصمیم اصولگرایان قم برای عدم حمایت از آقای لاریجانی تأثیر گذار خواهد بود؟

معتقدم ورق بر می گردد یعنی روال این طور نمی ماند که برخی از تهران بخواهند بروند قم و برای مردم قم تکلیف کنند.

یعنی مردم قم زیر بار نماینده پروازی نمی روند؟

بعید می دانم.

شما دلیل اصلی خستگی آقای لاریجانی را چه می دانید؟

در چهار پنج سال اخیر موضوعات مختلف فرسایشی مثل برجام و اف ای تی اف در کشور مطرح شد. عده ای هنوز هم از صبح تا شب می گویند آقای لاریجانی بیست دقیقه ای برجام را تصویب کرد در حالیکه دروغ محض بود. کمیسیون ویژه برجام و کمیسیون امنیت ملی جلسات زیادی روی برجام وقت گذاشتند و با حضور کارشناسان موافق و مخالف آن را بررسی کردند. شب قبل از تصویب برجام نیز در شورای عالی امنیت ملی جلسه ای تشکیل شد و دوستان موافق و مخالف نیز در آن جلسه بودند و توافق کردند تا هماهنگ عمل کنند اما همه این مسائل را آقایان نادیده گرفتند. در این مدت از صبح تا شب عده ای یا مُهر به آقای لاریجانی زدند یا او را تخریب کردند.

آقای لاریجانی تا آخر سر تصمیم خودش می ماند؟

حالا باید تا 15 آذر صبر کرد شاید مجدد صحبتی با ایشان انجام شود.

برای عموم باورپذیر نیست که آقای لاریجانی از مجلس برود و یک عضو ساده در مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد.

خیلی از بزرگان رفتند کنار نشستند. آقای لاریجانی هم همین طور.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند