خداییان: برای حسن روحانی پرونده تشکیل نشده است/ شخصی که به استاندار آذربایجان شرقی سیلی زد بازداشت شد

کدخبر: 450355
خداییان درباره سیلی خوردن استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت: ما در این قضیه شاهد یک اقدام ناشایست از طرف یکی از افرادی که در آن جلسه حضور داشتند، بودیم. بلافاصله بعد از این اتفاق دادستان محترم دستور رسیدگی به مضوع را صادر کردند و آن شخص بازداشت شد و به اتهام اخلال در نظم که جرمی غیرقابل گذشت است، ایشان تحت تعقیب قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، ذبیح‌الله خداییان در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته وحدت و تبریک عید ولادت نبی مکرم اسلام و امام جعفر صادق، اظهار کرد: روز پنجشنبه یعنی فردا سفر ریاست محترم قوه قضائیه به استان شهیدپرور خوزستان را داریم. در این سفر مسئولان عالی قضایی، ریاست قوه قضائیه را همراهی می‌کنند و نمایندگان رئیس قوه قضاییه در شهرستان‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند و با مردم و کارآفرینان از نزدیک ملاقات می‌کنند و مسائل و مشکلات آنها را جمع‌آوری می‌کنند.

چرا فردی که به استاندار آذربایجان شرقی سیلی زده بود بازداشت شد؟

وی افزود: سفر‌های رئیس قوه قضائیه مسأله‌محور هستند یعنی مسائل و مشکلات اصلی که در استان‌ها وجود دارد، در جلسه نهایی مطرح می‌شود و در خصوص آنها اتخاذ تصمیم می‌شود.

وی ضمن اشاره به ساماندهی زندان‌ها نیز بیان کرد: بارها زندانیان از بلاتکلیفی‌شان، اظهار گله‌مندی کردند. خوشبختانه در دوره تحول و تعالی وضعیت زندان‌ها ساماندهی شد و رییس قوه قضائیه از بدو شروع به کار این موضوع را پیگیری کردند. در این صد روزه اقداماتی که صورت گرفته قابل قیاس با هیچ دوره‌ای نیست. ریاست قوه قضاییه در سه ماهه گذشته، ‌چهار مرتبه از زندان‌ها بازدید کرده است.

خداییان ادامه داد: ما شاهد حضور بی‌سابقه رؤسای کل و دادستان‌ها در زندان‌ها بودیم یعنی در این مدت حدود ۲۹ هزار بازدید از زندان‌ها توسط مقامات قضایی داشتیم که به صورت حضوری با زندانیان ملاقات کردند و بیش از ۷ هزار مورد ما ملاقات الکترونیکی داشتیم. در این مدت بیش از ۱۵ هزار نفر به مرخصی اعزام شدند و بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ نفر مشمول عفو قرار گرفتند. قریب به ۲۳ هزار زندانی مشمول نهادهای ارفاقی شدند و آزادی مشروط گرفتند. حدود  دو هزار و ۵۰۰ نفر از پابند الکتروینیک استفاده کردند.

وی در خصوص سیلی خوردن استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت: ما در این قضیه شاهد یک اقدام ناشایست از طرف یکی از افرادی که در آن جلسه حضور داشتند، بودیم. بلافاصله بعد از این اتفاق دادستان محترم دستور رسیدگی به مضوع را صادر کردند و آن شخص بازداشت شد و به اتهام اخلال در نظم که جرمی غیرقابل گذشت است، ایشان تحت تعقیب قرار گرفت. در این مدت مطالبی به نقل از ایشان در فضای مجازی مطرح شد و با بررسی‌ها مشخص شد که جعلی بود و صحت نداشت. انگیزه این فرد، شخصی بوده است. قطعاً دستگاه قضایی با چنین اعمالی برخورد قاطع و قانونی به عمل می‌آورد و اگر کسی ادعایی دارد، می‌تواند به مقامات بالاتر مراجعه کند اما به هیچ وجه چنین رفتارهایی مورد قبول دستگاه قضا و سایر مقامات نیست و با چنین اقداماتی برخورد قاطع به عمل خواهد آمد.

خداییان در خصوص شکایت از حسن روحانی نیز بیان کرد: دستگاه قضا در رسیدگی به شکایات تبعیض قائل نمی‌شود بنابراین همه گزارش‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد. در خصوص رئیس‌جمهور محترم سابق اگر گزارشی تهیه شود، با توجه به اینکه ایشان روحانی هستند، پرونده باید به دادگاه ویژه روحانیت ارسال شود. طبق بررسی‌های ما در این خصوص پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل نشده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری نیز اظهار کرد: ایشان دو محکومیت داشتند، محکومیت قبلی به اتمام رسیده و محکومیت بعدی هم که یک سال حبس است، قطعی شده اما هنوز پرونده جهت اجرا به اجرای احکام واصل نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص گرانی لوازم خانگی و تجمع مردم مقابل ساختمان قوه قضائیه، گفت: در رابطه با گران‌فروشی و پیشگیری از آن در درجه اول باید از اقدامات غیرقضایی استفاده کنیم؛ یعنی نهادهای نظارتی در دولت باید از گرانی جلوگیری کنند. گرانفروشی یک تخلف صنفی است و رسیدگی به آن از وظایف سازمان تعزیرات حکومتی است. ریاست قوه قضاییه دستور صادر کردند که دادستان‌های محترم به سازمان تعزیرات در این خصوص کمک کنند. اخیراً پرونده‌ای که در صلاحیت دستگاه قضایی باشد در این خصوص تشکیل نشده است.

وی در خصوص محکومیت ۱۰ سال حبس برای سرقت سه بسته بادام هندی، گفت: آنچه در خصوص این حکم در فضای مجازی مطرح شد، این بود که مجازاتی که برای این متهم با توجه به میزان یا مقدار مال مسروقه تناسب ندارد. من در این خصوص نکاتی را عرض می‌کنم؛ این حکم از نظر قانونی و تطبیق با قانون ایرادی ندارد هر چند ایرادات شکلی بر آن وارد است. در بحث سرقت تعزیری مجازاتی که در قانون برای سارق تعیین شده بر اساس میزان مالی که مورد سرقت قرار گرفته نیست. بلکه مجازاتی که در قانون برای سرقت تعزیری در نظر گرفته شده برای نوع جرم است. نکته بعدی این است که قاضی در زمان صدور حکم نسبت به بررسی شخصیت شخص اقدام می‌کند، بنابراین ممکن است دو نفر که در ارتکاب یک جرم دخیل بودند، قاضی با توجه به این اصل به یکی از سارقین جزای نقدی تعیین کند و برای دیگری مجازات سنگین‌تری در نظر بگیرد. در این پرونده خاص، هرچند که میزان مال ناچیز است اما فرد سابقه‌دار بوده است بنابراین قاضی با توجه به شخصیت شخص و سابقه آن این مجازات را تعیین کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی