نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از۲8 آبان آغاز هر دهه

راهکار دولت مهندس موسوی برای مقابله با تورم / خسارت 27 میلیارد دلاری جنگ به بخش کشاورزی/ اجاره آپارتمان با «دلار»

کدخبر: 373838
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 28 آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: راهکار دولت مهندس موسوی برای مقابله با تورم / خسارت 27 میلیارد دلاری جنگ به بخش کشاورزی/ اجاره آپارتمان با «دلار»

​به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

28 آبان 1360؛ راهکار دولت مهندس موسوی برای مقابله با تورم 

مهندس میرحسین موسوی، نخست‌وزیر: درباره تصمیم‌گیری‌های شورای عالی اقتصاد گفت: بخشی از این تصمیم‌گیری‌ها اطمینان دادن به بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و همچنین تعیین حوزه فعالیت بخش دولتی و تعاونی و خصوصی است.

موسوی افزود: این مساله به بخش خصوصی اطمینان می‌دهد تا سرمایه‌گذاری داشته باشد و اخیرا نیز افرادی بی‌مسوولیت و بدون اینکه از مسیر قانونی و شرعی وارد شوند، اقدام به مصادره و ملی کردن بعضی از کارخانه‌ها کرده‌اند که این مخالف سیاست دولت است و دولت قویا در مقابل این جریان خواهد ایستاد.

نخست‌وزیر افزود: ما اعتقاد داریم که همه کارها در کشور باید از مسیر قانونی خود انجام پذیرد و همه باید به دیده احترام به قانون بنگرند و فرد خاطی نیز تحت‌تعقیب قرار گیرد.

در زمینه کنترل تورم نیز شورای عالی اقتصاد پیشنهاداتی داشت که بخشی از آن به عرض امام رسید.

وی افزود: ستاد بسیج اقتصادی کشور به کار خود ادامه خواهد داد و تصمیماتی که در آنجا گرفته می‌شود، در ارتباط با مقامات مسوول و افراد صاحب‌نظر در شورای عالی اقتصاد می‌باشد و در نتیجه ما در سطح کشور قادر خواهیم بود قیمت کالای ضروری و کمیاب را تثبیت کنیم.

وی افزود: همچنین سیاست دولت در آینده در جهت جلوگیری از ازدیاد حجم پول در گردش خواهد بود که این مساله از طرف امت ایثارگر پذیرفته خواهد شد و یقین داریم این مساله در مجموع به نفع همه ملت است و می‌تواند در جهت جلوگیری از تورم عامل موثری باشد.

28 آبان 1370؛ خسارت 27 میلیارد دلاری جنگ به بخش کشاورزی 

با توجه به برآورد دقیق کارشناسی، تاکنون 26 تا 27 میلیارد دلار به بخش کشاورزی بر اثر جنگ تحمیلی خسارت وارد شده است.

دکتر کلانتری، وزیر کشاورزی در دیدار با «عبدالرحیم فرح» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس هیات اعزامی ارزیابی خسارت‌های ناشی از جنگ تحمیلی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه 50 درصد مردم مناطق جنگی را کشاورزان تشکیل می‌دهند، گفت: در این زمینه دام‌ها یا تلف شده و یا همراه با وسایل و تجهیزات کشاورزی از طرف دشمن به غارت رفته‌اند.

به گفته وی، بر اثر جنگ تحمیلی 5/1 میلیون اصله نخل نابود شده است و بقیه نیز به‌دلیل از بین رفتن سیستم آبیاری و بر هم خوردن وضع خاک در حال از بین رفتن است.

28  آبان 1380؛ ذخایر سنگ فیروزه ایران تا 25 سال دیگر تمام می‌شود

مسوول یک شرکت آلمانی عرضه‌کننده فیروزه ایرانی از احتمال اتمام ذخایر فیروزه ایران طی 20 تا 25 سال آینده خبر داد.

کریستوف مایستر گفت: فیروزه ایران مرغوب‌ترین نوع سنگ فیروزه در جهان است، اما امکان پیدا کردن مقادیر بیشتر فیروزه نیست و ممکن است که طی 20 تا 25 سال آینده دیگر فیروزه ایرانی موجود نباشد.

وی افزود: پیش از انقلاب، 18 معدن در ایران وجود داشت که آمریکایی‌ها مقادیر زیادی را خریداری کردند و هم‌اکنون به 3 معدن بزرگ فیروزه کاهش یافته که بزرگ‌ترین آنها معدن فیروزه عبدالرضاست.

28 آبان 1390؛ واردات 24 میلیون دلار میوه در 7 ماه

درحالی‌که بیش از یک سال از اعلام ممنوعیت واردات میوه‌هایی چون هلو، شلیل، شفتالو، گلابی، انبه و سیب می‌گذرد براساس آمار رسمی طی مهرماه بیش از 124 هزار دلار از انواع این میوه‌ها وارد کشور شده و مجموع ارزش واردات میوه طی هفت ماه امسال به 23 میلیون و 857 هزار دلار رسیده است.

رئیس‌جمهور گفت: اوایل شروع کار دولت نهم، بیشتر تقاضاها به دریافت کمک مالی، اشتغال و بعضا شکایت از دستگاه‌های دولتی اختصاص داشت اما در حال حاضر شکایات خاصی وجود ندارد و تقاضای کمک مالی نیز بسیار کاهش یافته اما در مقابل تقاضا برای سرمایه‌گذاری و دریافت تسهیلات برای ایجاد اشتغال افزایش یافته است.

محمود احمدی‌نژاد در حاشیه دیدار چهره به چهره با اقشار مختلف مردم تهران افزود: در ملاقات‌های حضوری فعلی، پیشنهادها به‌‌منظور اصلاح برخی مقررات و ساختارها و نیز حمایت از ابتکارات و اختراعات زیاد شده است.

عرضه 125 میلیارد تومان املاک مازاد بانک‌ها

  بسته تازه از املاک متعلق به سیستم بانکی حاوی نزدیک به 400 فقره ملک مسکونی، زمین و واحد تجاری برای مزایده به بازار خرید عرضه شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد 368 فقره انواع ملک شامل زمین مسکونی، زمین صنعتی، آپارتمان، واحد تجاری و تعدادی کارخانه تولیدی برای فروش عرضه شده است که قیمت پایه مجموع املاک در این مزایده رقمی نزدیک به 125 میلیارد تومان تعیین شده است.

از کل املاک حاضر در جدیدترین مزایده بانکی 29 فقره ملک به تهران اختصاص دارد که مجموع قیمت پایه این 29 ملک حدود 30 میلیارد تومان تعیین شده است.

اجاره آپارتمان با «دلار»

این روزها بازار آپارتمان‌هایی که با دلار اجاره داده می‌شود رونق گرفته است. اجاره‌بهای دلاری در دو منطقه 1 و 2 از سال‌ها پیش معمول بوده، اما این روزها تحت‌تاثیر افزایش قیمت ارز، تعداد واحدهای مسکونی که مالکان آنها تمایل دارند فقط براساس دلار آن را به مستاجر واگذار کنند، افزایش یافته و به سایر مناطق نیز سرایت کرده است.

نرخ پیشنهادی آپارتمان‌های اجاره‌ای براساس دلار

محله

متراژ

اجاره ماهانه بدون پول پیش (دلار)

شهرک غرب – ایران‌زمین

217

4500

الهیه – مریم

320

5000

فرشته

205

3600

زعفرانیه – آصف

250

7000

محمودیه

90

2000

قیطریه

90

2000

نیاوران

120

4500

الهیه

300

5000

پاسداران

130

3500

میدان آرژانتین

120

1700

 

 

 

  • اطلاعات 28 آبان 1360
  • اطلاعات 28 آبان 1370
  • اطلاعات 28 آبان 1380
  • اطلاعات 28 آبان 1390
تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۷ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۷اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است…

از دست ندهید
بلیط هواپیما