کدخبر: ۳۳۷۸۱۲ لینک کوتاه

کابل سازی ایران در مسیر رشد

رضا دهقان: کاخانجات کابل سازی ایران اولین مجموعه تولید سیم و کابل کشور با ۵۵ سال قدمت است که توانسته به اروپا و کشور آلمان، کابل صادر کند، آن هم ۴۵ سال پیش. سهام این شرکت با نماد «بایکا» در بازار سرمایه خرید و فروش می‌شود. کارخانه های این شرکت با دارا بودن مجرب ترین پرسنل متخصص مانند سایر تولیدکنندگان با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند. ولی با تلاش‌های سهام داران مدیریتی و هیات مدیره شرکت سعی شده که فعالیت ها به نحو احسن انجام و موقعیت برتر خود را در صنعت کابل حفظ نماید که نتایج آن در موقعیت خوب از نظر ارزش سهام شرکت در یکسال اخیر رشد چشمگیر داشته و ارزش بازار حدود به ۱۶۵۰ میلیارد تومان می باشد.

به  گزارش اقتصادنیوز؛ این شرکت از بدو تاسیس در سال 1344 تا کنون تحولات زیادی را در بخش مدیریتی و سهامداری پشت سر گذاشته است؛ از تاسیس توسط خانواده رحیم زاده خوئی و چایچیان با مشارکت حدود 50 درصدی شرکت بایکای آلمان تا تبدیل شدن به سهامی عام در سال 55. همچنین از سال 93 با مدیریت کامل بخش خصوصی اداره می‌شود. هم اکنون یکی از پیشکسوتان صنعت برق کشور نیز در راهبری شرکت و سهامداری نقش موثری دارد و شرکت مهندسی و بازرگانی نیرورامشیر و سپهر کابل ایرانیان و مدیران ارشد آن سهام عمده شرکت را در تملک خود دارند. یکی از مدیران سهامدار جواد عرفانیان مدیرعامل شرکت نیرورامشیر نام دارد. وی سهامدار مدیریتی کابلسازی ایران، بایکا بوده و نقش مهمی در موفقیت آن دارد. عرفانیان همکاری خود با شرکت کابلسازی ایران را در سال 76  آغاز کرده و در زمینه پروژه های ملی صنعت برق کشور اعم از نیروگاه ها و طراحی پست های فشار قوی بیش از 40 سال سابقه کار دارد. وی معتقد است صنعت کابلسازی مشابه صنعت خودروسازی قدمت زیادی در کشور دارد و تقریبا همزمان با این صنعت بوجود آمده و خروج شرکتهای خارجی بعد از انقلاب کمک شایان توجهی به تقویت و توسعه این صنعت در کشور کرده و از نظر تولید سیم و کابل به خودکفایی رسیده‌ایم.

برای آشنایی با این شرکت بورسی و آگاهی از روند فعلی آن با عرفانیان به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه می‌خوانید. 

*درباره همکاری خودتان با کارخانجات کابلسازی ایران برای ما بگویید؟

بنده جواد عرفانیان متولد سال 1330 و فارغ التحصیل مهندسی برق در سال 1353 از دانشگاه امیرکبیر هستم. در زمینه پروژه‌های ملی صنعت برق شامل نیروگاه ها، پست های فشار قوی طرح های پتروشیمی،گاز و نفت و پالایشگاهی بیش از 40 سال سابقه کار دارم. از سال 1376 همکاری خود را با شرکت کابل سازی ایران آغاز کردم. این همکاری در قالب شرکت مهندسی و بازرگانی نیرو رامشیر بود که به مرور توسعه یافته و در نهایت به  استفاده از تکنولوژی و شرکت همکار بایکای آلمان، تکنولوژی تولید کابل های فشار قوی تا سطح ولتاژ 145 کیلو ولت را از کشور آلمان به این شرکت با کسب تاییدیه های تست و کیفیت از مرجع بین المللی KEMA هلند منتقل کردیم. از آن به بعد همکاری ما در بخش توسعه و بازاریابی با شرکت کابلسازی ایران افزایش یافت و در نهایت سهامدار شرکت کابلسازی ایران شدیم. کارخانجات کابلسازی ایران سهامی عام بوده و سهام آن در بورس عرضه میشود. در اولین گام حدود  14 درصد سهام این شرکت که در اختیار سازمان سرمایه گذاری ایران بود خریداری شد. در حال حاضر اینجانب و مدیران ارشد شرکت مهندسی و بازرگانی نیرورامشیر جزو سهامداران مدیریتی این شرکت هستیم.

* روند فعالیت این شرکت در بازهای زمانی مختلف چگونه بوده است؟

بعد از ورود اولین نیروگاههای برق به کشور و با گسترش آن در سطح کشور نیاز به سیم و کابل افزایش یافت. تا قبل از سال 1342 تمام نیاز کشور در این زمینه از کشورهای اروپایی وارد می‌شد. اولین شرکتی که برای تولید سیم و کابل در ایران شروع به فعالیت کرد، شرکت کابلسازی ایران بود. کلنگ احداث کارخانه این شرکت در سال 42 زده شد و در سال 44 کارخانه ای به مساحت 5 هکتار در تهران به بهره برداری رسید. این شرکت، کارخانجات کابل سازی ایران-بایکا نام داشت؛ زیرا 49 درصد سهام آن متعلق به شرکت بایکای آلمان و 51 درصد متعلق به سهامداران حقیقی-حقوقی و عمدتاٌ به خانواده رحیم زاده خوئی و چایچیان بود که بنیانگذار اصلی این شرکت هستند. در سال 56 با توجه به نیازهای روز افزون صنایع و توسعه سیستم‌های مخابراتی کشور، این شرکت یک کارخانه دیگر در شهر شیراز به مساحت 17 هکتار به منظور تولید کابل های مخابراتی، ابزار دقیق و کنترل و قدرت را احداث و به بهره برداری رساند که در ادامه کابل های دیتا، شبکه و سایر کابل های تخصصی را تولید کرد. این کارخانه به تدریج توسعه یافت و سالن ها و خطوط تولید متعددی در آن احداث شده که در حال حاضر دارای 40 هزار متر مربع سالن های تولیدی دارد. این شرکت در سال 55 از سهامی خاص به سهامی عام تغییر پیدا کرده است. بعد از انقلاب با توافق بعمل آمده شرکت بایکا آلمان عمده سهام خود را به سازمان گسترش صنایع ایران واگذار نمود و سهامداران حقیقی و حقوقی اداره امور شرکت را به عهده گرفتند. از سال 93 به بعد تغییرات عمده در سهامداران بوجود آمده و سهام سهامداران نظیر سرمایه گذاری ملی ایران ، گروه بهمن، سازمان گسترش(پارس توشه) به سهامداران بخش خصوصی واگذار و عملا خصوصی سازی واقعی در شرکت انجام شد و هم اکنون تحت مدیریت کامل بخش خصوصی بوده و سهام آن در بازار سرمایه عرضه می‌شود. در سال 97 برای تمرکز بیشتر در تولید و کاهش هزینه‌های تولید، امکانات و ماشین آلات کارخانه شیراز توسعه و گسترش داده شد که این روند نیز در حال حاضر ادامه داشته و دارای طرحهای تولید جدید در دست اقدام است.

یکی از مزایای اصلی شرکت کارخانجات کابل سازی ایران، تکنولوژی پیشرفته کشور آلمان است و به عنوان اولین سازنده کابل، نقش بسیار کلیدی در انتقال تکنولوژی و توسعه سایر صنایع داشته است. 

* چه موانع و مشکلاتی در تولید وجود دارند؟

کابل کالای مهمی است که در ساختمان ها، پروژه های انتقال نیرو، نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل و مخابرات استفاده شده و اگر از کیفیت تولید آن کاسته شود می تواند صدمات و خسارات جدی پدید آورد. بنابراین موضوع استاندارد تولید سیم و کابل باید در کشور جدی تر گرفته شود. کارخانجات کابلسازی ایران و چند شرکت مشابه با تجربه کافی، تولید خود را بر مبنای استاندارد و رعایت دقیق کیفیت انجام می‌دهند. متاسفانه تعدادی از تولیدکنندگان هستند که مطابق استاندارد تولید نمی کنند و برای کاهش قیمت و رقابتی کردن قیمت در بازار، کیفیت محصولات خود را کاهش میدهند. مصرف کنندگان باید به این موضوع توجه کنند که کیفیت را در درجه اول مدنظر قرار دهند و کیفیت را فدای قیمت نکنند. شرکت‌های بازرسی و مشاوران پروژه ها باید دقت لازم را دراین زمینه داشته باشند. همچنین باید از تولید سیم و کابل غیر استاندارد بویژه در حوزه سیم و کابل ساختمانی جلوگیری شود. شرکت کابلسازی ایران، وارد تولید تولید سیم و کابل ساختمانی نمیشود زیرا تولید با کیفیت این محصول سودآور نبوده و توان رقابت قیمتی با تولیدکنندگان بی کیفیت تر را نداریم.

با توجه به اینکه در زمینه تولید کابل‌های تخصصی فعالیت داریم، ناچاریم بخشی از مواد اولیه مورد نیاز را از خارج کشور تامین کنیم مثلا برای تولید کابل فیبر نوری بخشی از مواد اولیه مورد نیاز از خارج کشور تامین می‌شود. از این رو نیاز به تسهیلات برای سرعت بخشیدن به ورود مواد اولیه و حمایت دولت داریم از نظر سرعت بخشیدن به ثبت سفارش و تخصیص ارز داریم. عدم حمایت در  این زمینه باعث توقف و کاهش تولیدات ما خواهد شد. به عنوان مثال حدود 2 ماه است که در نوبت گرفتن کد ارزی هستیم. البته برای رفع این موضوع درصدد هستیم تا بخش بیشتری از مواد اولیه مورد نیاز را در داخل تولید کنیم که آن نیز نیازمند واردات ماشین آلات تخصصی ، حمایت دولت و امکان ایجاد صادرات وسیع به کشورهای منطقه و جهان است.

*وضعیت این شرکت در بورس چگونه است؟

خوشبختانه سهام و نماد بایکا در بورس بسیار مورد توجه سرمایه گذاران است . با ورود سهامداران مدیریتی بخش خصوصی، تعهدات مالی و بدهی های شرکت تسویه شده و شرکت از 2 سال گذشته هیچ گونه بدهی به بانکها و اشخاص حقیقی و حقوقی ندارد. همچنین این شرکت از تسهیلات بانکی در حال حاضراستفاده نمی کند و از نظر مالی در موضع خوبی قرار دارد. سرمایه شرکت در سال 98 به میزان 1294 درصد افزایش یافته و سرمایه اسمی شرکت به میزان 504 میلیارد می باشد. در حال حاضر ارزش بازار شرکت 1650 میلیارد تومان بوده و در مدت یکسال گذشته سهام شرکت رشد بسیار خوبی داشته است که بسیار بالاتر از متوسط رشد بورس ایران است ولی هنوز از جایگاه اصلی خود فاصله زیاد دارد و انتظار داریم که افزایش بیشتری داشته باشد.

*چه برنامه‌هایی را برای توسعه فعالیت‌ها در دست اقدام دارید؟

یکی از برنامه‌ها، واردات ماشین آلات جدید و امکانات به روز کنترل کیفیت و آزمایشگاهی است. آزمایشگاههای این شرکت به جهت سابقه کاری بالای آن، یک آزمایشگاه مرجع است. با توجه به تغییرات در موضوع کیفی و الزامات جدید استاندارد، برنامه شرکت، ورود ماشین آلات و تجهیزات جدیدی برای افزایش ظرفیت تولید و کاهش زمان تحویل است.

هدف افزایش ظرفیت تولید با کیفیت است که برنامه ریزی شده میزان تولید انواع کابل ها و کابل های مخابراتی، ریلی را به 2 تا 3 برابر افزایش دهیم. در مجموع تولیدات شرکت نیز به دنبال افزایش 120 درصدی تولیدات هستیم در این زمینه برنامه ریزی شده تا روزانه 2 شیفت کاری کامل را برای کارخانه داشته باشیم.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند