کدخبر: ۳۷۰۹۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از ۱۴ آبان آغاز هر دهه

جانشینی ذغال با نفت در تهران/ گورباچف: شوروی از نظر اقتصادی به لبه پرتگاه رسیده است/۴ مالیات جدید و اصلاح ۳ مالیات قدیمی بخش مسکن

اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۴ آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: جانشینی ذغال با نفت در تهرا، گورباچف: شوروی از نظر اقتصادی به لبه پرتگاه رسیده است،۴ مالیات جدید و اصلاح ۳ مالیات قدیمی بخش مسکن وپیشنهاد پیش‌فروش سکه برای جمع‌آوری نقدینگی

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

 

14 آبان 1360؛ جانشینی ذغال با نفت در تهران

محمود صانعی‌پور، سرپرست  استانداری تهران در مورد تامین سوخت زمستانی برای استان تهران گفت: ما امسال ذغال فراوانی را توزیع کرده‌ایم و این سیاست کلی دولت بود که ذغال جانشین نفت شود و این سنت قدیمی بار دیگر به مورد اجرا گذاشته شد.

وی اضافه کرد: تاکنون در حدود 12 هزار تن ذغال در سطح تهران توزیع کرده‌ایم. توزیع ذغال هنوز هم ادامه دارد و نفت هم مانند سایر استان‌ها در استان تهران توزیع خواهد شد.

14 آبان 1370؛ گورباچف: شوروی از نظر اقتصادی به لبه پرتگاه رسیده است

گردهمایی عادی شورای دولتی اتحاد شوروی، عالی‌ترین نهاد اجرایی اتحادیه، دیروز بدون آنکه تصمیمی عملی در مورد جامعه جدید اقتصادی شوروی اتخاذ شود، به کار خود پایان داد.

این در حالی است که «میخاییل گورباچف» رئیس‌جمهوری شوروی اعلام کرد که شوروی از نظر اقتصادی و سیاسی به لبه پرتگاه رسیده است.

گورباچف که در برابر شورای دولتی در مسکو سخن می‌گفت با اشاره به وضع مصیبت‌بار این کشور، ضمن انتقاد از تکروی جمهوری‌های شوروی در زمینه اطلاعات، افزود: هیچ‌کدام از جمهوری‌های شوروی به تنهایی قادر به نجات دادن شوروی از این مخمصه نیستند.

رادیو کلن به نقل از تاس، خبرگزاری شوروی افزود: گورباچف در نظر دارد که از برنامه‌های  اصلاحی «یلتسین» رئیس‌جمهوری روسیه در زمینه اقتصادی حمایت کند. در جریان بخش نخست گردهم‌آیی که به جامعه جدید اقتصادی اختصاص داشت، شورای دولتی «گریگوری یاولینسکی» معاون رئیس دولت موقت را مامور کرد تا اسناد مربوط به اجرای قرارداد اقتصادی میان جمهوری‌ها را که 18 اکتبر توسط 8 جمهوری امضا شد تا یک هفته دیگر آماده کند.

14 آبان 1380؛ 10 نفتکش جدید به ناوگان دریایی ایران افزوده شد

شرکت ملی نفتکش ایران تا اواسط سال 2004 میلادی تعداد 10 فروند کشتی نفتکش جدید و بزرگ از کشورهای کره‌جنوبی و چین تحویل می‌گیرد.

محمد سوری،‌ مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره شرکت ملی نفتکش ایران افزود: 5 فروند کشتی نفتکش 300 هزار تنی به چین و 5 فروند کشتی نفتکش 300 هزار تنی به شرکت هیوندایی کره‌جنوبی سفارش شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران گفت: ظرفیت این 10 فروند کشتی در مجموع 3 میلیون تن است و به‌طور میانگین با انجام 10 سفر، 30 میلیون تن نفت خام را در سال‌ جابه‌جا خواهند کرد. وی هزینه ساخت این 10 فروند کشتی را 750 میلیون دلار اعلام کرد که هفت درصد آن پیش‌پرداخت شده و مابقی به‌صورت وام 10 ساله از بانک‌های کره جنوبی و چین دریافت شده است و به‌تدریج پرداخت خواهد شد.

با دریافت این 10 فروند کشتی نفتکش، تعداد نفتکش‌های شرکت ملی نفتکش ایران به 35 فروند و ظرفیت حمل نفت خام آن به بیش از 6 میلیون تن می‌رسد.

14 آبان 1390؛ 4 مالیات جدید و اصلاح 3 مالیات قدیمی بخش مسکن

گزارش «دنیای‌اقتصاد» از جزئیات آنچه برای «ساماندهی بازار مسکن از طریق مالیات» تهیه شده، حاکی است: «مالیات بر عایدی سرمایه» عنوان یکی از مالیات‌های جدید است که با اجرای آن فروشنده ملک درصدی از مابه‌التفاوت قیمت زمان خرید و قیمت زمان فروش را مالیات می‌پردازد.

مالیات بر عایدی سرمایه یا همان مالیات بر ارزش افزوده ملک بین 15 تا 35 درصد مابه‌التفاوت قیمت خرید و قیمت فروش است.

دومین مالیات جدید در قالب طرح تحول مالیاتی، «مالیات بر زمین‌های بایر» است؛ به‌طوری‌که اراضی بایر – زمین‌های بلااستفاده – در شهرهای بیش از 300 هزار نفر جمعیت به ازای هر سال بایر بودن معادل یک درصد ارزش معاملاتی مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

اصلاح مالیات بر اجاره مسکن بخش دیگری از طرح تحول مالیاتی است. در پیش‌نویس طرح آمده است معافیت مالکان بیش از 3 واحد مسکونی اجاره‌ای و همچنین آپارتمان‌های کمتر از 150 مترمربع از پرداخت «مالیات بر درآمد اجاری» که تاکنون برقرار بوده، لغو شود و به جای آن از مستاجرین فاقد مسکن، حمایت موثر مالی شود. در پیش‌نویس طرح تحول مالیاتی تدابیر خاصی برای خانه‌های خالی در نظر گرفته نشده است هرچند مالیات بر عایدی سرمایه به‌نوعی هزینه فروش خانه‌های خالی به‌خاطر گذر زمان و رشد قیمت مسکن طی مدت خالی بودن را افزایش می‌دهد.

در بسته مالیاتی وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد دیگری تحت‌عنوان اخذ مالیات 2 تا 3 درصدی از فروش املاکی با قیمت بیش از 200 میلیون تومان مطرح شده تا منابع حاصل از آن در حساب 100 بنیاد مسکن جهت احداث مسکن محرومین اختصاص یابد.

فروش ارز با 4 نرخ

کاهش یافتن 10 تومانی قیمت دلار بازار آزاد و رسیدن قیمت فروش آن به 1330 تومان در واکنش به اظهارنظرهای رسمی مبنی‌بر گران بودن دلار به نرخ فعلی مهم‌ترین خبر بازار ارز در روز پنج‌شنبه بود. اگرچه قیمت 1335 تومان نیز همچنان در تابلو برخی صرافان نقش بسته بود، اما دلالان سبزه‌میدان دلارهای خود را 1330 تومان می‌فروختند. بانک مرکزی قیمت دلار مرجع را تغییر نداد، اما قیمت دلار بازار فرعی 13 ریال کاهش داشت. فروش دلار مداخله‌ای به نرخ چهارم که در روز چهارشنبه با 35 تومان افزایش 1315 تومان تعیین شده بود، در روز پنج‌شنبه نیز ادامه یافت و شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی افراد شب را پشت در صرافی‌های توزیع‌کنده ارز به صبح رسانده‌اند. گفته شده طی یک هفته قبل از استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس، کندی‌ تزریق درهم از سوی طرف اماراتی موجب بالا رفتن قیمت دلار در بازار داخلی بوده است.

پیشنهاد پیش‌فروش سکه برای جمع‌آوری نقدینگی

به‌دنبال تداوم التهاب‌ها در بازار سکه و ارز برخی کارشناسان به بانک مرکزی پیشنهاد کردند برای مدیریت بازار از شیوه پیش‌فروش در بازار استفاده کند. برخی کارشناسان با اشاره به بروز چنین اتفاقی در میانه دهه هفتاد به بانک مرکزی پیشنهاد می‌دهند از پیش‌فروش ارز و سکه برای بازگرداندن تعادل به بازار بهره جوید. طی سال‌های 1370 تا 80 شمسی و پیش از موفقیت بانک مرکزی در اجرای سیاست تک‌نرخی کردن ارز یکی از روش‌های جمع‌آوری و هدایت سریع نقدینگی مورد تایید بانک مرکزی و کارشناسان اقتصادی پیش‌فروش سکه بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند