تصویب نقشه متروی تهران تا ۱۴۲۰

کدخبر: 326991
اقتصادنیوز: نسخه بازنگری شده طرح جامع حمل و نقل ریلی شهر تهران در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور به تصویب رسید؛ این خبر را اخیرا مهدی جمالی‌نژاد، رئیس شورای مذکور اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز،  مطالعات به‌روزرسانی طرح جامع ریلی تهران از سال ۱۳۹۵ با هدف افزایش سهم حمل و نقل عمومی از سفرهای درون‌شهری و ارتقای کارآیی و یکپارچگی شبکه‌ ریلی درون‌شهری، مدیریت بهینه تقاضای سفر در تمام پهنه شهر، تامین دسترسی مناسب به حمل و نقل عمومی پاک و سریع‌السیر و نیز ارتقای زیرساخت‌های موجود در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت. در این راستا علاوه بر بهینه‌سازی شبکه ریلی موجود، خطوط دیگری از جمله چهار خط متروی درون‌شهری شامل خطوط ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱، همراه با توسعه و ارتقای خطوط حومه‌ای و ایجاد دو خط اکسپرس توسط شهرداری پیشنهاد شد.

در کنار این اقدامات توسعه‌ای، بهینه‌سازی هفت خط موجود متروی تهران نیز در قالب طرح جامع ریلی جدید دنبال خواهد شد. بر این اساس مقرر شده شهرداری تهران به‌عنوان اولویت اول و در کوتاه‌مدت به منظور دستیابی به سرفاصله زمانی استاندارد و ظرفیت جابه‌جایی که این خطوط بر اساس آن طراحی شده، اقداماتی را در دستور کار قرار دهد. ظرفیت جابه‌جایی خطوط مذکور در صورت تزریق واگن کافی دست‌کم تا دوبرابر افزایش خواهد یافت. متروی تهران در حال حاضر روزانه بین ۲ تا ۵/ ۲ میلیون سفر را از مجموع حدود ۱۹ میلیون سفر درون‌شهری پایتخت پوشش می‌دهد. در کنار تامین ناوگان کافی که بدون کمک مالی دولت غیرممکن است، تکمیل تمام اجزای خطوط هفت‌گانه متروی تهران از قبیل ایستگاه‌ها، پارکینگ، پایانه، پست برق، مرکز فرمان، تونل‌های ارتباطی، ایستگاه‌های تبادلی و سامانه‌های تجهیزاتی نیز به منظور دستیابی به اهداف طرح جامع ریلی تهران با اولویت توسط مدیریت شهری دنبال خواهد شد. افق نسخه جدید طرح جامع ریلی سال ۱۴۲۰ تعیین شده و قرار است تا این زمان، چهار خط جدید مترو نیز ساخته شود. به این ترتیب خط ۸ از مسعودیه تا سرسبز به طول تقریبی ۳۷ کیلومتر، خط ۹ مترو از دولت‌آباد تا چیتگر به طول تقریبی ۴۶ کیلومتر، خط ۱۰ از حکیمیه تا وردآورد به طول تقریبی ۴۱ کیلومتر و خط ۱۱ مترو از چیتگر تا سه راه تقی‌آباد به طول تقریبی ۲۸ کیلومتر احداث خواهد شد.  همچنین با توجه به لزوم یکپارچگی عملکرد شبکه ریلی تهران و مراکز سکونتگاهی اطراف آن، تا افق ۱۴۲۰، چهار خط حومه‌ای توسط راه‌آهن جمهوری اسلامی با هماهنگی شهرداری تهران احداث می‌شود که مسیر اول در حریم راه‌آهن تهران - تبریز از ایستگاه مرکزی راه‌آهن تهران تا هشتگرد با انشعاب شهر قدس تا مارلیک خواهد بود. مسیر دوم نیز در حریم راه‌آهن تهران - اهواز از ایستگاه مرکزی راه‌آهن تهران تا پرند با انشعاب رباط کریم تا فرودگاه امام خمینی (ره)، مسیر سوم در حریم راه‌آهن تهران - مشهد از ایستگاه مرکزی راه‌آهن تهران تا پیشوا با انشعاب ایستگاه بهرام تا پاکدشت و مسیر چهارم از ترمینال شرق جدید تا رودهن اجرا خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما