کشف نرخ سود مشترک در همه سررسیدها!

منحنی نرخ بازدهی در 6 تیر +نمودار

کدخبر: 422321
اقتصادنیوز: امروز6 تیر 1400 بازار اوراق بدهی دولت روز نسبتا گرمی را سپری کرد.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 54 درصد افزایش به 359 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 34 نماد اخزا و 7 نماد اراد انجام شد. 

حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 167 میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات اعتباری توسط بانک مرکزی مربوط می‌شود.  

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدها در سطح 22 درصد همگرا شده‌اند. نرخ اوراق با سررسید یک سال در سطح 22 با ثبات بود. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال در سطح 21.97 باثبات بود. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک دهم درصد کاهش به 21.97  درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد کاهش به 21.95 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی و نقدی بدون شیب و مماس با محور 22 بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در همه سررسیدها حدود 22 درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما