رفت و برگشت طرح ترافیک

کدخبر: 333272
اقتصادنیوز، از آغاز روزهای کاری پس از تعطیلات نوروزی تاکنون، تصمیمات متکثر و متناقضی درباره اجرای طرح ترافیک در شهر تهران اتخاذ شده که برخی از شهروندان را دچار سردرگمی در انتخاب وسیله نقلیه کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، مدیریت شهری تهران به‌دنبال شیوع ویروس کرونا و با هدف کاهش استفاده شهروندان از ناوگان حمل‌ونقل عمومی به منظور پیشگیری از ابتلا به این ویروس، طرح ترافیک تهران را به مدت یک هفته در پایتخت لغو کرد تا کسانی که ناگزیر به حضور در محل کار خود هستند، بتوانند با خودروی شخصی که به مراتب امن‌تر از مترو، اتوبوس و تاکسی است، تردد کنند. هر چند این تصمیم نگرانی درباره افزایش آمار سفرهای غیرضروری خودرویی را افزایش می‌داد، اما این نگرانی چندان محلی از اعراب نداشت؛ چراکه عمده مشاغل جاذب سفر با تصمیم ستاد مقابله با کرونا تعطیل بودند.

اما از ابتدای هفته جاری که این ستاد طرح «فاصله‌گذاری هوشمند» را جایگزین «فاصله‌گذاری اجتماعی» کرد و عملا حضور کارمندان در محل کار از یک‌سوم به دوسوم افزایش یافت و برخی مشاغل کم‌خطر امکان فعالیت پیدا کردند، تصمیم ترافیکی قبلی یکباره ملغی شد؛ موضوعی که اغلب اعضای شورای شهر تهران با آن مخالف بودند؛ اما این شورای ترافیک تهران بود که باید تصمیم نهایی را در این زمینه اتخاذ می‌کرد. این شورا تصمیم گرفت از این هفته به بعد طرح ترافیک در محدوده حلقه اول و دوم بین ساعت ۷:۳۰ تا ۱۹ اجرا شود و ساعت ۱۴ تا ۱۶ نیز امکان خروج رایگان از محدوده‌های طرح فراهم شود تا با توجه به ساعت کار کارمندان ادارات که ۷ تا ۱۴ تعریف شده، این امکان در اختیار آنها قرار بگیرد که با خودروی شخصی به‌صورت رایگان قبل از شروع طرح وارد محدوده شده و در وقفه دو ساعته بعد از ظهر نیز بدون پرداخت هزینه از محدوده خارج شوند. اما این تصمیم که از ابتدا نقض غرض کاهش ابتلا به کرونا و مشوق استفاده از حمل‌ونقل عمومی بود، فقط یک روز پایدار ماند و شنبه شب تصمیم‌سازان ترافیکی بار دیگر تصمیم به لغو طرح ترافیک تا اطلاع ثانوی گرفتند. ماجرا از این قرار بود که اولا تمام شاغلانی که از شنبه به‌کار بازگشته‌اند، کارمند دولت نبودند و طبعا ساعت اتمام کار بخش‌خصوصی و مشاغل آزاد با آنچه دولت برای کارمندان خود تعریف کرده متفاوت است. بنابراین این شیوه اجرای طرح ترافیک فقط نفع یک گروه از شاغلان را تامین می‌کرد؛ ثانیا حتی اگر لغو طرح ترافیک مشوق سفرهای غیرضروری باشد، در شرایطی که ناوگان مترو و اتوبوسرانی ظرفیت کافی برای اجرای طرح فاصله‌گذاری را ندارند، نمی‌توان از مردم درخواست کرد هم از این ناوگان استفاده نکنند و هم بهای دو چندان بابت تردد با خودروی شخصی بپردازند؛ آن هم در شرایطی که عملا عمده مشاغل هفته‌هاست که تعطیل هستند و کسب و کارها غیرفعال است. به این ترتیب لغو طرح ترافیک از یکشنبه هفته جاری در دستور کار قرار گرفته و به نظر می‌رسد مادامی که وسایل حمل‌ونقل عمومی آخرین گزینه توصیه شده برای جابه‌جایی باشند، باید پایدار بماند.

تیتر یک
  • اونس در کف ۹ ماهه آرام گرفت

    در روزی که گذشت آمریکا میزان اشتغال زایی خود را منتشر کرد که فراتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود. این امار به قیمت بیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما