سردار اخوان: در افق ۱۴۰۴ جزو پنج کشور برتر دنیا خواهیم بود

کدخبر: 446525
اقتصاد نیوز : فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه گفت: از سال ۱۳۹۰ تاکنون ۲۰۴ بیمارستان صحرایی را در نقاط مختلف کشور فعال کردیم که البته تعدادی از این بیمارستان‌ها قبل از شیوع بیماری کرونا فعال بودند به نحوی که وجود آمادگی‌های قبلی به‌واسطه فعالیت این تعداد بیمارستان صحرایی موجب شد تا در مواجهه با بیماران کرونایی عکس‌العمل خوبی را از خود به نمایش بگذارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فرماندهی بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه این روز‌ها به واسطه شیوع ویروس کرونا بسیار فعال است به نحوی که تاکنون در ۲۲ نقطه کشور بیمارستان‌های ثابت و سیار آن‌ها برای خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی فعال هستند و این در حالی است که علاوه بر فعالیت بیمارستان‌های یادشده، برای تسهیل دریافت واکسن توسط مردم نیز به کمک وزارت بهداشت آمده و مراکزی را برای همین موضوع راه‌اندازی کرده است.

سردار سرتیپ دوم پاسدار «احمد اخوان مهدوی» فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه فعالیت‌های این نیرو در مقابله با شیوع کرونا را طی گفت‌وگویی شرح داده است که متن آن در ادامه آمده است.

از ابتدای شیوع بیماری کرونا در نیروی زمینی سپاه «قرارگاه شفا» را به فرماندهی این نیرو راه‌اندازی کردیم تا راهکار‌های ارائه خدمات مطلوب به مردم را تبیین کنیم؛ البته راهکار‌هایی که از سوی سردار «پاکپور» به‌عنوان فرمانده نیروی زمینی سپاه در این قرارگاه ارائه می‌شد، راهگشا بود؛ به هر تقدیر، یکی از دستورات صادرشده توسط قرارگاه مورد اشاره این بود که همه ظرفیت‌ها، امکانات و قابلیت‌های این نیرو برای مقابله با کرونا بسیج شود.

به همین جهت توانمندی‌هایی که در فرماندهی بهداری نیروی زمینی سپاه مانند برخورداری از سامانه‌های درمانی سیار، وجود داشت را بکارگیری کردیم؛ این سامانه‌ها در نوع خود از نظر استاندارد‌ها و شاخصه‌هایی که چنین سامانه‌هایی باید داشته باشند، به لحاظ نیروی انسانی مجرب، ماهر و باتجربه، در کشور و حتی در منطقه اگر بهترین نباشد، جزو بهترین‌هاست؛ از سوی دیگر کارکنان این سامانه‌های درمانی سیار هم به جهت اینکه از قبل تمرین داشتند با آمادگی کامل در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفتند.

در ابتدای شیوع بیماری کرونا تعداد ۱۰ بیمارستان سیار مجهز را به استعداد هزار و ۵۰۰ تخت بستری داشتیم که براساس تقاضای وزارت بهداشت و تأیید فرمانده نیروی زمینی سپاه به مناطق مورد نیاز اعزام می‌شدند تا در خدمت عموم بیماران کرونایی باشند به نحوی که اکنون تعداد ۲۲ بیمارستان ثابت و سیار این نیرو در ۲۲ نقطه کشور فعال هستند.

این تلاش‌ها و اقدامات در رفع و کاهش خستگی کادر درمانی بیمارستان‌های مناطق مورد نظر مؤثر بوده و علاوه بر این در کاهش اضطراب مردم مناطق پرخطر به لحاظ میزان شیوع کرونا نیز تاثیرات قابل توجهی را به همراه داشت و این هم موضوعی است که ارزیابی‌های وزارت بهداشت صحت آن را تأیید می‌کند.

از سوی دیگر، علاوه بر برخورداری از زیرساخت‌های خوبی را که از ۱۰ سال پیش در بهداری نیروی زمینی سپاه به‌واسطه ارائه آموزش‌های تخصصی به کارکنان سامانه‌های سیار ایجاد شده بود، تعداد ۳۰۰ تیم پنج نفره بهداشت و درمان را هم سازماندهی کرده بودیم که از این تعداد ۲۰۰ تیم به‌واسطه شیوع کرونا به استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، گلستان، اصفهان، خوزستان، اردبیل، خراسان رضوی و کردستان، اعزام شدند.

اکنون مجموعه نظام بهداشت و سلامت نیروی زمینی سپاه به یک سازمان واکنش سریع در نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است؛ یعنی هر کجا مشکل یا بحرانی در حوزه بهداشت و درمان به‌وجود آید، رفع آن را به بهداری نیروی زمینی سپاه ارجاع می‌دهند؛ زیرا سرعت عمل کارکنان این بهداری در ارائه خدمات پزشکی به هر نقطه از کشور، بسیار عالی بوده است و این موفقیت هم نتیجه تمرین‌ها و آمادگی‌هایی است که از سال ۱۳۸۸ در خصوص تجهیزات پزشکی، آموزش، فضا‌های درمانی، شاخص‌ها و استاندارد‌های اعتباربخشی حاصل شده است.

از سال ۱۳۹۰ تاکنون ۲۰۴ بیمارستان صحرایی را در نقاط مختلف کشور فعال کردیم که البته تعدادی از این بیمارستان‌ها قبل از شیوع بیماری کرونا فعال بودند به نحوی که وجود آمادگی‌های قبلی به‌واسطه فعالیت این تعداد بیمارستان صحرایی موجب شد تا در مواجهه با بیماران کرونایی عکس‌العمل خوبی را از خود به نمایش بگذارند.

از فروردین ۱۳۹۹ که باید سامانه‌های بیمارستانی سیار ویژه پذیرش بیماران حاد تنفسی را بکارگیری می‌کردیم در قرارگاه شفاء نیروی زمینی سپاه ساخت این بیمارستان‌ها تصویب شد؛ از این روی، اولین بیمارستان سیار ویژه پذیرش بیماران حاد تنفسی با ۱۲۸ تخت بستری تولید شد؛ این بیمارستان برای پذیرش بیماران به دستگاه‌هایی مانند سی تی اسکن و اکسیژن‌ساز سیار نیاز دارد که با فراهم شدن این امکانات اکنون در حال پذیرش بیماران حاد تنفسی در کرمانشاه است.

بیمارستان‌های سیاری که داریم از نظر سازماندهی نیروی انسانی و تجهیزاتی و نیزکارایی و کارآمدی کادر پزشکی با بیمارستان‌های ثابت هیچ تفاوتی ندارند و فقط تفاوت این بیمارستان‌ها سیار بودن است؛ البته این نوع بیمارستان‌ها با بیمارستان‌های صحرایی تفاوت دارند؛ زیرا سطح خدماتی که در بیمارستان‌های صحرایی ارائه می‌شود، نسبت به بیمارستان‌های سیار، پایین‌تر است.

ویژگی دیگر بیمارستان‌های سیار، این است که در صورت استقرار در هر نقطه‌ای می‌توانند تا یک ماه بدون وابستگی به خدمات شهری، فعالیت کنند؛ به عبارت دیگر، بیمارستان‌های سیار به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از نظر تأمین برق، تغذیه، تجهیزات مصرفی پزشکی و... خودکفا باشند.

الان نیروی زمینی سپاه در این زمینه به چنان توانمندی و قابلیتی دست یافته که مدعی است در افق ۱۴۰۴ جزو پنج کشور برتر دنیا خواهد بود به نحوی که در بکارگیری و استفاده از این سامانه‌ها می‌توانیم با دیگران رقابت کنیم؛ همچنین در حوادث مختلفی که روی می‌دهد، سرعت عمل در بکارگیری چنین سامانه‌هایی بسیار مهم است؛ به همین علت، این سامانه‌ای که در حال استفاده است در کمتر از شش ساعت با فعال شدن تمام بخش‌های آن می‌تواند بیماران را پذیرش کند. در کنار این نوع بیمارستان، بیمارستان‌های ۶۰ تحتخوابی در کمتر از یک ساعت و واحد‌های جراحی تاکتیکی کمتر از ۲۰ دقیقه فعال می‌شوند و این‌ها رکورد‌هایی است که در دنیا بی نظیر است.

این زمان‌هایی که برای استقرار بیمارستان‌های مورد اشاره اعلام شد، واقعی هستند و سایر کشور‌ها می‌توانند فعال شدن آن را از نزدیک ببینند؛ موضوعی که در حال پی‌گیری انجام آن هستیم.

بیش از ۵۰ درصد از نیرو‌های برخی واحد‌های رزمی این نیرو، پزشک‌یار یا بهیار هستند و ما در آموزش به گونه‌ای عمل کردیم که چنانچه حادثه‌ای در واحد‌های رزمی روی دهد و طی آن، رزمنده ما در لحظه به شهادت نرسد و با هر سطح و درجه‌ای دچار جراحت شود، شبکه امداد و انتقال می‌تواند تمام اقدامات اولیه و حیاتی را برای فرد مجروح به‌واسطه وجود نیرو‌های آموزش‌دیده انجام دهد و او را به مراکز درمانی مجهز منتقل کند تا بدین‌وسیله فرد مجروح زنده بماند؛ این هم کاری است که در یکی از واحد‌های نیروی زمینی سپاه به‌واسطه کثرت مأموریت‌هایی که دارد، طی هشت سال از ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ با موفقیت تمرین شده است.

اکنون در مرکز مطالعات بهداری نیروی زمینی سپاه در حال مطالعه برای ساماندهی نیرو‌ها برای مواجهه با بحران‌های مختلف هستیم تا قبل از وقوع بحران، نیرو‌ها از قبل سازماندهی شده و تمرین‌های لازم را انجام دهند؛ چون در غیر این‌صورت هر مقدار هم که تجهیزات داشته باشند، نمی‌توانند در صحنه عمل به‌هنگام اقدام کنند.

بیمارستان‌های ثابت ما که در ۱۰ نقطه کشور مستقر هستند، تاکنون بیش از ۲۰ هزار بیمار کرونایی را پذیرش کرده‌اند که این خدمات همچنان ادامه دارد؛ این در حالی است که در خصوص کمک به تزریق واکسن هم در نظر داریم تعداد مراکز واکسیناسیون نیروی زمینی سپاه را به ۳۰ مرکز در سطح کشور افزایش دهیم.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: قیمت طلا افزایش یافت و رقم‌هایی بالای ۱۷۸۰ دلار را به ثبت رساند. تحلیل‌گران معتقدند افزایش شاخص ریسک‌پذیری…

از دست ندهید
بلیط هواپیما