تداوم روند رشد نرخ سود در همه سررسیدها

سقوط معاملات اوراق به کانال200 میلیاردی

کدخبر: 456457
اقتصادنیوز: امروز اول آذر 1400 حجم معاملات اوراق بدهی دولت پس از هفته‌ها با کاهش چشمگیر به کانال 200 میلیارد تومانی وارد شد.

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 25 درصد کاهش به 256 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 32 نماد اخزا و 6 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 65.5 هزار میلیارد تومان رسید. این معاملات به اجرای عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی مربوط میشود که در آن بانک مرکزی مجموعا 34.5 همت نقدینگی به بازار بین بانکی تزریق کرده است و تقریبا همین اندازه نقدینگی از بازار جذب کرده است. به عبارت دیگر بانک مرکزی میزان نقدینگی در بازار بین بانکی را ثابت نگه داشته است. این عملیات در نرخ حداقل 20.1 درصد انجام شده است

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسید های بلندمدت تر افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال به 24.50 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال به 24.69 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد افزایش به 24.89 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد افزایش به 24.88 درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی در سررسید 400 روز 24.5 درصد، در سررسید 600 روز 25 درصد و در سررسید 800 روز به 25.4 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

5

تیتر یک
  • تحلیل فارین پالیسی از بحران اقتصادی امروز ترکیه

    اقتصادنیوز: چالش‌های اقتصادی ترکیه وارد مرحله تازه‌ای شده است. در این زمینه اکوایران، تحلیل فارین پالیسی را در این…

از دست ندهید
بلیط هواپیما