استان‌ها و شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمزند

کدخبر: 367676
اقتصادنیوز : سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه ۳۰ استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار به سر می برند، از هموطنان خواست تا در خانه ماندن را همچنان به عنوان یک ضرورت اساسی بدانند و تا حد مکان از روش‌های مجازی برای دیدارهای خانوادگی استفاده کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز؛ سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۲۲ هزار و ۳۸۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۶۵ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۹ هزار و ۸۷۰ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۵ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۵۵۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۶ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب،  مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۵۲۲ هزار و ۳۸۷ نفر رسید.

وی به ایرنا گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۹ هزار و ۸۷۰ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۲۰ هزار و ۹۱۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین چهار هزار و ۶۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون چهار میلیون و ۴۵۴ هزار و ۵۷۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

مهمانی و دورهمی برگزار نکنید

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: یکی از رفتارهای اجتماعی خطر آفرین در ارتباط با بیماری کووید ۱۹، برگزاری مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانگی است و متاسفانه بر اساس شواهد موجود، الگوی شیوع کرونا در کشور در حال پیش‌روی به سمت سرایت‌های خانوادگی است.

وی اظهار کرد: بنابراین از کلیه هموطنان کشورمان خواهشمندیم در خانه ماندن را همچنان به عنوان یک ضرورت اساسی بدانند و تا حد مکان از روش‌های مجازی برای دیدارهای خانوادگی استفاده کنند. قطعا پای‌بندی به این اصول برای مردم به دلیل ویژگی‌های خاص و ارزشمند فرهنگی تا حدی دشوار است، ولی نباید فراموش کنیم که در صورت عدم اصلاح رفتارهای پرخطر توسط هر یک از ما، وضعیت بیماری در کشور به مراتب سخت‌تر و دشوارتر از وضع موجود خواهد شد.

کرونا در استان ها

با اینکه اعمال محدودیت ها برای پنج استان اعمال شد و در گیلان نیز مسیرها و تفرجگاه‌ها بسته شد ولی به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان؛ در روز چهارشنبه (۲۳ مهرماه)، ۵۸ هزار و ۸۸۶ ورودی به استان ثبت شد که این میزان در مقایسه با آمار ۴۳ هزار و ۵۵۳ خودرو در روز قبل از آن ۶.۵ درصد افزایش داشته است که خود گواه افزایش مسافرات ها به این استان قرمز کرونایی است.

به گفته وی؛ بیشترین ورودی به استان مربوط به محور آزادراه قزوین- رشت و بیشترین خروجی از محور چابکسر- رامسر  بوده است.

وی با اشاره به شرایط استان بر لزوم پرهیز هموطنان از سفر به گیلان تأکید کرد و از آنان خواست که در این ایام بویژه به استان سفر نکنند.

اما از دیار ثامن الحجج(ع)  خبرهای خوبی می رسد و بنا به گفته جانشین رییس پلیس ‌راه خراسان رضوی،  ترافیک و تردد در جاده‌های این استان طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ درصد کاهش یافت.

سرهنگ حسین میش‌مست افزود: مردم توصیه‌های کادر درمان و ستاد پیشگیری از کرونا مبنی بر عدم سفرهای درون و برون شهری را جدی گرفته‌اند و از دیروز تاکنون ترافیک در جاده‌هایاستان عادی و روان شده است.

اصفهان یکی از مناطقی است که با رشد چشمگیر مبتلایان به کرونا و تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها در هفته‌های اخیر مواجه شد و مسوولان و پزشکان یکی از مهمترین دلایلآن را کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سطح جامعه بویژه کمرنگ شدن استفاده از ماسک عنوان می‌کنند.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان در این باره اظهار داشت: شرایط کرونا در این استان قرمز است و بیشتر بیمارستانها پر از بیماران کرونایی است.

سید مهدی میرجهانیان افزود: هر چند که تعداد زیادی از مردم با اطلاع از محدودیت های کرونایی سفر خود را روز چهارشنبه و قبل از اعمال محدودیت ها آغاز کردند ولی شرایط بهتر از تعطیلات قبل بود.

خبرها از ایلام نیز حاکی از این است که  بر اساس اعلام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام،  برای نخستین بار همه مناطق این استان در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته و بر این اساس به دستور استاندار محدودیت های کرونا برای سومین هفته متوالی تمدید شد.

جمیل صادقی فر افزود: وضعیت امروز ما به جایی رسیده که نباید کارها را از سر رفع تکلیف انجام دهیم و امروز بیش از هر زمان دیگری جان هموطنان ما در خطر است و باید برنامه

ریزی مناسبی در این زمینه انجام شود و نمونه آن نقش اصناف است که باید همانند روزهای نخست یکبار دیگر با تعطیلی و یا برنامه ریزی مناسب دیگری با این ویروس مقابله کرد.

 استان اردبیل نیز همچنان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد  و  ابتلای روزانه ۴۰ تا ۵۰ بیمار به ویروس کرونا صعودی بودن روند شیوع این بیماری در استان اردبیل را افزایش داده است.

 سه شهرستان اردبیل، مشگین‌شهر و خلخال در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و بالاترین آمار ثبت شده ابتلا به بیماری کرونا در استان اردبیل با ۷۶ بستری روزانه و بالاترین رقم فوتیروزانه نیز ۱۷ مورد بوده است.

روزی نیست که نام استان‌های با وضعیت قرمز در مواجهه با کرونا اعلام شود و نامی از تهران در میان آنها نباشد؛  تهران به عنوان پایتخت کشور و جمعیت ساکن بیش از ۹ میلیون نفره خود، وضعیتی بحرانی در برابر این ویروس منحوس دارد.

موضوعی که رییس پلیس پایتخت نیز بر آن تاکید و روزهای گذشته اذعان کرد: نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی در پایتخت باید تشدید شود و از روز پنجشنبه به کسانیکه ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و از ماسک استفاده نمی‌کنند، تذکر داده خواهد شد.

به گفته رحیمی، پلیس اماکن در سطح اصناف و بازار، پاساژ و مال‌های بزرگ حضور خواهد داشت و در چند روز ابتدایی طرح، تذکر شفاهی و بعد از آن برخورد سلبی و لازم (جریمه افرادی که ضوابط و پروتکل‌ها را رعایت نمی کنند) اعمال خواهد شد. 

چه در ایران و چه در جهان ثابت شده که هرچه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک افزایش پیدا کند، میزان سرایت ویروس کرونا و ابتلای افراد کاهش می‌یابد. تقاضای وزارت بهداشت از مردم این است که نهایت همکاری را در استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری داشته باشند.

با وجود این اطلاع‌رسانی‌ها و هشدار مکرر از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و تاکید بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در همه بخش‌ها و بین اقشار مختلف مردم، همچنان شاهد

بی‌توجهی یا کم توجهی برخی از افراد به این مساله هستیم که خود را در تجمعات غیر ضروری یا استفاده نکردن از ماسک نشان می‌دهد.

۷۰ درصد مبتلایان کرونا در ایلام ۲۰ تا ۵۰ ساله هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: بیش از ۷۰ درصد مبتلایان کرونا در این استان در گروه سنی ۲۰ تا زیر ۵۰ سال هستند و این گروه بیشترین بی توجهی به رعایت پروتکل ها و کمترین میزان استفاده از ماسک را دارند.

 

جمیل صادقی فر روز جمعه با بیان اینکه استان ایلام جزو پنج استانی است که بیشترین سنین پایین را بدلیل ابتلا به کرونا بستری کرده است، اظهار داشت: با وجود تذکر و گفتمان در سطح شهر با افراد بدون ماسک، طلبکارانه برخورد کرده و حاضر به قبول شرایط بد کرونا نبودند.

وی یادآور شد: مانند روزهای آغاز کرونا به بهانه اینکه بیماری آنها کرونا نیست بلکه سرما خوردگی است بیماری پنهان می شود و این ۲ خسارت بزرگی به بار می آورد.

وی به ابتلای خانوادگی به کرونا اشاره کرد و گفت: تعداد بسیاری از اطرافیان و بخصوص افراد مسن و آسیب پذیر خانواده بدلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط خود یا دیگران گرفتار می شوند و به همین دلیل آمارها حاکی از افزایش ابتلای درون خانوادگی در استان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: بدلیل عدم رعایت افراد و ساده انگاری بیماری، مراقبت نیز فراموش می شود همچنین بدلیل عدم مراجعه به مراکز بهداشتی منتخب کرونا در نهایت با حال بد و ریه درگیر سر از بیمارستان در می آورند.

صادقی فر با بیان اینکه هر فردی چنانچه نقش خود را ایفا کند، وضعیت بهتر خواهد شد، گفت: جدای از نقش مردم، همه دستگاه ها و نهادهای متولی از دستگاه های دولتی گرفته تا نهادهای عمومی و نظارتی تا اصناف، بخش خصوصی و در نهایت مردم در گروه های مختلف به صورت نظام شبکه ای باید در این دوران سخت در فعالیت های خود پیرامون کرونا بازبینی کنند و در این بین ارائه آمار و اطلاعات روزانه و به تفکیک شهرستان ها قطعا اهمیت ویژه خواهد داشت.

وی در ارتباط با اصناف نیز افزود: اصناف به مانند ماه های آغازین کرونا مجدد ورود کنند و قطعا دوشادوش رعایت پروتکل ها توسط مردم، رعایت پروتکل ها در اصناف و اماکن بسیار مهم خواهد بود و در این زمینه متاسفانه اصلا وضعیت خوبی نداریم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: وضعیت امروز ما جایی برای انجام کارها از سر رفع تکلیف باقی نگذاشته است نه تنها مبتلا شدن به کرونا و تحمل علائم و عوارض آن، بلکه جان هم استانی های ما در خطر است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما