کدخبر: ۲۱۸۴۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کابینه جدید اسپانیا؛ ۱۱ زن و ۶ مرد + عکس

اقتصاد نیوز: پدرو سانچز، نخست‌وزیر تازه‌ی اسپانیا، کابینه‌ی خود را معرفی کرد. رهبر سوسیالیست‌های اسپانیا در کابینه‌ی خود از سیاستمداران طرفدار اتحادیه‌ی اروپا استفاده کرده و شمار زنان را به گونه‌ای چشمگیر افزایش داده است.

اقتصاد نیوز، به نقل از دویچه‌وله؛ زنان در کابینه‌ی جدید اسپانیا نقش برجسته‌ای بازی خواهند کرد و در اکثریت هستند. نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا در کابینه‌ی خود ۱۱ زن و ۶ مرد را برگمارده است. بدین‌ ترتیب شمار کل وزیران کابینه نیز از ۱۳ تن به ۱۷ تن افزایش یافته است.

44107726_403

سانچز، رئیس پیشین پارلمان اروپا، جوزپ بورل را به عنوان وزیر امور خارجه‌ی خود معرفی کرده است. قرار است نادیا کالوینو، مدیرکل بخش بودجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در بروکسل نیز وزیر اقتصاد اسپانیا شود. پست کلیدی دیگر در راس وزارت دارایی را نیز یک زن برعهده گرفته است: ماریا مونترو.

افزون بر این، پدرو داکوئه، نخستین فضانورد اسپانیا نیز به عنوان وزیر علوم به کابینه‌ی جدید فراخوانده شده است.

کارمن کالوو که در زمان دولت سوسیالیست خوزه لوئیس رودریگز زاپاترو بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ وزیر فرهنگ بود، اکنون به عنوان معاون نخست‌وزیر و همزمان وزیر تساوی حقوق اسپانیا معرفی شده است.

سانچز می‌گوید، برای نخستین بار در تاریخ اسپانیا، شمار وزیران زن از مردان کابینه بیشتر است. او تصریح می‌کند که برابری حقوق زن و مرد از اولویت‌های دولت جدید است. سانچز می‌افزاید: «می‌خواهیم از اسپانیا کشور بهتری بسازیم.»

او همچنین تاکید می‌کند که دولت جدید اسپانیا طرفدار اروپای واحد است "زیرا اروپا میهن ماست".

اعضای کابینه‌ی جدید امروز پنجشنبه (۷ ژوئن/۱۷ خرداد) به دیدار فیلیپ پنجم پادشاه اسپانیا رفتند تا در حضور او سوگند یاد کنند.

سانچز جمعه‌ی هفته‌ی گذشته ماریانو راخوی، نخست‌وزیر محافظه‌کار اسپانیا را از طریق رای عدم اعتماد پارلمان از سمت خود برکنار کرد و یک روز پس از آن از طرف پادشاه اسپانیا مامور تشکیل کابینه‌ی جدید شد.

پدرو سانچز که ۴۶ سال سن دارد و استاد اقتصاد دانشگاه بوده، هفتمین نخست وزیر اسپانیا از زمان سقوط دیکتاتوری فرانکو در سال ۱۹۷۵ است. او همزمان تنها نخست‌وزیری است که بدون انتخابات پارلمانی به قدرت رسیده است. بحران جدایی‌طلبی در ایالت کاتالونیا بزرگترین چالشی است که حل آن از دولت قبل به دوش دولت جدید افتاده است.