کدخبر: ۳۵۲۱۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چگونه از چمن مصنوعی نگهداری کنیم؟

در دهه ۷۰ میلادی اولین چمن مصنوعی در آمریکا در زمین بیس بال ورزشگاهی در هیوستون مورد استفاده قرار گرفت. این امر سرآغاز تحولی بزرگ در زمینه پوشش سطوح ورزشگاه به شمار می‌رفت. هیوستون یکی از شهرهای پرجمعیت ایالت تگزاس است که شرایط آب و هوایی مساعدی ندارد. به همین دلیل در این شهر پرورش چمن طبیعی و نگهداری از آن با چالشهای زیادی رو به رو است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد چمن مصنوعی این است که مشکلات نگهداری از چمن طبیعی را ندارد و در هر نوع آب و هوایی قابل استفاده است.

چمن مصنوعی ورزشی

به جرات می‌توان گفت تولید چمن مصنوعی ورزشی یکی از بزرگترین و مهم‌ترین ابداعات بشری است. با ورود این چمن به صحنه‌ ورزشگاه‌ها شاهد تحولات عظیمی در کیفیت زمین‌های ورزشی بوده‌ایم.

این چمن‌ها در برابر کوبش مقاومت بسیار بالایی دارند. از ویژگی‌های منحصر به فرد این محصولات روش ساده نگهداری از آنهاست. همین امر سبب شده است که تمامی سازمان‌های ورزشی چمن مصنوعی را گزینه مناسبی برای مبارزه با بحران‌های محیط زیست مانند بحران کم آبی بدانند و از همه بخواهند با رعایت نکات لازم در زمینه نصب چمن مصنوعی ورزشی از این چمن برای پوشش زمین‌های ورزشی استفاده کنند.

چمنزار

چمن مصنوعی تزئینی

 در کشورهای ایالات آمریکا به علت بد بودن شرایط آب و هوایی و همچنین شرایط بسیار سخت ‌نگهداری چمن های طبیعی از سالهای ۱۹۹۰ مورد استقبال قرار گرفت. کشور استرالیا به ‌علت شرایط بد محیطی و شرایط مشابه با ایالات آمریکا تصمیم به استفاده از چمن مصنوعی گرفتند. ‌

چمن‌های مصنوعی تزئینی با استفاده از تکنولوژی تولید نخ‌های مختلف و بافت‌های متفاوت توانسته جایگزین مناسبی ‌برای چمن‌های طبیعی باشد. چراکه می‌توان در مکان‌های بازی کودکان، مدارس، روف گاردن‌های ویلاها، تالارها و ‌رستوران‌ها و حتی هتل‌ها از آن استفاده نمود.‌

برای نگهداری از چمن مصنوعی به چه لوازمی نیاز داریم؟

بهتر است بدانید نگهداری از چمن مصنوعی بسیار ساده است و نیازی نیست هزینه زیادی بکنید و وسایل خاصی را بخرید. با چند وسیله ساده می‌توانید از چمن مصنوعی به خوبی نگهداری کنید.

واترجت

اولین دستگاهی که برای محافظت از چمن مصنوعی ورزشی بدان نیاز دارید بی‌شک دستگاه واترجت است. واترجت دستگاهی شبیه به دستگاه جاروی برقی است که آب را با فشار زیاد بر روی چمن مصنوعی می‌ریزد و آلودگی و گردو غبار را از روی سطح چمن مصنوعی پاک می‌کند.

چمن

برای کارآیی بیشتر این محصول بهتر است دستگاه واترجت را در زاویه 30 درجه با زمین نگه دارید تا آب با فشار زیاد و مستقیم به الیاف برخورد نکند. زیرا اگر آب با فشار بالا و مستقیم به سطح چمن مصنوعی  برخورد کند ممکن است سیلیس و گرانولی که در بین الیاف آن قرار دارد، آسیب ببیند. در واقع، شستشوی چمن با یک زاویه مناسب طول عمر چمن مصنوعی را افزایش می‌دهد.

تمیز کردن چمن مصنوعی ورزشی به تعداد استفاده از چمن و میزان کثیفی آن بستگی دارد. معمولا قبل از برگزاری مسابقات با استفاده از این دستگاه سطح چمن مصنوعی را تمیز می‌کنند. اما بهتر است بدانید از دستگاه واترجت تنها برای تمیز کردن چمن مصنوعی استفاده نمی‌شود و تمامی متعلقاتی که در زمین ورزشی وجود دارد با این دستگاه قابل تمیز کردن است.

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی باید هر 45 روز یکبار با دستگاه واترجت بر روی آن آب بپاشید تا گرمای موجود در الیاف آن خارج شود. همین امر سبب می‌شود که به ساختار چمن مصنوعی آسیب وارد نشود و طول عمر آن افزایش پیدا کند.

دستگاه خط‌کشی

یکی دیگر از لوازمی که برای محافظت از چمن مصنوعی ورزشی بدان نیاز دارید دستگاه خط‌کشی است. خط‌کشی زمین ورزشی اهمیت زیادی دارد و اگر اینکار به درستی صورت نگیرد بازیکنان نمی‌توانند به خوبی بر روی زمین بازی کنند.

این دستگاه دارای یک مخزن است که 15 تا 20 لیتر رنگ درون آن قرار می‌گیرد. در قسمت جلویی این دستگاه غلتکی وجود دارد و با حرکت دسته این دستگاه این غلتک می‌چرخد و خط کشی بر روی زمین صورت می‌گیرد.

در این دستگاه می‌توان از رنگ پلی‌اورتان استفاده کرد. این رنگ ماندگاری بیشتری دارد و دیرتر رنگ خود را بر روی چمن مصنوعی فوتبال از دست می‌دهد.

دستگاه فرچه‌زنی

یکی از مهم‌ترین لوازمی که وجود آن برای محافظت از چمن مصنوعی ورزشی ضروری است، دستگاه فرچه‌زنی است. این دستگاه به افزایش استقامت الیاف و طول عمر چمن مصنوعی کمک می‌کند.

بهتر است ماهی یکبار این چمن فرچه خورده شود. فرچه‌زنی الیاف چمن مصنوعی به گونه‌ای است که دستگاه بر خلاف جهت الیاف حرکت می‌کند و اینکار سبب می‌شود که الیاف حالت ایستا به خود بگیرند.

اگر اینکار انجام نشود الیاف در هم تنیده و کوبیده می‌شوند و همین امر عمر چمن مصنوعی را کاهش می‌دهد.

نصب و اجرای چمن مصنوعی ورزشی را از چمنزار بخواهید!

گروه چمنزار با سالیان زیاد تجربه در زمینه نصب و اجرای چمن مصنوعی در خدمت شماست تا مشاوره‌های لازم را برای نصب و خرید چمن مصنوعی  در اختیار شما قرار دهد.

این گروه، پس از فروش و نصب چمن مصنوعی، آموزش‌های لازم را در مورد نگهداری و تمیز کردن چمن مصنوعی به طور رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

همچنین چمنزار انواع لوازم ضروری برای محافظت از زمین چمن مصنوعی ورزشی را با ارایه تخفیفات ویژه در اختیار کسانی قرار می‌دهد که چمن خود را نیز از این شرکت خریداری می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند