نه وزارت نفت،بنزین آلوده را گردن می‌گیرد، نه خودروسازها،ماشین بی‌کیفیت را!

کدخبر: ۶۱۳۵۲۰
اقتصادنیوز: مقصر آلودگی هوا کیست و چرا غمنامه آلودگی هوای ایران در فصل وارونگی تمامی ندارد؟
نه وزارت نفت،بنزین آلوده را گردن می‌گیرد، نه خودروسازها،ماشین بی‌کیفیت را!

به گزارش اقتصادنیوز، همشهری نوشت: خودروسازها معتقدند که وزارت نفت سوخت بدون کیفیت تولید می‌کند و بنزین پالایشگاه‌ها که استاندارد کافی ندارد منجر به دودآلود شدن شهرها و سمی شدن هوا شده است. نفتی‌ها اما معتقدند این یک اتهام بی‌پایه است و سوختی که تولید می‌شود یورو 5است و هوا را آلوده نمی‌کند، بلکه این خودروسازها هستند که با تولید خودروهای غیراستاندارد با مصرف سوخت بالا عامل آلوده کردن هوا شده‌اند.

آلودگی هوا به خودروسازها مربوط است

جعفر سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی: بنزینی که توزیع می‌شود، یورو است و تقریبا به لحاظ کیفیت و عدد اکتان، مشخصات بنزین یورو را دارد. سازمان استاندارد، هم در پالایشگاه و هم در جایگاه‌ها نظارت ویژه‌ای روی بنزین توزیعی دارد و اگر به این نتیجه برسد که کیفیت، مناسب نیست و ایجاد آلودگی هوا می‌کند، سریعا اقدام می‌کند و جلوی توزیع بنزین را می‌گیرد. بنابراین آلودگی هوا هیچ ارتباطی با بنزین ندارد و مربوط به میزان مصرف سوخت است. در شرایط فعلی تقاضا و مصرف بالاست و لازم است که مردم رعایت کنند، اگر مصرف بنزین خودرو کاهش یابد از تولید دی‌اکسیدکربن جلوگیری می‌شود و این مربوط به‌خودروسازی می‌شود. در حال حاضر همه مقادیر از پالایشگاه‌ها دریافت می‌شود و کیفیت بنزین مشکلی ندارد.

مقصر، خودروساز نیست، بنزین یورو 5 پیدا نمی‌شود

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران: 4سال است که خودروها را با استاندارد یورو 5تولید می‌کنیم و امروز 35درصد بنزین و گازوئیل تولید شده کشور در حد استاندارد است و مابقی پایین‌تر از حد استاندارد است. چون از بنزین پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود که کیفیت پایینی دارد؛ به‌ویژه وضعیت گازوئیل بسیار بدتر است و میزان آلایندگی آن باید 50پی‌‌پی‌‌ام باشد که الان 500پی‌پی‌ام است. البته وزارت نفت هم در جلسه‌ای که با ما داشت، مدعی است برای به‌روز کردن پالایشگاه‌ها و تولید بنزین یورو 5 و یورو 6 نیاز به 15میلیارد دلار است. ما نامه‌ای به مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نوشته‌ایم و با اشاره به مشکلاتی که توزیع بنزین بی‌کیفیت ایجاد کرده است از مشکلاتی که این بنزین برای خدمات پس از فروش خودرو ایجاد کرده سخن گفته‌ایم.

به‌دلیل استفاده از همین بنزین بی‌کیفیت است که مردم از وضعیت خودرو نیز ناراضی هستند. بنابراین تولید خودرو در ایران با استاندارد یورو5 انجام می‌شود و مشکل از بنزین است. دردآور آن است که سازمان حفاظت محیط‌زیست دقیقا از بنزین تولید شده نمونه‌برداری و کیفیت آن‌ را در آزمایشگاه کنترل می‌کند، اما می‌دانید برخی اوقات برای آزمایش مرجع هم بنزین مرجع نمی‌توانیم پیدا کنیم؛ یعنی بنزین یورو 5 به سختی گیر می‌آید تا در آزمایشگاه‌های مرجع کنترل کیفیت استفاده شود. مشکل دیگر در معاینه فنی خودروهاست و مردم فیلتر هوای خودرو را با باد تمیز می‌کنند که آن‌ را عوض نکنند. کاتالیست 50میلیون تومانی در قدرت خرید مردم نیست و نمی‌روند آن ‌را خریداری کنند و به همین دلیل آلایندگی یورو 4 در خودرو تبدیل به یورو 2می‌شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • اعلام آمار تامین ارز کالاهای اساسی، صنایع و واردات در برابر صادرات از ابتدای سال تاکنون

      اقتصادنیوز: بر اساس بررسی‌ها از ابتدای فروردین سال جاری تا ۲۸ ام مجموعا حدود ۲.۵ میلیارد دلار ارز به گروه‌های مختلف…

    کارگزاری مفید