نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 27 دی‌ماه آغاز هر دهه

طرح مس سرچشمه احتیاج به وام ندارد / فراری 200 میلیون تومانی در ایران

کدخبر: 386289
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات۲7دی‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: بودجه در جهت منافع مستضعفین

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

27 دی 1350؛ هیات نظارت بر اعتبار مسکن تشکیل می‌شود

به موجب طرح قانون تامین اعتبارات مسکن که در دست بررسی نهایی است، یک هیات نظارت بر اعتبارات مسکن تشکیل خواهد شد.

وظیفه این هیات که اعضای آن را وزرای دارایی، آبادانی و مسکن و رئیس‌کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک رهنی تشکیل می‌دهد، تصویب آیین‌نامه‌ها و مقررات در مورد پس‌انداز مسکن، وام مسکن و نظارت بر حجم و توزیع اعتبارات مسکن است.

امروز کسب اطلاع شد براساس طرح قانون  تامین اعتبارات مسکن که از جانب بانک رهنی ایران تهیه و به تصویب وزارت آبادانی و مسکن و وزارت آبادانی و  مسکن و وزرات دارایی رسیده و فعلا در بانک مرکزی ایران مورد بررسی نهایی قرار دارد، پیشنهاد شده است که تمام بانک‌های کشور اقدام به تشکیل حساب پس‌انداز مسکن کنند. مقررات و شرایط حساب پس‌انداز مسکن بانک‌ها تابع آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به تصویب هیات نظارت برسد.

طرح مس سرچشمه احتیاج به وام ندارد

دولت ایران معتقد است طرح سرچشمه در حال حاضر احتیاج به وام ندارد. این طرح در حدود 1200 میلیون تومان هزینه ریالی دارد که در عرض 4 سال برای دولت ایران امکان تامین آن به آسانی مقدور است.

احتیاجات دلاری دیگر هم با توجه به درآمدهای ارزی فراوان پولی نیست که احتیاجی به وام آن هم از بانک‌های خصوصی با نرخ بالا داشته باشد به همین جهت پیشنهادهای بانکی تماما رد شده است.

در زمینه‌های دیگر به‌خصوص پیش‌خرید مس نیز پیشنهادهایی شده که همه آنها تاکنون رد شده است.

علت رد کردن، آن هم این است که اکتساب و استخراج و تغلیظ مس در دست دولت خواهد بود. و از این به بعد دولت قادر است که هزینه آن را تامین سازد. از معاملات ریسکی به کلی خودداری می‌کند و هر نوع معامله‌ای که هدف خریدار استفاده از دست تنگی تولید‌کننده و فروشنده است خودداری می‌کند با برآوردها و پیش‌بینی‌هایی که می‌شود  ایران در 20 سال آینده قریب 3 میلیارد دلار مس خواهد فروخت که یک میلیارد دلار آن استفاده خواهد بود.

27 دی 1360؛ پتروشیمی ایران و ژاپن 3 میلیارد دلار دیگر می‌خواهد

مصطفی طاهری، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی به هزینه‌های پتروشیمی اشاره کرد و گفت که پتروشیمی تا این لحظه حدود 20 میلیارد تومان (3 میلیارد دلار) خرج برداشته و شریک ژاپنی مدعی است که همین حدود هنوز خرج دارد. با توجه به اینکه هیچ برآورد خسارتی از جنگ ننموده است و تا قبل از جنگ هم 85 درصد پروژه تمام شده است، ما امیدواریم سریعا گروهی جهت برآورد خسارت ناشی از جنگ اعزام شوند تا به همراهی یک هیات ایرانی عازم مجتمع برای برآورد خسارت شوند.

بودجه در جهت منافع مستضعفین

مهندس میرحسین موسوی، نخست‌وزیر درباره ویژگی‌های بودجه سال 61 گفت: این بودجه بیشتر در جهت منافع مستضعفین و در جهت قطع وابستگی‌های ما از خارج و در جهت شکوفا کردن بخش‌های تولیدی است – چه در زمینه صنعتی و چه در زمینه کشاورزی کلا در این بودجه به مساله جنگ به‌صورت اساسی پرداخته‌ایم و بودجه‌ای که به این کار اختصاص داده‌ایم اراده ما را برای ادامه جنگ تا پیروزی نشان می‌دهد.

البته ویژگی‌هایی در بودجه سال 61 وجود دارد که در مجلس به‌صورت تفسیری بیان خواهم کرد.

وی درباره شایعه درخواست ایران برای دریافت وام از بانک‌های اروپایی گفت: این خبر کذب محض است و ازسوی محافل پرطمع و سرمایه‌دار و طرفداران آمریکایی – ژاپنی پخش شده است. ما نیازی به گرفتن وام از ژاپن و از جایی دیگر نداریم و فروش فعلی نفت ما تکافوی چرخش همه برنامه‌های اقتصادی ما را می‌نماید.

27 دی 1380؛خلیج فارس مستعدترین منطقه برای سرمایه‌گذاری است

مدیر امور بازرگانی شرکت ملی نفتکش گفت: خلیج فارس یکی از مستعدترین مناطق به‌منظور سرمایه‌گذاری در کشور است.

سیدحبیب‌الله سیدان در سومین همایش ملی صنایع دریایی تصریح کرد: برخورداری از حدود 2500 کیلومتر مرز آبی در کناره خلیج فارس، بیش از 10 بندر قابل‌ تخلیه و بارگیر بزرگ، افزایش چشمگیر فعالیت‌های دریایی، اکتشافی و حفاری در فلات قاره و سکوهای نفتی، خلیج فارس را به یکی از مستعدترین مناطق برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

وی گفت: طبق برآورد اولیه براساس پروژه‌های مختلف در دست اقدام بنادر و سکوهای نفتی به ترتیب پراکندگی بالغ‌بر 100 فروند شناور انواع مختلف مورد نیاز است که این نیاز حداقل تا 10 سال آینده نیز تداوم می‌یابد.

نرخ ارز چاشنی قیمت املاک کلنگی

معمولا بازار خرید و فروش املاک کلنگی در 3 ماه پایانی سال با رشد معاملات و همچنین افزایش قیمت مواجه می‌شود؛ اما امسال شواهد نشان‌دهنده این مساله است که چاشنی نوسانات قیمت در بازار معاملات املاک کلنگی، نرخ روزانه ارز است. بسیاری از مشاوران املاک فعال در مناطق مختلف تهران درباره قیمت‌های فعلی املاک قدیمی و میزان استقبال از خرید و فروش این دسته از املاک اظهار می‌کنند که اگر هر ساله نرخ تورم، پیش‌بینی فروشنده‌ها و مسائل دیگر تعیین‌کننده نرخ‌های پیشنهادی فروش محسوب می‌شدند، درحال‌حاضر نرخ ارز و طلا هم به این موارد اضافه شده و اکنون این گزینه تاثیر بیشتری بر میزان قیمت و تصمیم مالکان برای فروش دارد.

نرخ پیشنهادی فروش املاک کلنگی

محله

متراژ (مترمربع)

مشخصات

قیمت هر مترمربع (تومان)

نازی‌آباد – بازار دوم

48

-

1.970.000

جیحون

80

3 متر بر

2.000.000

اقدسیه

200

8 متر بر

3.750.000

سعادت‌آباد

190

-

6.600.000

فتحی شقاقی

207

9 متر بر

4.780.000

زعفرانیه – سعدآباد

240

10 متر بر

8.330.000

تهرانپارس

500

12 متر گذر

4.100.000

پاسداران

480

17 متر بر

7.000.000

آرژانتین

300

12 متر بر

5.660.000

جردن

570

15 متر بر

5.500.000

زرتشت

600

16 متر بر

3.500.000

 

 

سکه رکورد جدید ثبت کرد

«فعلا چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص نیست، اصلا موضوع افزایش نرخ سود سپرده در این شورا مطرح نشده؛ بلکه مصوبه درخصوص نرخ سود عقود مشارکتی بوده است»

این عبارت به‌عنوان اولین واکنش دولت به افزایش نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار بود که از زبان معاون اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور بیان شد و امیدها برای کنترل قیمت ارز و سکه را کم‌رنگ کرد.

اما روز گذشته در پی  اظهارات علی‌ آقامحمدی، قیمت سکه که ظاهرا منعی برای معامله آن در بازار وجود ندارد در پیش از ظهور با 16 هزار تومان افزایش از سطح 665 هزار تومان تا 681 هزار تومان بالا رفت. البته قیمت 685 هزار تومان نیز دیروز بر تابلو برخی صرافان و سکه‌فروشان نقش بسته بود و در ادامه کار قیمت‌های بالاتر نیز گزارش شد.

فراری 200 میلیون تومانی در ایران

درحالی‌که خودرو «فراری» شروط لازم را برای ثبت سفارش واردات به ایران ندارد و در لیست خودروهای مجاز وارداتی نیز نامی از آن برده نشده، اما از این نوع خودرو به ایران وارد شده است.

براساس آمارهای گمرک کشور در آبان‌ماه امسال یک دستگاه خودروی سواری فراری 854 ایتالیا 4500 سی‌سی مدل 2012 به ارزش 1.7 میلیارد ریال (معادل 166 هزار دلار در آن زمان) با وزن 1500 کیلوگرم از امارات‌متحده عربی وارد ایران شده است. این در حالی است که  این خودرو به‌دلیل اینکه نمایندگی در ایران ندارد دارای شرایط خدمات پس از فروش برای واردات به ایران نیست.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ما یکسری مصوبات از دولت داریم که به اشخاصی مانند ورزشکار، هنرمندان یا جانبازان خاصی اجازه داده می‌شود که این کار را انجام دهند. در آنجا اعلام نشده که مثلا خودروی فراری بدهید، بلکه ذکر شده یک خودرو خارج از ضوابط فنی واردات خودرو داده شود. این است که دیگر مولفه‌های چهارگانه که برای واردکنندگان دیگر بررسی می‌شود، برای آن فرد مورد اشاره بررسی نمی‌شود.

  • اطلاعات27  دی 1350
  • اطلاعات27  دی 1360
  • اطلاعات27  دی 1380
  • اطلاعات27  دی 1390
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما