کدخبر: ۳۳۲۰۱۸ لینک کوتاه

ترامپ: آمریکا کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت را متوقف می‌کند

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور آمریکا با متهم کردن سازمان جهانی بهداشت به جانب‌داری از چین گفت دولت او کمک‌های مالی به این نهاد بین‌المللی را متوقف خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛ «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) گفت کشورش ارسال کمک‌های مالی به سازمان جهانی بهداشت را متوقف خواهد کرد. 

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که ۸۶۷۵ دستگاه تنفس مصنوعی در انبار فدرال آمریکا موجود است و قرار است ۱۱۰ هزار دستگاه دیگر به زودی تحویل شود. 

ترامپ گفت برخی از ایالت‌ها از جمله واشنگتن و کالیفرنیا دستگاه‌های تنفس مصنوعی که به آن نیاز نداشته‌اند را پس فرستاده‌اند.

او در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد انگلیس دست‌کم ۲۰۰ دستگاه از آمریکا خواسته است.

دونالد ترامپ در ادامه سخنانش گفت مهندسان ارتش آمریکا در حال تلاش برای احداث سریع بیمارستان جهت تأمین ۱۵۰۰۰ تخت در مناطق مورد نیاز هستند. 

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین با اشاره به پیش‌بینی‌هایی که می‌گویند شیوع بیماری کووید-۱۹ در هفته پیش رو به نقطه اوج خود در آمریکا خواهد رسید گفت: «هفته دردناکی خواهد بود.»

وی مدعی شد نشانه‌هایی در دست است که نشان می‌دهند راهبرد دولت او «کاملاً اثرگذار» بوده است. او گفت: «تک تک آمریکایی‌ها باید برای پیروزی در این جنگ ایفای نقش کنند و ما با قدرت پیروز می‌شویم.»

ترامپ درباره معلق کردن کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت گفت: «ما پولی که سازمان جهانی بهداشت می‌دادیم را معلق می‌کنیم. آنها می‌توانستند زودتر [درباره شیوع این بیماری] اطلاع‌رسانی کنند. باید باخبر می‌شدند اما احتمالاً اطلاع نداشتند.»

 

او در ادامه سخنانش گفت: «آنها درباره مسائل زیادی اشتباه کرده‌اند. به نظر می‌رسد چین‌محور هستند...این را بررسی خواهیم کرد.»

برخی گزارش‌ها حاکی است آمریکا یکی از بزرگترین تأمین‌کنندگان بودجه سازمان جهانی بهداشت است و سالانه بین ۲۱۲ تا ۵۱۳ میلیون دلار به آن کمک مالی می‌کند. 

پاسخ سازمانی جهانی بهداشت

استفان دوژاریچ، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا درباره این سازمان، گفت که این سازمان در رابطه با مبارزه با کرونا اقدامات زیادی انجام داده است. دوژاریچ در واکنش به انتقادات ترامپ، اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی به رهبری تدروس ادهانوم در مبارزه با ویروس کووید ۱۹ اقدامات بزرگی انجام داده است. این سازمان نشان دهنده قدرت سیستم جهانی بهداشت است.

محافظه‌کاران آمریکایی عملکرد سازمان بهداشت جهانی را مورد انتقاد قرار داده و می‌گویند بر داده‌های  چین درباره گسترش ویروس کرونای جدید اتکا داشته است. سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو هفته پیش خواهان استعفای تدروس ادهانوم جبریسوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، شده و گفته بود «او به پکن اجازه داد از سازمان بهداشت جهانی برای گمراه کردن جامعه جهانی استفاده کند.»

 این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که دونالد ترامپ در روزهای آغاز شیوع کرونا هشدارهای سازمان جهانی بهداشت را جدی نگرفت و بر اساس تصورات غیر علمی خود ویروس کرونا را با آنفولانزا مقایسه کرد.

در هر صورت مدیریت ترامپ در مبارزه با کرونا زیر ذره بین افکار عمومی است آن هم در بدترین دوره ممکن و در ایام نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا.   هسته مرکزی و محوری سیاست‌ها و  برنامه‌ها و اقدامات ترامپ تلاش برای کسب موفقیت در انتخابات آتی است. حالا به نظر می رسد کرونا در حال پنبه کردن همه رشته های ترامپ است و اگر او نتواند فکر عاجلی برای جلوگیری از آسیب‌های کرونا شود، موقعیت متزلزلی در انتخابات‌آتی خواهد داشت.  

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند