منحنی نرخ بازدهی در10 خرداد 1400منتشر شد+نمودار

افزایش نرخ سود در سررسیدهای یک و دوساله

کدخبر: 416387
اقتصادنیوز: امروز 11 خرداد 1400 طبق روال روزهای اخیر اوراق بدهی بازار سردی را تجربه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه با 14 درصد کاهش به 150 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 36 نماد اخزا و 7 نماد اراد انجام شد.
حجم معاملات عمده نیز در بازار ثانویه به 1.8 هزار میلیارد تومان رسید که 1.6 هزار میلیارد تومان از این معاملات به عرضه اولیه اوراق بدهی دولت مربوط میشودشَ.
بررسی منحنی بازده استخراج شده از 36 نماد اخزا نشان میدهد که نرخ‌های بازده نسبت به روز گذشته باثبات بود. این دومین روزی است که بازار بدهی ثبات نرخ‌های بازده را مشاهده می‌کند. اما همچنان نرخ‌های میان مدت در حال تثبت در سطوح بالاتر از 23 درصد هستند. نرخ اوراق با سررسیدهای یک و سه سال نسبت به روز گذشته تغییری نداست و به ترتیب در سطح 21.75 و 23.15 بود. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال نیز با یک دهم درصد افزایش به 22.66 درصد رسید و نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد افزایش به 23.62 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی نسبت به دیروز نوساناتی داشت. با بررسی منحنی امروز آشکار می‌شود که  نرخ بازده آتی در سررسید 400 روزبه 22.8 درصد، در سررسیده 600 روزه 23.8درصد و در سررسید 800 روزه 24.1 درصد رسیده است.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N6

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام تهران؛

    اقتصادنیوز: امروز دوم تیر ۱۴۰۰ شاخص کل بورس برای پنجمین روز متوالی رشد کرد تا هفته را صعودی به پایان ببرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما