کدخبر: ۳۱۴۹۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آلمان دو دیپلمات روسیه را اخراج کرد

آلمان دو دیپلمات روسیه را اخراج کرد

اقتصاد نیوز: آلمان به اتهام کوتاهی روسیه در شفاف سازی درباره پرونده قتل یک تبعه گرجی در برلین دو دیپلمات روس را از کشورش اخراج کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، بعد از قتل یک گرجی در باغ وحش برلین دولت آلمان دو نفر از کارکنان سفارت روسیه را به اتهام کوتاهی در رسیدگی به این پرونده به عنوان عنصر نامطلوب اخراج کرد.

به این ترتیب حدود 3 ماه بعد از قتل یک گرجی در برلین آلمان دو دیپلمات روسی را اخراج کرد. این خبر را وزارت امور خارجه آلمان روز چهارشنبه در برلین اعلام کرد.

این گرجی به قتل رسیده یک فرمانده پیشین نیروهای چچن در برلین بود که دولت آلمان معنقد است روسیه هم در این اقدام دست داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان می‌‌گوید با وجود تماس‌های مکرر در سطوح بالا با مقامات روسی، آنها از همکاری در تحقیقات مربوط به این قتل خودداری کردند.

زلیم‌خان خانگوشویلی، شهروند گرجستانی که فرماندهی یک گروه چچنی در دومین جنگ با نظامیان روسی را بر عهده داشت، در آگوست 2019 در برلین به ضرب گلوله کشته شد.

به گفته دادستانی فدرال آلمان که هم اینک پرونده قتل را رسیدگی می‌کند، شواهد کافی علیه دست داشتن روسیه در این قضیه در دست هست. مقامات دادستانی در کارلسروهه بر این عقیده‌اند که سرویس مخفی یا وزارت دفاع روسیه و حتی عوامل چچنی در این ترور دست داشته‌اند.

خبرگزاری روسی "ریا" به نقل از وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که مسکو نیز متقابلا دو دیپلمات آلمانی را اخراج خواهد کرد.

آخرین تحقیقات دادستانی فدرال نشان می‌دهد که این ترور با حمایت ویژه یک دولت صورت گرفته است. در بررسی‌ها آشکار شده که قاتل از نام جعلی استفاده می‌کرده اما گذرنامه‌اش رسمی و واقعی بوده است. افزون بر این، دیپلمات‌های روسی ابتدا نام ساختگی قاتل را به عنوان هویت واقعی فرد تایید کرده بودند.

فرمانده سابق نیروهای چچن که 40 سال و تابعیت گرجستان را داشت، در ماه آگوست و  روز روشن در پارک کوچکی در برلین و از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت. قاتل سوار بر دوچرخه به او نزدیک شد و به سر و کمر او شلیک کرد. متهم که فردی 49 ساله با گذرنامه روسی است، مدت کوتاهی پس از این جنایت دستگیر شد، اما از آن زمان تا کنون سکوت کرده است.

روسیه واکنش خشمگینانه به اخراج دو دیپلمات خود از آلمان نشان داده و یک سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مسکو اعلام کرد که این اقدامی غیر دوستانه و بی اساس از طرف آلمان است.  ما مجبوریم که اقداماتی متقابل را در پیش گیریم.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم از اخراج این دیپلمات های روسی حمایت کرده و روز چهارشنبه در پایان نشست ناتو در لندن گفت که ما این اقدام را انجام داده ایم چرا که ندیده ایم روسیه در شفاف سازی این قتل به ما کمک کند. وی تاکید کرد که در این باره همچنین با متحدان خود در ناتو صحبت کرده است.

مرکل البته بر این عقیده نیست که این جریانات بر نشست فرمت نرماندی که درباره حل بحران اوکراین برگزار می شود تاثیری خواهد گذاشت.

حزب لیبرال دموکرات آلمان انتقاد شدیدی به اخراج دیپلمات های روسی وارد کرده و رئیس فراکسیون این حزب آن را اقدامی عجولانه و به سختی قابل درک ارزیابی کرده است. وی از دولت آلمان درخواست کرده است که درباره این تصمیم خود شفاف سازی کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند