کدخبر: ۲۷۵۳۹۸ لینک کوتاه

سیل جان چندنفر را در کل ایران گرفت؟

فارس : اقتصاد نیوز: وزیر بهداشت با بیان اینکه بر اثر سیل‌های اخیر ۴۵ نفر در سراسر کشور کشته شدند، گفت: رئیس جمهور در اولین فرصت ممکن به لرستان سفر می‌کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، سعید نمکی عصر امروز در جلسه ستاد بحران استانداری لرستان اظهار کرد: تا به امروز 45 نفر بر اثر سیلاب ها در کشور جان باخته‌اند که بیشترین کشته شده‌ها در شیراز بوده است.

وی افزود: بارش‌های اخیر باران با وجود خساراتی و مشکلاتی که داشت با توجه به خشکسالی‌های اخیر یک نعمت الهی بود.

وزیر بهداشت تعرض به حریم رودخانه‌ها و افزایش دام در برخی مناطق را از عوامل تغییر شرایط محیط‌زیست و بروز مشکلاتی مانند سیل برشمرد و گفت: در بسیاری از مناطق کشور مانند لرستان نسبت دام به مرتع حدود 3 برابر شده است.

وی با بیان اینکه کم دقتی در نگهداری از طبیعت موجب می‌شود شاهد بروز مشکلاتی در نسل‌های بعد باشیم، تصریح کرد: با توجه با شدت بارش‌ها و شرایطی که به وجود آمده شاید اگر همه کنار هم بودیم باز هم مشکلاتی به وجود می‌آمد.

نمکی اطلاع رسانی به مردم را در جلوگیری از خسارات بسیار مهم دانست و افزود: دولت در اولین نشست خود در سال 98 فقط یک مصوبه داشت که آن هم رسیدگی به مناطق سیل زده بود.

وی یادآور شد: خوشبختانه با وجود گستردگی سیل در سراسر کشور یک مورد بیماری حاد عفونی شاهد نبودیم که این موضوع کم سابقه است.

وزیر بهداشت گفت: بر اساس مصوبه دولت به منازل آسیب دیده از سیل 15 میلیون بلاعوض و 35 میلیون وام ارزان قیمت داده می‌شود.

نمکی در وکنش به خواسته مردم لرستان در ارتباط با حضور رئیس جمهور در این استان عنوان کرد: رئیس جمهور اعلام کرده بود اولین جایی که دوست دارم بروم استان لرستان است منتها وزیر نیرو اعلام کرد شرایط سدها در خوزستان نیازمند تصمیم عاجل است و لذا سفر به خوزستان انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در اولین فرصت به لرستان سفر خواهد کرد کمااینکه توجه ویژه‌ای به این استان دارد.