لزوم حفظ خانه

کدخبر: 319374
جمعه صبح خبر ترور سردار قاسم سلیمانی شوک بزرگی برای ایران بود. حاج قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس در لشکر ۴۱ ثارالله کرمان در عملیات‌های مختلف حضور داشت و پس از جنگ نیز تا آخرین لحظه در دفاع از کشور، هر اقدامی لازم بود انجام داد. در آخرین صحنه نیز با هوش فراوان داعش را زمین‌گیر و نابود کرد و با توجه به هوش راهبردی با جان و دل منافع ملی ایران را حفظ می‌کرد.

لبخند سلیمانی آرامش شهروندان بود و بازوی قدرتمند نظامی که در کنار فعالیت‌های دیپلماتیک توانسته بود در اغلب بازی‌های سیاسی و امنیتی دولت-کشور را حفظ کند. سلیمانی به تمام معنا ایران را ام‌القرای جهان اسلام می‌دانست و زمانی که ایران در فضای بین‌الملل در قالب مذاکرات دیپلماتیک آمریکا، اسرائیل و کشورهای مرکز را به حاشیه کشانده بود در منطقه همه نقشه‌‌های امنیتی را به نفع ایران بر هم می‌زد. ایران با دو بازوی نظامی و دیپلماتیک توانست روسیه را به بازی خاورمیانه وارد کند و سرزمین‌های از دست رفته عراق و سوریه را از داعش باز پس گیرد. در رفراندوم کردستان عراق به نفع دولت مرکزی عراق واسطه‌گری کرد و در حال تدارک ارتش ملی و مردمی برای عراق بود. بدون توان نظامی و سازوبرگ‌های ارتش و سپاه ملی نمی‌توان از کشور دفاع کرد و لازمه سیاست‌ورزی خردورزانه، نخبگان نظامی ثابت قدم است و سلیمانی یکی از نخبگان نظامی و سرمایه ملی ایران بود که نقش بزرگی در استقلال ایران داشت.

سلیمانی در دعواهای سیاسی همانند نظامیان ملی و حرفه‌ای بی طرف بود و چون ایران را در نظر داشت، سوی هیچ جناح سیاسی را نمی‌گرفت. برای او دولت-کشور ایران اهمیت داشت و در میان همه احزاب، طبقات و جریان‌ها محبوبیت داشت. او نظامی‌ای بود که هیچ‌گاه از جایگاه خویش عدول نکرد و سعی کرد در مقام دفاع از تمامیت ارضی ایران مسوولیتش را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. زمانی که از او درمورد حضور در سوریه و عراق سوال می‌شد، اعلام می‌کرد که اگر با دشمنان ایدئولوژیک و شبه نظامیان وابسته در اطراف مرزهای خود نجنگیم آنها به درون کشور رخنه می‌کنند و امنیت و منافع ملی ما در حضور منطقه‌ای است. او لازمه دولت-کشور قدرتمند را سازوبرگ نظامی و خرد راهبردی امنیتی می‌دانست و این مورد را با هماهنگی کامل با نخبگان سیاست داخله و خارجه عملیاتی می‌ساخت. تواضع و اطاعت شخصیتی کاریزماتیک از او ایجاد کرد که توانسته بود نه تنها در ایران بلکه در کشورهای همسایه و حتی در میان دشمنان خویش به بزرگی و خردمندی یاد شود.

ترور سردار سلیمانی نقشه هماهنگ و تغییری در سیاست خارجی ترامپ به شمار می‌آید. ترامپ به انتخابات نزدیک می‌شود و رای آوردن استیضاح او در کنگره کاهش حمایت افکار عمومی از او را به دنبال دارد. برای انتخابات نیاز به مذاکره یا ضربه زدن به ایران دارد و از هر شیوه ممکن برای تغییر در روابط آمریکا و ایران استفاده می‌کند. نوع ترور نشان از عملیات‌هایی دارد که اسرائیل انجام می‌دهد و هر چه فضای ایران و آمریکا تنش‌آلود و منطقه به سمت جنگ حرکت کند، مخاطرات اسرائیل کمتر خواهد شد. عربستان نیز بعد از حمله به آرامکو همه توان خود را برای ایجاد بی‌ثباتی سیاسی در داخل ایران و شکست‌های منطقه‌ای علیه ایران به خصوص در عراق به کار بسته است. مذاکرات هسته‌ای و برجام باعث نگرانی اسرائیل و عربستان شد و توان نظامی ایران در منطقه به‌خصوص همکاری کشورهای اسلامی عمق استراتژیک ایران را افزایش داد. اکنون عربستان و اسرائیل همه تلاش خود را برای رویارویی ایران و آمریکا انجام خواهند داد. بازی پیچیده‌ای شروع شده است که برای نگه‌داشتن خانه ایران باید سیاستی پیچیده و در عین حال هوشمندانه در پیش گرفت. در تاریخ معاصر نخبگان ایرانی همیشه توانسته‌اند خردمندانه کشور را حفظ کنند و اکنون نیز با همسبتگی ملی و خرد سیاسی نخبگان حاکم چنین خواهد شد.

سیاست کوتاه‌مدت آمریکا نسبت به ایران تغییر کرده است و ترامپ قصد راه‌اندازی جنگ منطقه‌ای دارد که هزینه‌های اقتصادی آن پرداخت می‌شود. در چنین شرایطی خرد و تدبیر حکم می‌کند تصمیمات متکثر و هماهنگ گرفت. ایران ضمن حفظ حق پاسخگویی متناسب به این جنایت و تروریسم دولتی برای خویش می‌تواند از طریق دیپلماتیک نیز به سازمان ملل شکایت کند و پیمان‌های امنیتی خود با عراق و سوریه را محکم کند. ما در خانه خود هستیم و رعایت قواعد بازی پیچیده می‌تواند موازنه در منطقه را به نفع ایران شکل دهد. اکنون بیش از هر زمان به هماهنگی، رعایت سلسله‌مراتب و همبستگی ملی نیاز داریم. شرایط عادی نیست و بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای با مقاصد شوم، نقشه‌های هماهنگ شده‌ای برای راه‌اندازی جنگ کشیده‌اند. بازیگران شکست‌خورده و کشورهای تروریست سعی دارند خانه ایران را با زیرساخت‌های فراوان و جمعیت تحصیلکرده به سمت ویرانی سوق دهند. بهترین اقدام فعال کردن همزمان بازوان دیپلماتیک و نظامی و اقدامات سیاسی هوشمندانه‌ای است که منافع ملی کشور را حفظ کند؛ یعنی همان مواردی که حاج قاسم سلیمانی سردار ملی و شهید زنده در طول عمر سرافرازانه خویش انجام داد تا خانه ایران آباد بماند.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید