کدخبر: ۳۱۸۷۹۳ لینک کوتاه

پایداری خواهان حذف قالیباف از لیست شورای ائتلاف است

اقتصادنیوز: دو تحلیلگر مسائل سیاسی همایش اخیر جبهه پایداری را یک حرکت انتخاباتی توصیف کردند. البته بیژن مقدم اعتقاد دارد «پایداری را خود را با این کار از شورای ائتلاف کاملا جدا کرد» در مقابل ناصر ایمانی می‌گوید «هرچند برخی در شورای ائتلاف ناامید شدند، اما برخی هم همچنان به نتیجه بخش بودن رایزنی‌ها امید دارند».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری اخیرا اعلام کرد «اگر ائتلاف محقق نشد، اشتراکات لیست ها را تقویت کنیم»، این جمله او نشان می دهد که پایداری از گزینه ائتلاف عبور کرده و قصد دارد با تابلوی اختصاصی پا به عرصه انتخابات بگذارد. این گمانه زمانی محکم شد که این مجموعه سیاسی چند روز بعد در تهران همایش انتخاباتی برگزار کرد.

پایداری از شورای ائتلاف عبور کرده است

بیژن مقدم درباره پیام همایش انتخاباتی جبهه پایداری به شورای ائتلاف گفت: جبهه پایداری به حضور مستقل در انتخابات تمایل زیادی دارد و این رویکرد به علت اختلاف نظر با جریان کلی اصولگرایی یا همان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی است بنابراین پیش بینی می کنیم جبهه پایداری به رغم مذاکرات و رایزنی های فراوان زیر چتر شورای ائتلاف قرار نمی گیرد.

وی با بیان اینکه جبهه پایداری با برگزاری همایش انتخاباتی استقلال خود را از شورای ائتلاف کلید زد، افزود: هدف از این همایش وزن کشی و نشان دادن قدرت، جایگاه، اعضا و عیار تشکیلات بود چون برخی امروز معتقدند دیگر تشکلی به نام جبهه پایداری نداریم یا اگر هم در گذشته داشتیم الان متلاشی شده است و به جز اسم و چندنفری از افراد، کسی آنجا نمانده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به پیام تصویری آیت الله مصباح یزدی برای همایش جبهه پایداری اظهار کرد: این مسئله نشان داد که همچنان رابطه جبهه پایداری با آیت الله مصباح برقرار است چون پیش از این جسته و گریخته اعلام می شد که آیت الله مصباح گفته «دیگر در امور جبهه پایداری دخالتی ندارد». حالا این پیام تصویری نشان می دهد که رابطه ایشان با جبهه پایداری عمیق و پابرجایی است.

وی با بیان اینکه پایداری از شورای ائتلاف عبور کرده است، ادامه داد: پایداری روی بعضی از اعضای شورای ائتلاف به طور مشخص آقای قالیباف موضع منفی دارند و می گویند «آنها باید از لیست انتخابات حذف شوند» اما این خواسته شدنی نیست. پس با این وصف تفاهم انتخاباتی جبهه پایداری و شورای ائتلاف منتفی می شود.

مقدم گفت: در شورای ائتلاف الان کسی چنین دیدگاهی را ندارد که اسم آقای قالیباف از لیست انتخاباتی شورا حذف شود. شورای ائتلاف از آقای قالیباف خواست که نامزد شود، الان نمی تواند به آقای قالیباف بگوید «به خاطر اصرار و جلب رضایت جبهه پایداری نباشید و حذف شوید».

همایش پایداری حاوی پیام به شورای ائتلاف بود

همچنین ناصر ایمانی با بیان اینکه همایش جبهه پایداری از دو منظر قابل تحلیل است گفت: از یک بُعد می تواند پیامی برای شورای ائتلاف اصولگرایان نداشته باشد و صرفا یک گردهمایی تصور شود که هر مجموعه و تشکلی می تواند برای گرم کردن تنور انتخابات به برگزاری آن مبادرت کند.

وی افزود: یک بُعد دیگر قضیه آن است که پایداری با برگزاری همایش می خواست به شورای ائتلاف پیام دهد که قصدی برای همراهی ندارد و مکانیزم انتخاباتی خود را دنبال می کند. شخصا معتقدم همایش جبهه پایداری حاوی پیام به شورای ائتلاف بود اما صرفا نباید این گزینه را دید.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه پیش بینی می شود که در انتخابات از اردوگاه اصولگرایی دو فهرست اصلی و مطرح بیرون بیاید، یادآور شد: از چند ماه پیش بحث پیوستن جبهه پایداری به سایر مجموعه های اصولگرا مطرح است. برخی امیدوارند که این اتفاق می افتد و در مقابل برخی نیز ناامید هستند. احتمالا در نهایت پایداری لیست جدا از شورای ائتلاف می دهد که البته اشتراکاتی بین دو فهرست وجود خواهد داشت.

ایمانی درباره احتمال شرط گذاری شورای ائتلاف برای جبهه پایداری به این مفهوم که یا همگرایی کامل یا منع افراد از حضور در سایر لیست ها، تأکید کرد: احتمالش را ضعیف می دانم که اصولگرایان به افراد حاضر در لیست شورای ائتلاف بگویند «شما حق ندارید در لیست پایداری باشید».

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند