کدخبر: ۳۱۶۷۵۱ لینک کوتاه

تخلیه سلاح‌های هسته‌ای از پایگاه هوایی آمریکا در ترکیه؟

اقتصادنیوز: حضور نظامی آمریکا در دو پایگاه نظامی با موافقت دولت ترکیه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اعلام نمود که از خبر بسته شدن پایگاه اینجرلیک در ترکیه از طریق روزنامه ها باخبر شد و قصد دارد در باره جدی بودن این خبر با آنکارا مذاکره کند.

وی گفت: «این موضوع قبلا مطرح نشده بود. از اینرو باید با همکاران خودم در  وزارت دفاع ترکیه در این باره صحبت کنم. نمی دانم تا چه حد این خبر واقعی است».

وزیر دفاع آمریکا پاسخی به این سوال که آیا آمریکا قصد تخلیه سلاح هسته‌ای از پایگاه هوایی در ترکیه را دارد نداد و گفت «موضوع مربوط به محل قرار داشتن سلاح هسته ای را تفسیر نخواهم کرد».

 وزارت دفاع آمریکا در واکنش به تهدیدات اردوغان برای بستن پایگاه‌های نظامی این کشور در ترکیه اعلام کرد، واشنگتن برای حفظ روابط با ترکیه تلاش می‌کند.حضور نظامی آمریکا در این دو پایگاه با موافقت دولت ترکیه است.

از زمانی که آنکارا سامانه‌های اس400 روسیه را خریداری کرد، روابط ترکیه و آمریکا دچار تنش شده است.رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تهدید کرد، در صورتی که واشنگتن بخواهد آنکارا را به خاطر خرید سامانه اس400 تحریم کند این کشور پایگاه اینجرلیک را به روی نیروهای آمریکایی می‌بندد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند