کدخبر: ۳۱۸۰۹۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

۱۵ معبر پایتخت به نام «تختی»

اقتصادنیوز: پارلمان محلی پایتخت از دریافت نامه‌ای از سوی جمعی از کشتی‌گیران کشور برای نام گذاری یکی از معابر شهر به نام جهان‌پهلوان تختی خبر داد، این درحالی است که مطابق با آمار ارائه شده از سوی عضو شورای شهر تهران، هم‌اکنون ۱۵ معبر پایتخت به اسم این پهلوان نام‌گذاری شده است.

به گزارش اتصادنیوز، محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به ارسال چنین نامه‌ای از سوی جمعی از کشتی‌گیران کشور به شورای شهر تهران گفت: اخیرا جمعی از مدال‌آوران کشتی ایران نامه‌ای خطاب به فرماندار تهران نوشته و نسبت به این نام‌گذاری و تغییر نام خیابان جهان پهلوان غلامرضا تختی اعتراض کردند که به نظر می‌رسد سوءبرداشتی برای علاقه‌مندان و دلسوزان حوزه کشتی و ورزش کشور پیش آمده است.

او ادامه داد: خیابان تختی براساس نقشه سازمان جغرافیایی و کارتوگرافی ملی ایران به سال ۱۳۴۷ و ۱۳۵۵، به نام خیابان ژاله بوده و براساس نقشه‌های بعد از انقلاب(سال ۱۳۶۴)، این خیابان به تختی تغییر نام داد. همچنین انتساب خیابان تختی به آن نام‌آور شاید به دلیل قرارگرفتن ویلای ییلاقی جهان پهلوان تختی باشد که وی نیز از ویلا استفاده نکرده و آن را به خواهرش واگذار کرده و همان ویلا هم حدود ۲۰سال پیش تخریب شده و جای آن امروز یک برج احداث شده است.

به گفته او، خانه پدری تختی در منطقه ۱۲، محله خانی‌آباد قدیم قرار دارد که از سال‌ها پیش خیابان مجاور خانه او به نام جهان‌پهلوان تختی نام‌گذاری شده و به همین دلیل نیز آن محله به تختی مشهور شده است. تابلوی خیابان نیز به نام کامل جهان پهلوان غلامرضا تختی نصب شده است. همچنین قرار است براساس مصوبه شورا در بودجه ۹۷ و ۹۸ شهرداری تهران، خانه پدری تختی توسط مدیریت شهری خریداری و خانه موزه تختی در این محل راه‌اندازی شود. همچنین زورخانه گردان که در ابتدای تقاطع خیابان تختی و مولوی قرار داشت و محل ورزش جهان پهلوان تختی بود، در ادوار گذشته تخریب شده که براساس مصوبه شورا قرار است بازسازی شود و یادمان تختی نیز در ابتدای خیابان نصب شود.

حق‌شناس تاکید کرد: از خیابان تختی ۱۵ معبر به همین نام در شهر تهران وجود دارد که سیاست شورای شهر تهران این است که اسامی اشخاص در جای اصلی خود حفظ شوند و اسامی تکراری به‌دلیل تکراری بودن و به‌اشتباه‌انداختن شهروندان در آدرس‌های شهری، به اسامی دیگر تغییر نام یابند.

او گفت: قطعا نام تختی برای همه مردم ایران‌زمین مهم و حائز اهمیت است و این موضوع بر شورای شهر نیز پوشیده نیست. این شورا در تلاش است نام تختی را در زادگاه اصلی او در منطقه ۱۲ به عنوان یکی از مناطق تاریخی پایتخت حفظ کند و قطعا تغییر نام خیابان‌های دیگر که به اشتباه در ادوار گذشته به نام‌های یکسان از این نام‌آور و دیگر بزرگان نام‌گذاری شده است، دلیلی بر بی‌اهمیت انگاشتن تختی و سایر بزرگان از سوی شورای شهر نیست.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند