جلال آباد بدون جنگ تسلیم طالبان شد

سقوط دومین شهر بزرگ افغانستان

کدخبر: 433455
اقتصاد نیوز : طالبان امروز (یکشنبه) جلال آباد ، مرکز استان ننگرهار در افغانستان را تصرف کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، جلال آباد ، واقع در قسمت شرقی افغانستان ، یکی از دو شهر بزرگ کشور بود که به همراه پایتخت کابل، تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود.

یک قانونگذار افغان به اسوشیتدپرس گفت که طالبان پس از مذاکره با بزرگان در مورد تسلیم، شهر را تصرف کردند. احمد ولی ، ساکن این شهر، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما امروز صبح با پرچم های سفید طالبان در سراسر شهر بیدار شدیم. آنها بدون جنگ وارد شدند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توئیتر ویدئویی را به اشتراک گذاشت و در توضیحات نوشت: "استقبال ساکنان جلال آباد از مجاهدین" 

جلال آباد یکی از دو شهر بزرگ بود که همراه با پایتخت کابل تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود. مرکز استان ننگرهار در ۱۱۸ کیلومتری کابل قرار دارد. گزارش های مختلف اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که طالبان می تواند پایتخت را در چند هفته آینده تصرف کند.

افزایش حملات طالبان در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور صورت گرفت و پیشروی سریع شبه نظامیان باعث شد واشنگتن در اوایل هفته اعزام مجدد حدود ۳۰۰۰ سرباز را اعلام کند و جو بایدن ، رئیس جمهور ، در بیانیه ای شنبه آن را به ۵۰۰۰ نفر افزایش داد.

ایالات متحده به همراه چند کشور دیگر از جمله انگلستان ، دانمارک ، نروژ و کانادا اعلام کردند که نیروهای دیپلماتیک خود را از افغانستان خارج می کنند.

تیتر یک
  • نرخ سود تامین کسری بودجه در بازار اولیه شکست

    اقتصادنیوز: دومین رکورد تامین هفتگی کسری بودجه به ثبت رسید . در این هفته بورس ها سهم بیشتری از مشارکت رادر مقایسه با…

از دست ندهید
بلیط هواپیما