کدخبر: ۳۰۱۵۸۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شبکه ملی ناشنوایان: زبان اشاره مورد استفاده در تلویزیون ایران مفهوم نیست

اقتصادنیوز: شبکه ملی ناشنوایان ایران اعلام کرد زبان اشاره‌ای که سیمای ایران طی ۱۷ سال گذشته به منظور پخش برنامه‌هایش برای مخاطبان ناشنوا استفاده می‌کند با استانداردهای رسمی و بین‌المللی این زبان فاصله دارد و برای این دسته از افراد مفهوم نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ احسان شاهوردی، مدیرعامل شبکه ملی ناشنوایان ایران در نشستی که با حضور فاطمه سعیدی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران برگزار شد، گفت که تلویزیون رسمی ایران ۱۷ سال از زبان اشاره‌ای استفاده می‌کند که ناشنوایان متوجه آن نمی‌شوند.

آقای شاهوردی مدعی شد که از مسئولان صدا و سیما درخواست کرده تا برای اثبات صحت ادعای او در کنگره بین‌المللی، نظر ناشنوایان را جویا شود اما سازمان بهزیستی مانع از این اقدام شده و اعلام کرده که هر گونه نظرسنجی از جامعه معلولان ایران باید از کانال آنها صورت گیرد.

کمپین معلولان

 علت عدم درک زبان اشاره مورد استفاده صداوسیما برای ناشنوایان از زبان حبیب مهدوی دبیر شبکه ملی ناشنوایان ایران#صدای_ناشنوایان_باشیم

احسان شاهوردی مدیرعامل شبکه ملی ناشنوایان ایران:

صداوسیما ۱۷ سال از زبان اشاره‌ای استفاده می‌کند که ناشنوایان متوجه آن نمی‌شوند.از صداوسیما درخواست کردیم در کنگره بین‌المللی نظر ناشنوایان را جویا شود اما بهزیستی مانع شد!

در این نشست، حبیب مهدوی، دبیر شبکه ملی ناشنوایان ایران در توضیح مشکلات زبان اشاره مورد استفاده تلویزیون رسمی ایران گفت، مجریان برنامه ناشنوایان سعی دارند زبان فارسی را با ایماء و اشاره به مخاطب تفهیم کنند و اقدام آنها بیشتر شبیه نگارش متن فارسی با حروف انگلیسی است که خوانش آن را سخت‌تر و زمان‌برتر می‌کند.

آقای مهدوی یاد آور شد که زبان اشاره بر اساس استانداردهای مشخصی سعی دارد در سریع‌ترین زمان ممکن، مفاهیم را به ناشنوایان منتقل کند ولی متاسفانه زبانی که در تلویزیون استفاده می‌شود اساسا زبان اشاره نیست.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند