منحنی نرخ بازدهی در18 آبان 1400+نمودار

سقوط معاملات اوراق به کانال پایین‌تر/نرخ سود تکان نخورد!

کدخبر: 453462
اقتصادنیوز: امروز 18 آبان 1400 حجم معاملات اوراق بدهی مجدد نزول کرد و وارد کانال 200 میلیاردی شد.

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 16 درصد کاهش به 298 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 36 نماد اخزا و 13 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 9.4 هزار میلیارد تومان رسید. این معاملات به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی مربوط میشود. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسید مختلف همگرا شده اند و نسبت به روز گذشته باثبات بوده اند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد کاهش به 24.04 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال به 24.01 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال به 24.01 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز به 23.98 درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی دراکثر سررسید‌ها کم وبیش موازی و مماس با محور24 درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

5

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما