منحنی نرخ بازدهی در 1 تیر +نمودار

جهش 121درصدی‌معاملات اوراق

کدخبر: 421159
اقتصادنیوز: امروز اول تابستان 1400 اگرچه میزان معاملات اوراق با جهش مواجه بود، اما این جهش نتوانست حجم معاملات را به بالاهی مرز 200 میلیارد تومانی باز گرداند.

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 121 درصد افزایش به 191 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 10 نماد اراد انجام شد. 

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 127 میلیارد تومان رسید. امروز حراج اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه برگزار شد و وزارت امور اقتصادی و دارایی توانست مبلغ 205 میلیارد تومان اوراق بدهی در نماد اراد87 را به فروش رساند. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده ازنمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدها نسبت به آخرین روز معاملاتی کاهشی بودند. نرخ های بازده کاهش 2 دهم درصدی داشتند که نشان میدهد منحنی بازده به سمت پایین منتقل شده است. نرخ اوراق با سررسیدهای یک سال با 2 دهم درصد کاهش به 21.77 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو و سه سال با 2 دهم درصد کاهش به ترتیب 21.84 و 21.86 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با 2 دهم درصد کاهش به 21.91 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی و نقدی بدون شیب و مماس با محور 22 بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در همه سررسیدها حدود 21.9درصد بوده است.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما