کدخبر: ۳۱۴۹۲۹ لینک کوتاه

سکاندار سیاست خارجی اروپا

اقتصادنیوز: بورل در زمانی خاص مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شده است. واقعیت این است که چالش‌های گوناگون در برابر این اتحادیه قرار دارد و همه آنها باید رفع شوند: تنش بین اروپا و آمریکا، افزایش نفوذ چین، ناآرامی‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا، مهاجرت و... همگی چالش‌های بزرگ پیش روی بورل هستند. عده‌ای معتقدند او توانایی غلبه بر این چالش‌ها را دارد و کار خود را با ایجاد هماهنگی بین اعضای اتحادیه اروپا آغاز خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز: احسان آذری نیا : مقامات جدید اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری فعالیت خود را آغاز می‌کنند و انتظار می‌رود تحولاتی در عملکرد و جایگاه این اتحادیه طی سال‌های آینده مشاهده شود. ابتدای هفته جاری، مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا کار خود را برای یک دوره ۵ ساله آغاز کرد. جوزپ بورل، وزیر خارجه پیشین اسپانیا که دارای گرایش‌های چپ است چهار دهه در مناصب سیاسی مختلف در این کشور و اتحادیه اروپا حضور داشته و فردی با تجربه و صریح توصیف می‌شود که می‌تواند به اهداف تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا در حوزه سیاست خارجی دست یابد.

از دید تحلیلگران، تجربه و سابقه طولانی بورل در صحنه سیاسی اروپا زمینه‌های لازم را برای موفقیت او ایجاد کرده است. هدف بورل افزایش اثرگذاری اتحادیه اروپا در صحنه جهان است. در جهان چند قطبی کنونی اگر اتحادیه اروپا منسجم‌تر و قاطع‌تر عمل نکند دچار اضمحلال خواهد شد. در مطالب حاضر به چالش‌های پیش روی اتحادیه اروپا، ویژگی‌های بورل و برنامه او، دیدگاه‌های کارشناسان درباره آینده و اقداماتی که باید انجام شود تا اتحادیه اروپا بار دیگر یک بلوک اثرگذار در صحنه جهان بشود اشاره شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند