کدخبر: ۳۳۵۸۱۹ لینک کوتاه

اظهارات روحانی درباره بازگشایی مدارس، مساجد و برپایی نماز جمعه/ برای روزهای سخت آماده باشیم

اقتصادنیوز: رئیس جمهور از مردم بخاطر رعایت پروتکل های بهداشتی تشکر کرد و گفت: این موضوع دال بر همکاری مردم با وزارت بهداشت است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت:  در این ماه مبارک و مقدس ماه صیام و قیام ماه دعا و قرآن برای مردم ایران و همه مسلمانان آرزوی موفقیت می‌کنم. امیدوارم با دعای خیر مردم از این مشکل و مصیبت ویروس هم رهایی پیدا کنند.

وی افزود: نام خداوند شفای اصلی است که همه چیز به دست او است. امیدواریم دعای مردم و توسل مردم توجه مردم مفید واقع شود و مورد قبول حق قرار بگیرد.

اهم اظهارات رئیس دولت را به نقل از ایرنا و فارس بخوانید؛

*زحماتی که مردم و پرستاران به نهایت برسد و به نقطه مطلوبی برسیم که زندگی برای مردم آسانتر شود.  

*وزارت بهداشت اعلام کرد پروتکل‌هایی به مردم اعلام شده است که مورد مراعات قرار بدهند.  در مجموع ۸۳ درصد به طور متوسط در کشور مراعات شده است. در بعضی شهرها ۹۲ درصد مراعات شده است.

۸۳ درصد مردم پروتکل های ضدکرونایی را رعایت کردند

*تهران شهر بزرگی است که یک مقدار کمتر بوده است. ولی متوسط ۸۳ درصد مراعات مردم دال بر همکاری مردم با مسوولین بهداشتی کشور است که نشان دهنده توجه مردم به سلامت جامعه است که برای ما خیلی مهم است.

* کادر درمان ما با همه وجود و توان به صحنه آمدند. آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان عدد پایینی بوده است که این نشان از همکاری مردم و تلاش کادر درمانی ماست.

*طبق آماری که در جلسه اعلام شد، مراجعه کننده به بیمارستان در طول شبانه روز گذشته حدود ۳۰۰ نفر بوده که به بیمارستان مراجعه کردند و این نشان از همکاری مردم و تلاش کادر پزشکی است که ما را به این نقطه مطلوب رسانده است. البته تا امروز شرایط به طور نسبی مطلوب است. اما آن نقطه مطلوبی که مورد نظر ما است هنوز فاصله وجود دارد و باید کار شود تا به آن نقطه برسیم.

*در مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور تعداد دستگاه‌های تنفس مصنوعی ونیتیلاتور با اوایل ماه اسفند خیلی متفاوت شده است؛ تعداد ۱۰۰۰ دستگاه ونتیلاتور اضافه شده است که به معنای افزایش تخت‌های مراقبت ویژه  است. به طوری که اکنون حدود ۴۰۰ تخت ویژه اضافه شده است که نشان می‌تواند کادر درمانی و تولید کننده کار بزرگی انجام داده و نیازها را تامین کرده‌اند.  

باید برای شرایط پساکرونا آماده باشیم 

*زمان پایان کرونا روشن نیست، داروی درمان این بیماری هم معلوم نیست، اما همه برای یافتن واکسن آن در تلاش هستند، با این حال هنوز مشخص نیست چه مدت دیگری چه روز و یا چه ماهی پایان این بیماری است.

*بیش از ۸۰ مرکز و موسسه معروف جهانی برای پیدا کردن واکسن کرونا در تلاش هستند و ما نیز ما هم دلمان می‌خواهد بشر هر چه زودتربه واکسن کرونا برسد و حتما هم می‌رسد اما زمان آن مشخص نیست.  

*۱۳۰ مرکز بزرگ برای تولید داروهای درمان بیماری کرونا تلاش می‌کنند این دارو هم ممکن است کشف شود اما زمان آن نیز هم روشن نیست ما باید برای شرایط بعد از کرونا آماده کنیم.

* باید با بدبینی به شرایط پس از کرونا نگاه کنیم، باید در نظر بگیریم این شرایط ممکن است تا تابستان یا کمتر و بیشتر طول می‌کشد؛ و امکان دارد دوباره شیوع آن کم و یا در مقطعی دیگری اوج بگیرد.

*باید در دو بخش حواسمان بسیار جمع باشد، یکی بخش تجهیزات و تعداد کافی و مورد نیروی انسانی درمان‌گر که باید مرخصی رفته و تجدید روحیه شده باشند و همچنین تجهیزات و کیت‌های آزمایشگاهی و دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن  مورد نیاز که باید آن هم به اندازه کافی تولید و تامین شده باشند.  

* باید امکانات و تجهیزاتی مورد نیاز برای مقابله با این بیماری از ماسک و گان تا کیت‌های مخصوص تا تخت بیمارستانی و نیروی انسانی را باید با بدبینی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کنیم و ضرر نمی‌کنیم.

*از همه آنهایی که به احسان و نیکوکاری در حسینیه‌ها و مساجد  مشغول هستند و در سراسر کشور علما، روحانیان، طلاب، خیرین، نیروهای بسیج و مسلح، مردم خیر همه پای کارآمدند و بسته‌های حمایتی درست می‌کنند، تشکر می‌کنم.

*صرف نظر از این که این بسته حمایتی چند درصد مشکل آن خانواده را حل می‌کند فضای معنوی آن مهمتر از کمک مادی است. فضای معنوی آن این است که مردم به فکر یکدیگرند و  همدیگر را فراموش نمی‌کنند و در روزهای سختی انفاق و نیکوکاری خود را انجام می دهند و این برای ما بسیار مهم است.

*از اول اسفند کادر درمان با تمام وجود به صحنه آمدند و کار بزرگی انجام دادند و انجام می‌دهند، طبق آماری که در جلسه اعلام شد، مراجعه کننده به بیمارستان در طول شبانه روز گذشته حدود ۳۰۰ نفر بوده که به بیمارستان مراجعه کردند و این نشان از همکاری مردم و تلاش کادر پزشکی است که ما را به این نقطه مطلوب رسانده است. البته تا امروز شرایط به طور نسبی مطلوب است. اما آن نقطه مطلوبی که مورد نظر ما است هنوز فاصله وجود دارد و باید کار شود تا به آن نقطه برسیم.

*کاری‌هایی در کشور ما برای مبارزه با ویروس کرونا شد و کارهایی هم در کشورهای دیگر انجام شد. اما اقدامی که در ایران انجام گرفت، بحث غربالگری بود که بسیار بارزتر بود. در همین جلسه امروز در طرح غربالگری گفته شد در نوبت اول ۷۸ میلیون نفر مورد غربالگری نوبت اول قرار گرفتند که در این کشور به این پهناوری مسئله مهمی است که این هم به خاطر مراکز بهداشتی است که در سراسر کشور وجود دارد و پرونده الکترونیکی است که از قبل تشکیل داده شده است که اینها همه کمک کرده که این غربالگری خوب انجام گیرد.

*غربالگری مرحله دوم است که ۳۰ میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفته است که این غربالگری هدفمندتر و دقیق تر از دوره اول است که کار بسیار بزرگی است.

*ما با بدبینی مبارزه با کرونا را طراحی کردیم و کار بزرگی انجام شد. الان هم باید خودمان را برای یک روز سخت آماده کنیم . 

*۱۳۲ شهرستان که مناطق سفید و کم ریسک هستند از فردا مساجد و نماز جمعه هایش بازگشایی می شود. 

 احتمال بازگشایی برخی مدارس کشور از ۲۷ اردیبهشت

*امروز در جلسه ما یکی از مسائلی که مطرح شد، گشایش در امر آموزش در مدارس بود. یعنی در مناطقی که کم خطر و یا سفید هستند برای یک مدت دیگر که ۲۰ اردیبهشت پیشنهاد شد، با حفظ پروتکل‌های به بهداشتی مدارس بازگشایی شود و یک ماه هم آموزش ادامه پیدا کند و سپس امتحانات برگزار شود.

*من یک مقدار کمی نگران بودم که آیا این طرح به خوبی اجرا می‌شود یا خیر؟ اولاً ما زمان اجرای این طرح را به تأخیر انداختیم یعنی از ۲۰ اردیبهشت به ۲۷ اردیبهشت موکول می‌کنیم. وزارت بهداشت، وزارت کشور باید با آموزش و پرورش باز هم در این زمینه مطالعه کنند، صدا و سیما هم کمک کند تا دلهره‌ای برای مردم ایجاد نشود و پروتکل‌ها کاملاً مراعات شود.

* البته کار خوبی است که آموزش ما شروع به کار کند اما در عین حال باید پروتکل‌های بهداشتی به دقت مورد مراعات دقیق قرار بگیرد.

برخی صنوف حتی در مناطق قرمز بازگشایی می‌شود

*وزارت کشور و وزارت بهداشت بازگشایی برخی از صنوف مانند آرایشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها و مراکز ورزشی در حدی که تجمع در آنجا ایجاد نشود، که پیش از این بازگشایی آنها ممنوع بوده، حتی در مناطق قرمز آنها اعلام خواهند کرد.  

*بازگشایی مراکز را خیلی با آرامش و پلکانی پیش می‌بریم اما در عین حال از یاد نباید ببریم که اولا کرونا هنوز وجود دارد و ثانیا ممکن است با یک اوج احتمالی در آن نیز روبه رو شویم.

*برای بروز احتمالی اوج کرونا از همین امروز باید تدابیری هم برای تامین تجهیزات و امکانات بهداشتی و هم از نظر تامین مواد غذایی و کالای اساسی مورد نیاز مردم اندیشیده شود.اگر تجهیزات بهداشتی و کالاهای اساسی در کشور آماده باشد، مردم نگرانی نخواهند داشت البته در همه حال توسل به خدا داریم و خدا هم شفا و هم بهبود شرایط را به مردم و جامعه می‌دهد، اما باید برای آن روز اوج احتمالی کرونا نیز آمادگی داشته باشیم.

علما و مراجع نگذاشتند در جامعه دو قطبی ایجاد شود

*در جریان مقابله با کرونا دوقطبی در کشور صورت نگرفت، زمانی ما نگران دو قطبی علم و دین بودیم که کسی بگویدعلم می‌گوید اینجا نروید و اجتماع نکنید و کسی مدعی شود که دین می‌گوید بروید و اجتماع کنید. البته قاعدتا چنین چیزی که ما می‌شناسیم عقل و دین و وحی و عقل در کنار هم هستند که یکی رسول باطن است و یکی رسول ظاهر است.

*علما و مراجع و بزرگان و حوزه‌ها فوری به صحنه آمدند و نگذاشتند دوقطبی ایجاد شود. دو قطبی بین دین و علم و بین دین و تخصص و بین معنویت و اصول علمی و مادی کار بدی است که صورت نگرفت.

*زمانی هم که بازگشایی را شروع کردیم، باز نزدیک بود یک دو قطبی بین جان و نان شکل بگیرد که یکی بگوید جان مقدم است و دیگری بگوید نان لازم است که این دو قطبی هم صورت نگرفت.   یعنی همه متوجه شدند که هم باید جان را حفظ کنیم و هم باید نان را آماده کنیم. نمی‌شود که مردم گرسنه باشند.

*یکی از رهبران کشورها که چند روز پیش با او درباره کرونا صحبت می کردم، گفت من اصلا نگران کرونا نیستم، او می‌گفت عده‌ای از کرونا فوت کردند و عده ای هم بعدا فوت می کنند من نگران فقر و بدبختی مردم هستم. بیش از کرونا چند برابر مردم کشور من از گرسنگی می‌میرند که برای آن نگرانم.

*این کار در کشور ما به خوبی انجام گرفت. هم وزارت بهداشت، درمان و هم همه ارگان‌های ما و نیروهای مسلح و تمام مردم و جناح های سیاسی هیچ کدام نگذاشتند دو قطبی صورت بگیرد که یکی از موفقیت‌های بزرگ کشور است.

دو قطبی صورت گرفته در آمریکا عجیب و غریب است

*در آمریکا دوقطبی صورت گرفته است که عجیب و غریب است. اما در کشور ما این دو قطبی‌ها صورت نگرفت و کارها به خوبی و حساب شده انجام گرفت.

*کرونا تنها مسئله بهداشت، جان و سلامت انسان نیست، کرونا ماجرایی است که کل عالم را تغییر داده است و این هم از عجایب خلقت است که یک موجود ریز پنهان می‌تواند همه چیز را دگرگون کند.

*سیاست پساکرونا مثل سیاست قبل کرونا نیست حتما تغییر می کند. صادرات و واردات دنیا پسا کرونا مثل پیش از کرونا نیست. سرمایه گذاری پساکرونا مثل قبل از کرونا نیست. در دنیایی که ادعا می‌کردند که تنها راه زندگی اتحادیه‌های بزرگ منطقه‌ای و جهانی است به سمت ملی گرایی رفتند به طوری که هر کشوری می گوید من.

*حتی دو کشوری که به ظاهر دوست هستند، در هوا ماسک‌ها را می قاپند. کشوری وقتی نیاز به ماسک و ونتیلاتور و تخت داشت به کشور دیگر نداد. حتی اتحادیه اروپا که کنار هم بودند و هرکس به فکر خود بود. ملی‌گرایی از نو تقویت شد و اتحادیه‌ها تضعیف شدند و سیاست‌های جهانی به طور آشکار زیر سوال قرار گرفت.

*اگر روزی تحریم آمریکا با زبان نرم محکوم می‌شد امروز با زبان قاطع در سراسر دنیا محکوم می‌شود که کاری که در این شرایط انجام می‌دهد، غیرانسانی و غلط است.

 نیازها و شرایط کشور عوض شده است

*این که من از دولت و وزارت کشور خواستم که روی سرمایه گذاری‌های زودبازده‌ای که در این مقطع به درد می خورد، کار شود. قبل از کرونا کالاهایی مشتری داشت و صادر می‌شد و الان کالاهای دیگری مشتری دارد.   رنگ و بوی صادرات‌ها عوض شده  و نیازهای جامعه و شرایط آن تغییر کرده است. بنابراین ما باید خود را برای این شرایط آماده کنیم.

*حرکت بسیار خوبی آغاز در کشور شده است، باید از تمام بنگاه‌های تولیدی، کارگران، صنعتگران و کارآفرینان تشکر کنم. در فضای مجازی کار بزرگی انجام گرفته است. کرونا هزار تا گرفتاری برای کشور درست کرد اما برای دولت الکترونیک لوکوموتیوی شده است که به سرعت جلو می‌برد.

* آموزش‌ها در دنیا در حال تغییر است و جایگاه فضای مجازی تغییر کرده است. ارتباطات مردم شکل و بوی دیگری به خود گرفته است. بنابراین باید برای شرایط پساکرونا خود را آماده کنیم که آن جهان کاملا با جهان امروز فرق می کند.

* نکته ای که باید به آن اشاره کنم عدالت در درمان مردم در کرونا است. انسانیت و احسان در این درمان است.

* با واسطه مطلبی را خواندم که پزشکی در نیویورک رفته برای این که تست بگیرد نوشته بود که من از صبح در یک صف۴ تا ۵ ساعت طول کشید تا نوبتم شود تست دهم. ۶ روز طول کشید که جواب تست من را بدهند که مثبت است یا منفی و حتی برای این تست دادن هم پول دادم.

*می بینیم که دنیا با چه شرایطی مواجه است. هم پولی است و هم صف شلوغ است و هم دیر جواب می‌دهند و هم پرمدعا هستند در حالی که در کشور ما امروز نسبت به درمان یک بیمار نگاه نمی کنیم که این ایرانی است یا غیر ایرانی است. نگاه نمی کنیم که مذهب آن چیست، از کدام قبیله است و برای کدام شهر است؟ همه را یکسان می بینیم و حتی اتباع خارجی را مجانی معالجه می‌کنیم.

*در این جلسه گفته شد که در آمریکا بین سیاه و سفید و بین آنهایی که بومی وغیربومی  و یا از کشورهای دیگر هستند متفاوت رفتار می‌شود. این عدالت و شرایطی که در کشور داریم نشانگر اخلاق و جایگاه ایمان و انسانیت است. احسانی که در ماه رمضان صورت گرفته و به فکر یکدیگر هستیم این به خاطر ایمان و معنویت ماه رمضان است.

* از اول انقلاب به ما گفتند که نه شرقی نه غربی. امروز در گرفتاری نه شرق و نه غرب به داد ما می‌رسد. به ما گفتند اقتصاد مقاومتی امروز اقتصاد مقاومتی به درد ما می خورد. به ما گفتند طوری روی پای خود بایستید که تکانه‌ها شما را مضطرب نکند امروز می بینیم که این شوک‌ها و تکانه‌ها ما را مضطرب نکرده است.بنابراین کرونا از یک دیدگاه به ما نشان می‌دهد که راه صحیح و درستی را از اول انتخاب کردیم. به خودمان اعتماد کردیم و روی پای خودمان ایستادیم و بر مبنای تولید داخلی خود تکیه کردیم که امروز آثار آن را به خوبی می بینیم.

*همچنین درباره مسئله شماره گذاری و تمام شدن زمان مستاجرین هم تصمیمات خوبی  اتخاذ کردیم که به صورت مصوبه ابلاغ خواهد شد.

رسته های شغلی و کارگران تحت فشار شدید هستند

*الان شرایط آسانی نیست البته ما تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم که رسته‌های شغلی و کارگرانی که تحت فشار شدید هستند برای آنها فکری کنیم تا مشکلاتشان کمتر شود. البته اقداماتی هم به صورت وام و یا بسته‌های معیشتی انجام دادیم که البته بازهم این اقدامات را ادامه می‌دهیم.

*امروز عده‌ای در معیشت و عده‌ای در تولید گرفتار هستند. تولیدگر هست اما مسیر تولید باز نیست. کشورهایی که اقتصاد آنها تک بعدی بود، می‌بینیم که امروز چقدر گرفتار هستند. آنهایی که فقط به نفت یا به گردشگری متکی بودند چقدر گرفتار شدند یا حتی اقتصادشان تعطیل شده ‌است.

* کشور ما تک بعدی نیست و ظرفیت‌های مختلف داریم که اگر هم یک بعد دچار مشکل شود می‌توانیم به ابعاد دیگر توجه کنیم. در این شرایط سخت باید تحمل و تاب آوری و صبر ما بالا برود و ماه رمضان اساسا ماه صبر است و روزه برای تمرین صبر و ایجاد قدرت صبر در انسان است.

* اول ما به صبر نیاز داریم و نباید بی‌حوصله باشیم. البته در خانه ماندن و تفریح و سفر نرفتن، مراکز ورزشی و سینمایی همه سخت است و از همه سخت‌تر این است که کسی شغلش را هم از دست داده است بنابراین باید صبر داشته باشیم و در عین حال همه باید به وظایف خود عمل کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند