کدخبر: ۳۱۹۰۰۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جمهوریخواهان دوباره اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را از دست می‌دهند؟

اقتصادنیوز: کنار کشیدن ۲۵ نفر از جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا برای شرکت در انتخابات این مجلس، تلاش این حزب را برای کسب اکثریت در انتخابات آبان‌ماه سال آینده (نوامبر ۲۰۲۰) به چالش می‌کشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن تایمز، جمهوریخواهان ۲۵ نفر از نمایندگان خود را از دست می‌دهند زیرا آنها قصد ندارند برای بار دوم در انتخابات مجلس نمایندگان شرکت کنند یا به دنبال مشاغل دیگری هستند.

تعداد نمایندگانی که از حزب جمهوریخواه کناره‌گیری می‌کنند اکنون با آنچه که در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ رخ داد برابری می‌کند. در آستانه این انتخابات، ۲۳ نفر از جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا و سه نفر از جمهوریخواهان سنا کنار کشیدند که یکی از این افراد « پل رایان » رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت ویسکانسین بود.

هشت نماینده از حزب دموکرات نیز در این انتخابات کناره‌گیری کردند.

بر خلاف شرایط کنونی، جمهوریخواهان در انتخابات گذشته، اکثریت را در مجلس نمایندگان آمریکا داشتند و مطمئن بودند که با کنترل کاخ سفید و سنا قدرت را در اختیار دارند.

رهبری حزب جمهوریخواهان به طور علنی درباره از دست دادن اعضایش ابراز نگرانی نمی‌کند هر چند که تحلیلگران معتقدند این امر نشانه میزان بدبینی در صفوف این حزب است.

« کوین مک کارتی » رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا از کالیفرنیا گفته نگران کناره‌گیری این تعداد از اعضای حزب جمهوریخواه نیست زیرا کنار رفتن این افراد فرصتی برای اعضای جدیدی ایجاد می‌کند تا جان تازه‌ای به این حزب ببخشند.

« روبین گاترسون » رئیس کمیته مبارزات انتخاباتی حزب دموکرات کنگره که مسئول جذب و انتخاب دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکاست گفت: رهبر حزب جمهوریخواه ممکن است دست از تلاش‌ها برای کسب دوباره اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا بر ندارد اما اعضای آن آشکارا این کار را کرده اند. جمهوریخواهان واشنگتن بیش از حزب رقیب از پویش‌های سیاسی حزب حمایت مالی کرده‌اند و از سوءاستفاده قدرت از سوی ترامپ خسته شده و به همین دلیل بسیاری از آنها به دنبال خروج از این حزب هستند.

به تازگی تصمیم « مارک میدو » نماینده جمهوریخواه از ایالت کارولینای شمالی و رئیس پیشین فراکسیون آزادی مجلس نمایندگان آمریکا درباره خودداری از شرکت دوباره در انتخابات بسیاری را متعجب کرد.

او که از دوستان نزدیک ترامپ است در مخالفت با استیضاح رئیس جمهوری، نقش پیشتاز و محوری داشت و در روز رای‌گیری درباره استیضاح  ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم خود را اعلام کرد.

میدو، هرگونه بحث درباره جزئیات برنامه‌هایش در آینده را به بعد از کنار رفتن از حزب موکول کرده است.

او به واشنگتن تایمز گفته، همه ما تلاش می‌کنیم به ترامپ برای دستیابی دوباره به قدرت کمک کنیم اما من اولویت‌ها و فرصت‌های دیگری را نیز ارزیابی خواهم کرد.

واشنگتن تایمز نوشت: کمیته مبارزات انتخاباتی دموکرات‌ها در کنگره، خروج او از حزب را نشانه کاهش روحیه اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا ارزیابی کرده است. با این حال به نظر می‌رسد، کرسی‌هایی که جمهوریخواهان با کنار رفتن این اعضا از دست می‌دهند در مناطق امنی همچون کارولینای شمالی است که حزب جمهوریخواه شانس بیشتری در آنها دارد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکایی ۱۳ آبان ۱۳۹۹ (سوم نوامبر ۲۰۲۰) برای  انتخاب چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا برگزار می‌شود. انتخابات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا نیز همزمان با آن برگزار می‌شود و دموکرات‌ها شانس آن را خواهند داشت تا به اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا پایان دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند