کدخبر: ۳۲۷۷۳۱ لینک کوتاه

تولید ۱۰۰ میلیون ماسک قابل شست و شو به درخواست دولت

اقتصادنیوز: عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران از طرح تولید ۱۰۰ میلیون ماسک توسط تولید کنندگان پوشاک خبر داد و گفت: بخشی از این ماسک‌ها با پارچه‎های نساجی تولید می‌شود که قابل شست و شو است و حتی ظرفیت تولید پارچه‌های نانو و آنتی باکتریال نیز در کشور وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا، «مجید نامی»، عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، خاطرنشان کرد: میزان پارچه مورد نیاز تولید 100 میلیون ماسک موجود است اما هنوز قیمت‌گذاری نشده‌ است.

او افزود: جلسه‌ای با هماهنگی وزارت بهداشت تشکیل و مقرر شد از پارچه‌های نساجی برای تولید ماسک استفاده شود تا کمبود جبران شده و جو روانی کنونی، اصلاح شود.

نامی با بیان اینکه هنوز تولید این ماسک‌ها وارد مرحله اجرایی نشده، خاطر نشان کرد: نمونه پارچه‌ها ارائه و تایید شده‌ است. در حال حاضر در مرحله بررسی تامین پارچه هستیم. همچنین فراخوان داده‌ایم تا تولید کنندگانی که آمادگی انجام این کار را دارند، شناسایی و تعیین ظرفیت شوند.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: این ماسک مناسب بیمارستان‌ها و فضاهای پر خطر و مصارف پزشکی و بیمارستانی نیست بلکه بیشتر برای فضای باز مناسب است تا از انتشار ویروس احتمالی، جلوگیری کند. همچنین بیشتر جنبه روانی برای تنظیم بازار دارد چرا که استفاده از ماسک برای افراد سالم چندان توصیه نشده‌ است.

به گفته این فعال اقتصادی جنس پارچه تولید این ماسک‌ها «نیتینگ» و پنبه‌ای با قابلیت شستشو بوده و یک بار مصرف نیست. همچنین بخشی از ماسک‎های تولیدی از جنس منسوجات بی بافت بوده و همان چیزی است که در حال حاضر هم با پارچه ایرانی، تولید می‌شود.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در خصوص قیمت این ماسک‌ها اظهار کرد: جنس این پارچه‌ها مقداری از پارچه‌های ماسک‌های موجود گران‌تر است اما قطعا با قیمت مناسبی در دسترس عموم قرار می گیرد.

او به نامه وزیر بهداشت به رئیس جمهور که حاکی از وجود 200 میلیون ماسک در کشور با وضعیت نامعلوم است نیز اشاره کرد و گفت: اکنون نیز ظرفیت تولید روزانه 1.5 میلیون ماسک پزشکی و غیر نساجی در کشور وجود دارد.

نامی پیشنهاد داد: مراجع ذیربط و وزارت بهداشت با کنترل و نظارت کافی و البته با رعایت موارد تعزیراتی اقدام به رفع توقیف و پلمپ کارخانه‌های تولیدی بپردازند تا در این شرایط، تولید متوقف نشود.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند