کدخبر: ۳۱۷۳۱۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
چهره اصولگرا: روحانی صراحتا اعلام کرده انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ تمام شده است

چهره اصولگرا: روحانی صراحتا اعلام کرده انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ تمام شده است

اقتصادنیوز: کوشکی گفت: اکنون افرادی داریم که آگاهانه خود را انقلابی نمی‌دانند. آقای روحانی صراحتا اعلام کردند که انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ تمام شده است. چنین کسی الزامی ندارد بگوید که الان انقلابی هستم بلکه فقط سال ۵۷ انقلابی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که با توجه به عدم شرکت لاریجانی در انتخابات مجلس، محوریت جریان اصولگرایی حول چه شخصی است و گزینه اصلی ریاست مجلس آینده کیست، اظهار داشت: آقای لاریجانی هیچ‌وقت جزو جریان اصولگرایی نبوده و بعید هم می‌دانم که خودشان چنین ادعایی داشته باشند و در میان اصولگراها از هر طیفی نمی‌دانم چه تعدادی از آنها ایشان را به عنوان لیدر قبول داشته باشند.

کوشکی در خصوص ریاست مجلس گفت: به صورت سنتی مشهورترین‌ها کاندیدای ریاست مجلس می‌شوند اما امروز صحنه سیاسی کشور به سمتی می‌رود که خیلی از گذاره‌های سنتی بی‌رونق می‌شود. جامعه ما بسیار تغییر کرده و ممکن است رئیس مجلس آینده از میان افرادی باشد که مشهور نباشند اما در خود مجلس بتوانند توجه نمایندگان را جلب کنند. اینکه بگوییم رقابت بین سه یا چهار چهره سنتی مشهور خواهد بود، همان نگاه سنتی قبل است.

وی در خصوص اینکه اصولگراها در تهران به لیست واحد خواهند رسید یا خیر، اظهار داشت: اگر هر طیفی بگوید من دو یا سه لیست دارم، طبیعتا طرفداران آن دچار سردرگمی خواهند شد. در انتخابات تنها گزینه معقول این است که یک وفاق کلی ایجاد شود که برآیند آن خروج یک لیست واحد باشد. اگر این امر صورت نگیرد، آن را باید به حساب ناکارآمدی این جریان گذاشت. نکته دیگر اینکه پدیده‌ای به نام اصولگرایی با این اسم شاید تاریخی شده باشد. ما از دوران اصلاح‌طلب و اصولگرا عبور کردیم. اکنون نه فقط اسم‌ها بلکه رسم‌ها هم باید دگرگون شوند.

وی ادامه داد: اکنون نیاز داریم کسانی که رسم آنها بر پایه جمله رهبری که من دیپلمات نیستم، من انقلابی هستم، شکل بگیرد و به انقلاب و مبانی آن وفادار باشند. اکنون افرادی داریم که آگاهانه خود را انقلابی نمی‌دانند. آقای روحانی صراحتا اعلام کردند که انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ تمام شده است. چنین کسی الزامی ندارد بگوید که الان انقلابی هستم بلکه فقط سال ۵۷ انقلابی بوده، پس باید یک جبهه انقلاب اسلامی شکل بگیرد که در آن اصولگراها و مستقلین می‌توانند باشند.

وی در خصوص حضور خود در انتخابات گفت: من با هیچ کسی برای حضور صحبت نکردم و شخصا تصمیم گرفتم ثبت‌نام کنم اما اگر گروه‌ها تشخیص دادند که در لیست باشم، در انتخابات حضور پیدا خواهم کرد اما اگر به این نتیجه رسیدند که افراد بهتر از من حضور دارند، من کنار می‌کشم زیرا وقت ما بسیار ارزش دارد. در تهران اگر کسی در لیست محوری نباشد نباید در انتخابات شرکت کند زیرا استدلال ما این است که هیچ فردی مستقلا نمی‌تواند پیروز انتخابات باشد.

کوشکی در خصوص ریاست مجلس آینده گفت: امیدوارم فردی رئیس مجلس شود که کمی شبیه مدرس باشد. البته این نشان از کوتاه آمدن از حداقل‌ها دارد زیرا امام فرمودند که باید همه نمایندگان مانند مدرس باشند اما امروز ما به این نقطه رسیدیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند