نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 25اسفند

مدیرعامل شرکت «رنو-نیسان» به تهران می‌آید

کدخبر: 483203
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات25 اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است. 

25 اسفند 1361؛ میرحسین موسوی: نظام اسلامی برای تمام مسائل راه‌های جدید ارائه می‌دهد

اعضای هیات‌های هفت نفره واگذاری اراضی مزروعی استان‌های سراسر کشور به اتفاق حکام شرع هیات‌ها در دومین روز سمینار بررسی مشکلات و مسائل واگذاری زمین با مهندس میرحسین موسوی، نخست‌وزیر ملاقات کردند.

نخست‌وزیر با اشاره به تنگناهایی که در سطح جامعه در پاره‌ای موارد وجود دارد، گفت: تنها زمین نیست که برای کشور به صورت مساله قابل بحث درآمده باشد؛ بلکه مسائل دیگری هم وجود دارند که باید درباره آنها تصمیم گرفته شود.

اتخاذ تصمیم درباره این مسائل تنها به یک ارگان مانند دولت مربوط نمی‌شود، بلکه به جامعه انقلابی ما و نهادهای  دیگر نظام هم ارتباط پیدا می‌کند؛ چرا که با توجه به گستردگی و همه‌جانبه بودن ابعاد و مسائل و ریشه داشتن آنها در جامعه و نظریات مختلفی که وجود دارد مربوط به نهادهای گوناگون در جامعه است.

مثلا در مورد تجارت خارجی و سیستم توزیع یا تعاونی‌ها و زمین، تعیین حیطه فعالیت بخش خصوصی و دولتی، اصل 49 و مشخص شدن چارچوب‌های آنها از جهات مختلف کیفی و کمی در جهت تسهیل امور دولت بسیار موثر خواهد بود.

نخست وزیر در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اهمیت حل مساله زمین‌های مزروعی کشور با توجه به سیاست کلی جمهوری اسلامی و خواست عموم مردم برای دستیابی به خودکفایی گفت: آبادی روستاها، بهبود وضع کشاورزی، جلوگیری از مهاجرت‌ها و ممانعت از توسعه حلبی‌آباد مهم‌ترین مسائلی است که طبیعتا دولت برای اجابت این خواسته به ابزاری نیاز دارد که همان روشن شدن وضع اراضی مزروعی از نظر قانونی است. چون دولت با دستان تهی و هیات‌های هفت نفره با بلاتکلیفی با این مساله مواجه هستند.

موسوی افزود: ما اطمینان داریم این نظام اسلامی برای حل تمام مسائل ازجمله مسائل اقتصادی، راه‌های جدید و متعالی و به صلاح ملت و مطابق با موازین اسلامی ارائه خواهد داد.

25 اسفند 1381؛ مدیرعامل شرکت «رنو-نیسان» این هفته به تهران می‌آید

شرکت «رنو-نیسان» به عنوان نخستین همکار ایران در صنعت خودرو انتخاب شد.

مهندس رضا ویسه، معاون وزیر صنایع و معادن و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ضمن اعلام این مطلب افزود: مذاکرات مقدماتی با این شرکت پایان یافت و چون پیشنهادهای آن نسبت به سایر شرکت‌های طرف گفت‌و‌گو بیشتر به خواسته‌ها و هدف‌های ایران نزدیک بود، به عنوان نخستین همکار در دور جدید برگزیده شد.

وی گفت: در همین راستا طی هفته جاری مدیرعامل شرکت خودروسازی رنو-نیسان برای نهایی کردن مذاکرات و امضا و مبادله قرارداد به ایران می‌آید.

مهندس ویسه اظهار کرد: همکاری متقابل ایران با این شرکت هم در بخش خودروسازی و هم در زمینه قطعه‌سازی است.

وی اضافه کرد: گفت‌و‌گو با شرکت‌های دیگر خودروساز جهان همچنان ادامه دارد که از میان آنها دو شرکت دیگر، چنانچه پیشنهادهای بهتر و سازنده‌تری داشته باشند و امتیازات بیشتری ارائه دهند، انتخاب خواهند شد.

وی گفت: خودروهای جدید تولید ایران که دربردارنده آخرین استانداردهای روز جهان است، در سال 2004 به طور همزمان به بازارهای ایران و جهان عرضه می‌شود.

وی افزود: علاوه‌بر مشارکت با خودروسازان بزرگ جهان و عرضه خودروهای جدید، در چارچوب توسعه صنعت خودرو، طرح بزرگ دیگری نیز در این صنعت در دست مطالعه و اجرا است و آن ایجاد خطوط مونتاژ در بازارهای هدف به‌ویژه در بازارهای خاورمیانه و آفریقا است.

وی اضافه کرد: اخیرا در همایش «همکاری با آفریقا، فرصت‌ها و چالش‌ها» نیازها شناسایی و مشخص شد که برای خودروهای کار مانند وانت، کامیون، اتوبوس و ماشین‌آلات سنگین راهسازی و کشاورزی میزان تقاضا در این قاره بالا است که با ایجاد خطوط مونتاژ در آن می‌توان به توسعه صادرات کمک شایانی کرد.

 

تیتر یک
  • روایت المانیتور از مشکلی که شبیه هیچ مشکل دیگری نیست!

    اختلاف بر سر آب های فرامرزی و ساخت سد به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل زیربنایی تنش ها در روابط ترکیه و ایران ظاهر می شو…

از دست ندهید
فلای تودی