آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل از جنبه های مختلف

کدخبر: ۶۴۴۹۵۰
دنیای کار دنیایی پهناور و متنوع است که مشاغل مختلفی را در خود جای داده است. هر کدام از این مشاغل نیازمند مهارت ها، دانش و توانایی های خاص خود هستند و در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند.
آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل از جنبه های مختلف

 رپرتاژ آگهی: آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل از جنبه های مختلف، می تواند به شما در درک بهتر بازار کار، انتخاب شغل مناسب و برنامه ریزی برای آینده شغلی تان کمک کند. در این مقاله، به بررسی انواع دسته بندی مشاغل از جنبه های مختلف می پردازیم.

جنبه های مختلف انواع دسته بندی مشاغل

همانطور که در مقدمه مقاله ذکر شد، مشاغل را می توان از جنبه های مختلفی دسته بندی کرد. در این بخش به بررسی برخی از رایج ترین جنبه های دسته بندی مشاغل می پردازیم:

1. سطح مهارت

 • مشاغل با سطح مهارت بالا: این مشاغل به طور کلی نیازمند تحصیلات آکادمیک و آموزش های تخصصی هستند. از جمله این مشاغل می توان به پزشک، مهندس، وکیل، حسابدار و ... اشاره کرد.

 • مشاغل با سطح مهارت متوسط: این مشاغل به آموزش و مهارت های کمتری نسبت به مشاغل با سطح مهارت بالا نیاز دارند. از جمله این مشاغل می توان به پرستار، تکنسین، معلم و ... اشاره کرد.

 • مشاغل با سطح مهارت پایین: این مشاغل به آموزش و مهارت های کمی نیاز دارند و بیشتر بر روی کار عملی تمرکز دارند. از جمله این مشاغل می توان به کارگر، راننده، پیشخدمت و ... اشاره کرد.

2. بخش صنعت

 • کشاورزی: این بخش شامل مشاغلی است که به تولید محصولات کشاورزی، مانند غلات، میوه ها، سبزیجات و ... می پردازند.
 • صنعت: این بخش شامل مشاغلی است که به فرآوری مواد خام و تولید کالاهای نهایی می پردازند. از جمله این مشاغل می توان به کارگر کارخانه، اپراتور ماشین آلات و ... اشاره کرد.

 • خدمات: این بخش شامل مشاغلی است که خدمات مختلفی را به افراد ارائه می دهند. فروشنده، آرایشگر و ... از جمله مشاغل این دسته هستند.

 • بهداشت و درمان: از جمله این مشاغل که در زمینه بهداشتی و درمانی خدمات ارائه می دهند، می توان به پزشک، پرستار و ... اشاره کرد.

 • آموزش و پرورش: این بخش شامل مشاغلی است که به آموزش و پرورش افراد می پردازند. از جمله این آن ها می توان معلم، استاد دانشگاه و ... را نام برد.

 • فناوری اطلاعات: این بخش انواع دسته بندی مشاغل است که به طراحی، توسعه، پیاده سازی و نگهداری از سیستم های IT می پردازند. از جمله این مشاغل می توان به برنامه نویس، طراح وب و ... اشاره کرد.

3. محل کار

 • داخل ساختمان: این فعالیت ها در محیط های سرپوشیده مانند دفاتر، بیمارستان ها، مدارس و ... صورت می گیرند.

 • فضای باز: این مشاغل در محیط های باز مانند مزارع، کارگاه های ساختمانی و ... انجام می شوند.

4. نوع کار

 • کارهای ذهنی: این مشاغل به تفکر، تحلیل و حل مسئله نیاز دارند. از جمله آن ها می توان مهندسی، طراحی و ... را نام برد.
 • کارهای عملی: این مشاغل به مهارت های فیزیکی و کار با دست نیاز دارند. مشاغلی مانند ساخت و ساز در این دسته قرار می گیرند.

آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل می تواند به شما در درک بهتر بازار کار، انتخاب شغل مناسب و برنامه ریزی برای آینده شغلی تان کمک کند. در نظر داشته باشید که موارد ذکر شده جزو مشاغل زیان آور محسوب نمی شوند.

مزایای آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل

مزایای آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل

همان طور که در بخش های قبلی اشاره شد، آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل می تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد. در این بخش به طور خلاصه به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

1. درک بهتر بازار کار

با شناخت انواع مشاغل و نیازمندی های آنها، می توانید درک بهتری از بازار کار و روندهای آن پیدا کنید. این امر می تواند به شما در انتخاب شغلی که با علایق، مهارت ها و توانایی های شما مطابقت دارد، کمک کند.

2. انتخاب شغل مناسب

هنگامی که از تنوع مشاغل و مسیرهای شغلی مختلف آگاه باشید، می توانید با دیدی بازتر و انتخابی آگاهانه تر شغل خود را انتخاب کنید. این امر می تواند به شما در یافتن شغلی که از آن لذت می برید و در آن موفق هستید، کمک کند.

3. برنامه ریزی برای آینده شغلی

با شناخت مسیرهای شغلی مختلف در هر دسته بندی شغلی، می توانید برای ارتقای شغلی و رسیدن به اهداف شغلی تان برنامه ریزی کنید. این امر می تواند به شما در دستیابی به موفقیت در حرفه تان کمک کند.

4. افزایش رضایت شغلی

انتخاب شغلی که با علایق، مهارت ها و ارزش های شما مطابقت دارد، می تواند به افزایش رضایت شغلی شما کمک کند. رضایت شغلی بالا می تواند منجر به افزایش انگیزه، بهره وری و کیفیت زندگی شما شود.

در نهایت، می توان گفت که آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل می تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد. اگر فرآیند استخدام مشاغل را بدانید، می‌توانید بهتر خود را در جایگاه مدنظرتان وفق دهید.

چگونه بهترین انواع دسته بندی مشاغل را برای خود انتخاب کنیم؟

بهترین راه برای انتخاب انواع دسته بندی مشاغل، تماس با یکی از کارآفرین های خلاق و ایده پرداز است. آنها تجربیات بی شماری دارند و می ‌توانند راهنمایی ‌های مهمی ارائه دهند. با گفت ‌و گو و شنیدن دیدگاه‌ های آن ها، می‌ توان نیازهای بازار و فرصت ‌های جدید را شناسایی کرد. به این ترتیب، افراد می ‌توانند از موقعیت ‌های بهتری برای رشد و توسعه کسب و کار خود بهره‌ مند شوند. از طریق تبادل نظر و درک عمیق از تجربیات آنان، می ‌توان بهترین دسته بندی شغلی را انتخاب کرد که با استعدادها، علایق و شرایط فردی هماهنگی دارد و به افراد کمک می‌ کند تا به موفقیت بیشتری دست یابند.

انتخاب دسته بندی مشاغل

جمع بندی

آشنایی با انواع دسته بندی مشاغل این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید بهترین انتخاب ها از بین صدها شغل موجود انتخاب کنید. کافی است با این دسته بندی ها آشنا باشید و بدانید که به چه صورت باید گزینه مناسب را از بین آن ها انتخاب کنید.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی