کدخبر: ۲۴۴۱۱۹ لینک کوتاه

لغو معافیت ویزای صربستان برای ایرانیان

صربستان اعلام کرد که از این پس ایرانیان نمی‌توانند بدون ویزا وارد این کشور شوند. شمار زیادی از ایرانیان پس از ورود به صربستان یا در این کشور پناهنده می‌شدند یا از آن برای ورود به کشوری در اتحادیه اروپا استفاده می‌کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ دولت صربستان با صدور فرمانی معافیت ایرانیان از داشتن ویزا برای سفر به این کشور را لغو کرده است. لغو معافیت ویزا برای ایرانیان تنها کمی بیش از یک سال پس از برقراری آن صورت گرفته است. متن این فرمان در روز چهارشنبه ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) در روزنامه رسمی این کشور منتشر شده است.

در این فرمان آمده است: «دولت جمهوری صربستان تصمیم گرفته است به تصمیم پیشین خود مبنی بر لغو ضرورت داشتن ویزا برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران خاتمه دهد.»

دو کشور ایران و صربستان تا اوایل دهه ۱۹۹۰ روابطی حسنه با یکدیگر داشتند. در آن سال‌ها یوگسلاوی سابق که صربستان بخشی از آن بود طی جنگ از هم پاشید.

در اوت سال ۲۰۱۷ صربستان تصمیم گرفت ایرانیان را از داشتن ویزا معاف کند تا به رشد گردشگری در این کشور یاری برساند و روابطش را با کشورهای غیر اروپایی گسترش دهد.

اما به گفته مقامات صرب، شمار مهاجران غیرقانونی از ایران که به صربستان سفر کرده و سپس کوشیده‌اند به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا بروند طی یک سال اخیر بسیار افزایش یافته است.

نبوجسا استفانوویچ، وزیر کشور صربستان، روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان این کشور هشدار داد که گروهی از ایرانیان از معافیت ویزایی "سوء استفاده می‌کنند".

دیوروویچ رادوس، از مرکز کمک به پناهندگان در بلگراد، به خبرگزاری رویترز گفت: «این حرکت پاسخی است به این مشکل که بسیاری از مردم (از ایران) وارد صربستان می‌شوند و در اصل می‌خواهند به غرب بروند یا درخواست پناهندگی کنند.»

در سال جاری میلادی (۲۰۱۸) نزدیک به یکهزار و ۱۰۰ ایرانی به طور رسمی از صربستان درخواست پناهندگی کرده‌اند تا بتوانند به مراکز کمک به پناهجویان دسترسی داشته باشند و از مسکن و غذا بهره‌مند شوند.

در حال حاضر نام حدود چهار هزار مهاجر از آسیا و خاورمیانه و جاهای دیگر در مراکز دولتی صربستان ثبت شده و در همین حال صدها تن دیگر در پایتخت صربستان، بلگراد، یا در مرز این کشور با بوسنی و کرواسی که عضو اتحادیه اروپاست، سرگردان هستند.

بیش از ۶۵۰ هزار نفر که بسیاری از آنان از جنگ و فقر گریخته‌اند از طریق صربستان که عضو اتحادیه اروپا نیست در سال ۲۰۱۵ وارد کشورهای غربی شده‌اند. بخش بزرگی از این راه در ماه مارس ۲۰۱۶ بسته شد، اما مهاجران همچنان به ورود خود به غرب از این راه ادامه می‌دهند.