منحنی نرخ بازدهی در15 شهریور 1400 +نمودار

افزایش نرخ سود در سررسیدهای یک‌ساله

کدخبر: ۴۳۸۶۵۸
اقتصادنیوز: امروز 15 شهریور 1400 حجم معاملات اوراق بدهی دولت مانند روزهای پیشین هفته اخیر بالاری مرز 400 میلیارد تومان بود.
افزایش نرخ سود در سررسیدهای یک‌ساله

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به دیروز با 9 درصد افزایش به 468 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 30 نماد اخزا و 8 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 16.4 هزار میلیارد تومان رسید. امروز بانک مرکزی عملیات بازار باز را با هدف جذب نقدینگی از بازار بین بانکی انجام داد. ارزش این معاملات و سررسید معاملات قبلی در مجموع 5.5 هزار میلیارد تومان بود و این نشان میدهد که در حدود 11 هزار میلیارد تومان حجم اعتباردهی قاعده مند در نرخ سقف 22 درصد بوده است.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای میان مدت کاهشی بود. نرخ اوراق با سررسید یک سال با دو دهم درصد افزایش به 21.53 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال در سطح 21.77 باثبات بود. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک دهم درصد افزایش به 21.87 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با سه دهم درصد کاهش به 22.00 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در همه سررسیدهای 400 روز، 600 روز و 800 روز به 22.1 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N12

تیتر یک
کارگزاری مفید