کدخبر: ۳۷۲۴۶۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منحنی بازدهی اوراق دولتی۲۰ آبان منتشر شد + نمودار

انعکاس انتظارات تورمی در بازار بدهی

اقتصادنیوز: امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۹ معاملات اوراق بدهی دولتی نسبت به دیروز ۴۴ درصد کاهش داشت.

به گزارش اقتصادنیوز در روز سه شنبه این معاملات به 197 میلیارد تومان رسید در حالی که روز گذشته مجموع معاملات به 350 میلیارد تومان رسیده بود.منحنی بازده اما تغییرات محدودی داشت. 

در همین زمینه 

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده اوراق با سررسید یک سال 1 دهم افزایش یافت و به 18.2 درصد رسید، اما نرخ بازده با سررسید دو سال 1 دهم درصد کاهش یافت و به 20.8 درصد رسید.نرخ بازده اوراق با سررسید شش ماه  نیز با کاهش نیم درصدی به 16.1 درصد رسید.

برآورد نرخ سود آتی

در بازار اوراق آتی، منحنی بازدهی اوراق امروز با اوراق دیروز روندی متمایز را تجربه کرد. اگر منحنی بازدهی اوراق آتی در ده روز اخیر  را مورد بررسی قرار دهیم شاهد آن خواهیم بود که قوس منحنی بسیار کم بوده است. در نمودار ها دست‌کم تا محدوده 1200 روزه، منحنی تا حدود زیادی تخت شده است و عملا قله ندارد. 

با این حال اگر چه امروز هم شاهد قله در محدوده بالای دو سال نیستیم، اما شاهدیم که شیب از حالت صعودی خارج شده و از محدوده 550 روز تا 1200 روزه مماس خط 24 درصد قرار دارد. طبق این منحنی، انتظارات بازدهی بالای دو ونیم سال نسبت به دیروز تغییر نکرده است.

به صورت کلی وقتی در سررسید بلند مدت نرخ سود افزایش می‌یابد حکایت از آن دارد که تقاضا برای خرید این نوع اوراق پایین آمده یا عرضه آن افزایش یافته است. با این اتفاق قیمت اوراق پایین می‌آید و نرخ سود آن بالا می‌رود. رفتار امروز نشان می‌دهد معامله‌گران برای میان مدت در حالت عدم قطعیت قرار دارند.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

منحنی اوراق

 

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند