کدخبر: ۲۷۵۲۲۸ لینک کوتاه

هشدار به اهالی خراسان رضوی:موج جدید بارندگی در راه است

فارس : اقتصاد نیوز:اداره کل هواشناسی خراسان رضوی با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به موج جدید بارندگی در سطح استان هشدار داد و تأکید کرد: با افزایش حجم بارش‌ها، احتمال آب‌گرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌های استان دور از انتظار نیست.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، اداره کل هواشناسی خراسان رضوی با صدور اطلاعیه شماره2 با اشاره به بررسی و تحلیل آخرین نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی اعلام کرده است که از عصر پنجشنبه استان تحت تأثیر جریانات ناپایدار جوی و نفوذ سامانه بارش زا دیگری قرار خواهد گرفت. به‌طوری‌که پیامد نفوذ این سیستم جوی به استان افزایش ابرناکی، وزش باد شدید همراه با گردوخاک با احتمال بروز خسارت (به‌ویژه نوار شرقی و نیمه جنوبی) و وقوع بارش‌های رگباری توأم با رعدوبرق و در نواحی مستعد بارش تگرگ خواهد بود.

بر این اساس از اوایل وقت جمعه  با افزایش حجم بارش‌ها احتمال آب‌گرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌های استان دور از انتظار نیست.

طبق مدل‌های هواشناسی بیشترین حجم بارش در باند شمالی، نواحی مرکزی و نیمه شرقی استان پیش‌بینی‌شده است .

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی همچنین پیرو این اطلاعیه تأکید کرده است: بر اساس تحلیل نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی با توجه به تقویت سامانه بارشی در حال گسترش به نواحی شمال شرق کشور ازجمله استان خراسان رضوی انتظار می‌رود، بر حجم بارش‌ها در نوار شمالی، برخی از نواحی مرکزی و نیمه شرقی استان افزوده گردد، به‌طوری‌که در برخی از نقاط مذکور احتمال ایجاد رواناب و آب‌گرفتگی معابر همچنین سیلابی شدن مسیل‌ها طی امشب و به‌ویژه  فردا وجود دارد.

بر اساس مدل‌های هواشناسی بیشترین حجم بارش‌ در شهرستان‌ها و توابع کلات، سرخس، صالح‌آباد، تربت‌جام، تایباد، باخرز، خواف ( به‌ویژه نواحی شمالی ) و همچنین نواحی شرقی و شمالی شهرستان مشهد مقدس پیش‌بینی می‌شود. همچنین طی فعالیت این سامانه احتمال اختلال در سیستم حمل‌ونقل استان وجود دارد.

در این اطلاعیه از مردم خواسته‌شده ضمن در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مناطق مستعد سیلاب و نیز صعود و سفر به مناطق کوهستانی جدا خودداری کنند.