نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ 16 آبان

خدمت رسانی شرکت کشتیرانی آمریکا به ایران

کدخبر: 452778
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 16 ابان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

16 آبان 1351؛ حداقل حقوق کارمندان به 600 تومان می‌رسد

حداقل حقوق کارمندان دولت تا پایان سال‌جاری به 6 هزار ریال افزایش می‌یابد و سپس تا پایان برنامه پنجم این رقم به 12 هزار ریال خواهد رسید.

شاهنشاه آریامهر در فرمایشات خود در جلسه بررسی پنجم این نکته را اعلام فرمودند. شاهنشاه در این مورد فرمودند: «حداقل مزد برای حداقل‌ زندگی مطرح است در صورتی که حداکثر کار، حداکثر حقوق و حداکثر زندگی خوب برای همه موردنظر است.»

باید دستگاه‌های مربوط و کارخانه‌ها، آموزشگاه‌های فنی تاسیس کنند و کشاورزی مکانیزه شود، ولی برای رسیدن به تمدن بزرگ، بخشی را که برای خدمات گذاشته‌ایم حقیقتا کوچک و محقر است. در صورتی که 36 میلیون جمعیت داشته باشیم 36 هزار پزشک موردنیاز است و اگر برای هر دو تختخواب یک بیمارستان یک پرستار داشته باشیم، ببینیم که چقدر پرستار لازم داریم؟

باید دو چیز در نظر گرفته شود یکی اینکه باید خدمات را در نظر بگیریم و گسترش دهیم و یکی هم رفاه را.

شاهنشاه آریامهر تاکید فرمودند: در آخر امسال حداقل حقوق کارمند باید به 6 هزار ریال برسد و این مبلغ در پایان برنامه پنجم دو برابر شود.

به‌دنبال این اوامر شاهنشاه بعد از ظهر دیروز جلسه هیات وزیران به ریاست آقای امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر در هتل داریوش در تخت جمشید تشکیل شد و موضوع یکنواخت کردن حقوق‌ها و دستمزدها در سازمان‌ها و موسسات دولتی مطرح شد و تصمیماتی در این مورد اتخاذ شد.

افزایش حقوق کارمندان دولت که بنا به امر شاهنشاه صورت می‌گیرد، موجب می‌شود که تا پایان سال‌جاری حداقل حقوق از 400 تومان در ماه به 600 تومان برسد. دولت در حال حاضر حدود 300 هزار نفر کارمند در دستگاه‌های مشمول قانون استخدام دارد.

سومین قرارداد بزرگ گاز امضا می‌شود

سومین قرارداد بزرگ صدور و فروش گاز بین شرکت ملی نفت ایران و کمپانی‌های ژاپنی با سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد دلار از طرف ژاپنی‌ها روز شنبه آینده به امضا خواهد رسید.

به موجب این قرارداد سالانه در حدود 700 میلیون فوت مکعب گاز مایع از ایران به ژاپن صادر خواهد شد. قرارداد را آقای دکتر اقبال، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا خواهد کرد.

به موجب این قرارداد، ژاپنی‌ها با سرمایه‌گذاری مستقیم بین (600 تا 700 میلیون دلار) یک شبکه وسیع گاز‌جمع‌کنی در منطقه گچساران ایجاد خواهند کرد، گاز این منطقه با خطوط لوله بزرگ از زیر دریا به خارک منتقل و از آنجا پس از تصفیه در پالایشگاه مخصوص و مایع شدن با کشتی‌های بزرگ «گازبر» به ژاپن حمل خواهد شد.

کشتی‌های «گازبر» با سرمایه‌ای معادل 700 میلیون دلار توسط ژاپنی‌ها ساخته خواهد شد و شرکت ملی نفت در این مورد هم با ژاپنی‌ها شریک خواهد بود. با امضای قرارداد فوق تقریبا تکلیف گازهای مناطق بزرگ نفتی جنوب ایران معلوم شده است فقط گاز قشم باقی مانده که در این مورد هم مذاکرات با چند کمپانی داوطلب در جریان است و احتمالا در ماه‌های آینده پیرمون فروش این گاز هم تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شود.

16 آبان 1371؛ یک شرکت کشتیرانی آمریکا خدمات‌رسانی به ایران را از سر می‌گیرد

یک شرکت کشتیرانی آمریکا اعلام کرده است که تصمیم دارد خدمات‌رسانی به ایران را پس از نزدیک به 13 سال تحریم آمریکا علیه این کشور از سر گیرد. شرکت «آمریکن پرزیدنت لاینز» خدمات‌رسانی به ایران را اوایل سال آینده میلادی در چارچوب شبکه خود در خلیج فارس آغاز خواهد کرد.

این موضوع را «رثمی سث» مدیر بازاریابی این شرکت در کنفرانسی مربوط به کشتیرانی مربوط به کشتیرانی در دوبی اعلام کرد.

«آمریکن پرزیدنت لاینز» اولین شرکت کشتیرانی آمریکایی است که قصد از سرگیری رفت‌و‌آمد به ایران را که بیشتر شرکت‌های آمریکایی به واسطه ممنوعیت دولتی آن را تحریم کرده‌اند، دارد.

اعلام این موضوع دو روز پس از اینکه بیل کلینتون «بوش» را شکست دارد، صورت می‌گیرد. یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در کنفرانس کشتیرانی دوبی یعنی شرکت صنایع فولاد «المجوی» در عربستان نیز گفت که به‌زودی وارد بازار ایران می‌شود.

«اشرف العاقمی» از مسوولان این شرکت گفت: ما در حال نهایی کردن یک طرح توزیع در ایران برای بازاریابی و فروش خودروهای دارای تجهیزات سنگین خود هستیم.

16 آبان 1381؛ ایران و 7 کشور مسلمان سیستم یکپارچه مالی ایجاد می‌کنند

ایران به همراه 7 کشور اسلامی بحرین، اندونزی، کویت، مالزی، عربستان سعودی، سودان و پاکستان با کمک بانک توسعه اسلامی، هیات سرویس مالی اسلامی «آی.اف.اس.بی» را پایه‌ریزی می‌کنند.

روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» نوشت، هیات سرویس مالی اسلانی، بنیادی برای تجارت مالی طبق قوانین و استانداردهای همسان است.

این روزنامه به نقل از ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی افزود: به این ترتیب برده‌کشی مقروضین پایان خواهد یافت.

وی اظهار کرد: تفاوت این بانک با سیستم بانکی در جهان این است که مقروضین و طلبکاران یکسان خواهند بود.

ماهاتیر محمد همچنین با انتقاد از صندوق بین‌المللی پول گفت: این صندوق در صورت عدم کنترل بر روی کشور درخواست‌کننده وام به آن کشور  اعتبار نمی‌دهد «رفعت احمد عبدالکریم» به مدت سه سال به‌عنوان دبیرکل این سازمان برگزیده شده است.

16 آبان 1391؛ نظر فقهی آیت‌الله مکارم پیرامون خرید و نگهداری ارز و سکه

آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به سه سوال نظر فقهی خود را درخصوص خرید و فروش و نگهداری شمش و مسکوکات طلا، نگهداری ارز و پول خارجی و خریداری و نگهداری زمین‌های شهری اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:

1- در جامعه اسلامی اگر خرید و فروش و نگهداری شمش و مسکوکات طلا موجب گرانی و افزایش قیمت طلا و به تبع آن باعث گرانی کالاهای موردنیاز مردم باشد، حکم این معامله چیست؟

2- در جامعه مسلمانان خرید و فروش و نگهداری ارز و پول خارجی که موجب گرانی ارز و به تبع آن رکود یا تعطیلی کارخانه‌ها و گرانی تولیدات و محصولات و مایحتاج مردم می‌شود در چنین شرایطی می‌شود به خرید و فروش و احیانا نگهداری ارز اقدام نمود؟

3- همچنین در جامعه مسلمین، زمین‌های شهری چه آنها که تفکیک شده یا بعدا می‌شود اگر به‌منظور گران شدن زمین‌ خریداری و نگهداری شود به گونه‌ای که باعث گرانی زمین و مسکن و درنهایت افزایش قیمت زمین و مسکن شود و موجب خواهد شد که عده‌ای همیشه با مشکل مسکن مواجه شوند، حکم این گونه معاملات چیست؟

پاسخ مرجع تقلید: به‌طور کلی آنچه موجب ضربه و خسارت به اقتصاد نظام اسلامی و اختلال در نظام معیشت و زندگی مردم است، حرام است.

ممنوعیت صادرات دائمی نیست

ممنوعیت صادرات 52 قلم کالا اگرچه برای جلوگیری از هدررفت منابع ارزی و کمک به بخش تولید صورت گرفت، اما اعمال محدودیت‌ها علاوه‌بر صادرکنندگان اعتراض تولیدکنندگانی را که دستی در صادرات دارند نیز به همراه داشت.

به گفته برخی از تولیدکنندگان، واقعی شدن نرخ ارز امکان رشد تولید و درنهایت انتقال فناوری‌های جدید را برای تولید فراهم می‌کرد، اما ممنوعیت‌های در نظر گرفته‌شده به بهانه استفاده از ارز مبادلاتی علاوه‌بر صادرکنندگان مشکلات بسیاری برای صنعتگران نیز به همراه خواهد داشت.

اعتراض صادرکنندگان موجب شد تا رئیس سازمان توسعه تجارت از دائمی نبودن ممنوعیت‌های در نظر گرفته شده خبر دهد، خبری که کورسوی امیدی را برای صادرکنندگان به همراه خواهد داشت.

به گفته حمید صافدل، ممکن است در آینده براساس تشخیص کارشناسان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و بازنگری‌هایی که انجام می‌شود، تغییراتی در لیست کالاهایی که صادرات آنها ممنوع شده است، ایجاد شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما