کدخبر: ۲۱۸۲۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پیام قطر به عربستان: دخالت بی‌جا ممنوع!

اقتصاد نیوز: رییس مجلس شورای قطر به مخالفت عربستان با فروش سامانه موشکی اس – ۴۰۰ به کشورش واکنش تندی داد و اعلام کرد که گفت‌وگو با روسیه برای خرید این سامانه ادامه دارد و به هیچ کسی اجازه دخالت در امور کشورمان را نمی‌دهیم.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نقل از انتخاب؛ «احمد بن عبدالله بن زید آل محمود» در حاشیه همایش «توسعه روابط پارلمانی» در مسکو گفت که قطر همه توافق‌ها از جمله این توافق را محترم می‌شمارد.

رییس مجلس قطر در پاسخ به سوالی درباره مواضع عربستان در خصوص خرید سامانه موشکی اس – ۴۰۰ گفت که این موضوع به قطر و روسیه مربوط می‌شود و گفتوگو در این خصوص در میان سران دو کشور ادامه دارد.

آل محمود همچنین در جریان دیدار با 'ویاچسلاو ولودین' رییس مجلس دومای روسیه گفت که آن‌ها (عربستان) حق دخالت در امور ما یا امور کشور بزرگی مانند روسیه را ندارد؛ این معامله (خرید سامانه موشکی) حق حاکمیتی ما محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: تلاش می‌کنیم روابط با روسیه را توسعه دهیم و به احدی حق دخالت در امور داخلی کشورمان را نمی‌دهیم.

رییس مجلس قطر خطاب به رییس دوما گفت: شما اطلاعات کافی در مورد مذاکرات نظامی دو کشور دارید، ما به شما اعتماد داریم و می‌خواهیم با روسیه همکاری کنیم.

روسیه و قطر سال گذشته موافقتنامه دولتی همکاری‌های فنی -نظامی امضا کردند.

سفیر قطر در روسیه پیشتر اعلام کرده بود که دوحه با مسکو درباره امکان خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ مذاکره کرده است.

روزنامه لوموند فرانسه هفته پیش فاش کرد که پادشاه عربستان در نامه‌ای به 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده ریاض در صورتی که روسیه به قطر تسلیحات اس-۴۰۰ بفروشد برای اقدامات نظامی علیه این کشور آماده خواهد شد.

'آلکسی کوندراتیف' معاون کمیسیون دفاعی و امنیت شورای فدراسیون روسیه در واکنش به این نامه در گفت: وگو با ریانووستی یادآورشد: روسیه با فروش اس-۴۰۰ به قطر منافع خود را دنبال و کسب درآمد می‌کند.

وی با بیان اینکه موضع عربستان در مساله تحویل تسلیحات اس-۴۰۰ به قطر تاثیری بر تصمیم روسیه ندارد، ادامه داد: مسکو تصمیم خود را در این مورد تغییر نخواهد داد.

این نماینده مجلس روسیه تهدید پادشاه عربستان را تحریک دیگر طرف‌ها خواند و گفت: بدیهی است که ریاض در میان کشور‌های عربی نقش برتر را دارد و تقویت نیرو‌های مسلح قطر با خرید تسلیحات اس-۴۰۰، به این کشور برتری می‌دهد، بنابراین ما دلیل نگرانی و تشویش مقام‌های سعودی را درک می‌کنیم، اما این را هم به خوبی می‌دانیم که ریاض موضع خود را با آمریکا هماهنگ کرده است و این واشنگتن است که نمی‌خواهد بازار تسلیحاتی خود در منطقه را از دست بدهد.

مجموعه‌های پدافند موشکی اس ۴۰۰ یا تریومف (در طبقه بندی ناتو اس. ای-۲۱) پیشرفته‌ترین تسلیحات پدافند موشکی روسیه هستند که قادرند هواپیما‌ها را تا برد ۴۰۰ کیلومتری هدف قرار دهند، ضمن اینکه موشک‌های تاکتیکی تا شعاع ۶۰ کیلومتری دارند.