پایه حقوق وزارت کار چقدر است؟

کدخبر: 388320
اگر تنها یک بار شغلی را جستجو کرده باشید، در آگهی استخدام با اصطلاح حقوق وزارت کار مواجه بوده‌اید. در حقیقت اصلی‌ترین دستمزد، بر اساس فاکتورهای مختلف که از سازمان‌های مختلف به شما پرداخت می‌شود، مبلغی است که با توجه به قوانین وزارت کار تعیین شده و در فیش حقوقی شما نیز به صورت مجزا از هر پاداش و حقی نوشته می‌شود. آگاهی دقیق از رقم حقوق پایه وزارت کار باعث می‌شود که اگر در مراحل مصاحبه برای استخدام هستید، تصمیم بهتری بگیرید. در ادامه به شما می‌گوییم که پایه حقوق وزارت کار چقدر است و پرداخت و تغییرات آن چه جزئیاتی دارد.

رقم پایه حقوق بر چه اساسی تصویب می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین نهادهای کشوری که وظیفه تعیین دستمزدهای پرداختی به افراد را دارند، شورای عالی کار هستند. نمایندگان این شورا در ابتدای سال و در طول چند هفته، با برگزاری جلسات مختلف و بررسی عواملی، می‌توانند رقمی عادلانه را برای پرداخت به کارمندان، کارگران و همه بیمه شدگان اعلام کنند. تورم موجود در کشور، بررسی حقوق سال گذشته و پیامدهای مثبت و منفی آن و بررسی کلی شرایط سازمان‌ها و کسب و کارها بخشی از عوامل تاثیرگذار در روند تعیین حقوق وزارت کار هستند. 

با توجه به جلسات این شورا، حداکثر تا پایان فروردین ماه هر سال، میزان افزایش حقوق کارکنان اعلام و به سازمان‌های مختلف طی یک بخشنامه رسمی ابلاغ می‌شود. البته نحوه محاسبه مبلغ دریافتی نهایی در هر سازمان، به قوانین و میزان درآمد آن وابسته است. 

همچنین حقوق وزارت کار با احتساب حق مسکن، اولاد و دیگر حقوق اولیه صورت می‌گیرد و مالیات حقوق نیز از آن کسر خواهد شد. به طور معمول این فرایند محاسبه به عهده بخش مالی شرکت است و این نیروهای متخصص نحوه ارسال مالیات حقوق را به خوبی انجام می‌دهند. بعد از اعمال این فرایند، حقوق وزارت کار به کارکنان پرداخت می‌شود.

مالیات

پایه حقوق بر اساس مدرک تحصیلی؛ آیا تحصیل کرده‌ها حقوق بیشتری دریافت می‌کنند؟

یکی از چالش‌هایی که افراد تازه وارد به دنیای حقوق‌بگیران با آن مواجه هستند، بحث بر سر این است که آیا افرادی با مدارک تحصیلی فوق لیسانس و دکترا از کارمندان دارای لیسانس حقوق پایه بیشتری دریافت می‌کنند یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که در قوانین وزارت کار، هیچ رقم مازادی برای افراد تحصیل‌کرده در نظر گرفته نشده و معیار تعیین حقوق پایه، مدرک تحصیلی نبوده است. 

به همین دلیل همه افراد بیمه شده مطابق قانون، حقوق وزارت کار را دریافت می‌کنند. افزایش حقوق با پرداخت مبلغ مازاد به افرادی با مدرک تحصیلی بالاتر یا جایگاه شغلی تخصصی‌تر تنها با توافق کارفرما صورت می‌گیرد و تعیین آن بر عهده سازمانی است که در آن فعالیت می‌کنید. پس از تعیین حقوق مازاد بر حقوق پایه، می‌توان برای جلوگیری از اشتباه و ثبت دقیق، اطلاعات هر شخص را در نرم افزار مالی ذخیره کرد تا هنگام پرداخت مشکل محاسباتی ایجاد نشود و حقوق پایه و مازاد حقوق به درستی تفکیک شوند.

نحوه محاسبه حقوق ماهیانه بر اساس قانون کار

آگاهی دقیق از چارچوب‌های مصوب حقوق و دستمزد، قوانین مرتبط با آن‌ها و نحوه محاسبات آن باعث می‌شود که دید درست‌تری به مبلغ دریافتی حقوق داشته باشید. با این اطلاعات هم هنگام استخدام دست پر هستید و هم می‌توانید برای حقوق خود برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید. 

برای محاسبه حقوق باید بدانید که ساعات کاری تعیین شده توسط وزارت کار، 7 ساعت و 20 دقیقه است. این ساعت‌ها براساس 30 روز کاری تعیین شده‌اند. یعنی برای جمعه‌ها و روزهای تعطیل نیز دستمزد در نظر گرفته شده است. 

بر همین اساس، حقوق نهایی در ماه‌های 29 و 31 روزه تقسیم بندی می‌شود. محاسبه حقوق دریافتی بر اساس مبلغ دریافتی روزانه ضربدر تعداد روزهای ماه صورت می‌گیرد. اما محاسبه دقیق آن با احتساب کسورات و حقوق اضافه با کمک نرم افزارهای دقیق حسابداری صورت می‌گیرد تا از هر اشتباهی پرهیز شود.

محاسیه حقوق

مبلغ حقوق پایه چقدر است؟

همانطور که گفتیم مبلغ حقوق وزارت کار با توجه به عواملی مانند تورم تعیین می‌گردد. با این حال با مقایسه افزایش حقوق اعلام شده در هر سال می‌توانید یک دید کلی به تغییرات حقوق پایه داشته باشید. برای مثال حداقل دستمزد روزانه مصوب وزارت کار در سال 98 عددی حدود 50 هزار تومان بود. این عدد در سال 99 به مبلغی حدود 63 هزار تومان رسید. 

با توجه به این عدد، مجموع حقوق وزارت کار برای فرد متاهل با یک فرزند در سال 99 به حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان رسید. در حالیکه در سال 98 این عدد معادل حدود 1 میلیون و 950 هزار تومان بود. در حقیقت در سال 99، افزایش حقوقی 15 درصدی به سازمان‌ها ابلاغ شد.

محاسبه حقوق و دستمزد به صورت دقیق و تخصصی با کمک نرم افزار حسابداری

محاسبه دقیق حقوق بر اساس روزهای ماه، پرداختی‌های بیمه و عمیات‌هایی مانند پرداخت مالیات حقوق باید با اطلاعات مالی دقیق و بدون نقص صورت گیرد. به همین دلیل به بخش‌های مالی شرکت‌ها توصیه می‌شود که برای جلوگیری از اشتباه، از نرم افزارهای حسابداری معتبر استفاده کنند.

سپیدارسیستم یک مجموعه شناخته شده و معتبر در حوزه حسابداری و مالی است. این مجموعه در سال‌های اخیر توانسته با امکانات و خدمات مناسب، مشتریان ثابت چندساله برای خود ایجاد کند. برای خواندن آخرین مفاهیم مرتبط با بخش مالی می‌توانید به سایت سپیدارسیستم مراجعه کنید. همچنین در صورت تماس با شماره  ۰۲۱-۸۱۰۲۲۰۰۰ هم سفارش خرید نرم افزار را ثبت خواهید کرد و هم می‌توانید از کارشناسان متعهد این مجموعه پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.   

تیتر یک
  • تحلیل ولی‌رضا نصر ازمنازعات آتی کشورهای عربی وایران

    اقتصادنیوز: جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه، مسئله‌ای‌ست افکار عمومی در ایالات متحده را به خود متوجه ساخته است. اهمیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما