نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۸ فروردین

آمریکا خواستار حمایت از دولت روسیه شد

کدخبر: 485148
قتصادنیوز : نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.«اقتصادنیوز» از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.

در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

هشتم فروردین 1352؛دستور ثبت سفارش کالاها به بانک‌ها

بانک مرکزی ایران طی اعلامیه‌ای اعلام کرد که بانک‌های مجاز می‌توانند با توجه به مقررات عمومی صادرات و واردات سال 1352 با در نظر گرفتن کلیه دستورهای قبلی بانک مرکزی ایران نسبت به ثبت سفارش به منظور گشایش اعتبارات اسنادی و یا واریز بروات وصولی اقدام کنند.

در این اطلاعیه گفته شده است طبقه‌بندی کالاها در مقررات عمومی صادرات و واردات سال‌جاری براساس تعرفه بروکسل انجام شده و بنابراین از تاریخ هفتم مهرماه جاری باید شماره تعرفه گمرکی کالا براساس تعرفه بروکسل تعیین شود.

شماره تعرفه گمرکی کالا باید در هر مورد به طور دقیق و به ترتیبی که در مقررات عمومی صادرات و واردات سال جاری با ذکر ردیف‌های فرعی که برای هر تعرفه در فصل مربوط تعیین شده در ستون مربوط درج شود.

ضمنا در مورد ثبت سفارش‌هایی که در سال‌های قبل انجام شده باید علاوه‌بر شماره تعرفه گمرکی کالا براساس تعرفه ژنو (تعرفه سابق) شماره تعرفه گمرکی کالا براساس تعرفه بروکسل نیز در مکاتبات بانک‌ها ذکر شود.

هشتم فروردین 1362؛میرحسین موسوی: برنامه های دولت در جهت حمایت از مستضعفین است

آقای میرحسین موسوی پیرامون مساله کاخ‌نشینی و کوخ‌نشینی گفت: در جلسه هیات دولت، بحثی که امروز آغاز شد و قرار است که ادامه پیدا کند، در مورد همین مساله بود.

کلا برنامه‌های دولت در جهت حمایت از مستضعفین است و اعتباراتی که تخصیص داده می‌شود، بیشتر به سمت نقاط دورافتاده و محروم گرایش دارند، منتها بحثی که امسال داریم این است که تمام وزارتخانه‌ها آن خط اساسی که دنبال می‌کنند در رابطه با برنامه‌های خودشان در برخورد با بودجه‌ای که در اختیار دارند این برنامه‌ها و بودجه در جهت حمایت از مستضعفین سوق پیدا کند و بحث بود که هر وزارتخانه به تناسب کار خودش می‌تواند در این جهت تلاش زیادی داشته باشد.

نخست‌وزیر درباره پیرامون کاهش قیمت‌ها و قاطعیت بیشتر دولت در برابر جلوگیری از احتکار در سال‌جاری گفت: ان‌شاءالله در زمینه توزیع در سال‌جاری نسبت به سال گذشته پیشرفت‌های بهتری با همکاری همه برادران مسوول داشته باشیم.

طبیعتا باید نشست و طراحی کرد و در این حال نباید فراموش کرد مساله جنگ را و تورم‌زایی که در این زمینه به طور طبیعی وجود دارد.

هشتم فروردین 1372؛آمریکا خواستار حمایت همپیمانان غربی از دولت روسیه شد

هفت کشور صنعتی جهان در نظر دارند متجاوز از 20 میلیارد دلار کمک جدید به روسیه اعطا کنند.

روزنامه «نیهون کیزای» نوشت: این کمک شامل تمدید بیش از 16 میلیارد دلار وام رسمی به روسیه است که تا پایان سال جاری باید پرداخت شود.

به نوشته این روزنامه در اجلاس «کلوپ پاریس» که اواخر این ماه در شهر پاریس برگزار خواهد شد، در ارتباط با تمدید وام‌های معوقه روسیه تصمیم‌های نهایی گرفته خواهد شد.

علاوه‌بر این، سازمان‌های بین‌المللی پولی چون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز در تلاشند که وام‌های جدیدی به روسیه پرداخت کنند.

این سازمان‌ها در نظر دارند برای کمک به شرکت‌های کوچک تجاری و افراد بیکار در روسیه بودجه‌ای را اختصاص دهند.

پرداخت کمک‌های مالی به روسیه در دستورکار اجلاس وزرای امور خارجه و دارایی هفت کشور صنعتی غربی که قرار است در روزهای 14 و 15 ماه آینده در توکیو برگزار شود، قرار دارند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی