آخرین تحولات بازار طلا و ارز پایتخت

تداوم روند صعودی قیمت دلار ، سکه و درهم

کدخبر: 458628
اقتصادنیوز : بازار ارز و طلا امروز چهارشنبه 10 آذر 1400 شاهد صعود قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت طلا بود. قیمت درهم نیز کانال 8 هزار تومان را فتح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت دلار در انتهای معاملات عصر روز گذشته با 29  هزار و 200 تومان بسته شد. این اسکناس آمریکایی در بازار ارز امروز چهارشنبه 10 آذر 1400 بر مدار افزایش قرار گرفت و 70 تومان گران شد. قیمت دلار امروز 29 هزار و 270 تومان بود.

قیمت درهم کانال 8 هزار تومان را فتح کرد

امروز همزمان با افزایش قیمت دلار ، قیمت درهم نیز رشد کرد. قیمت درهم دیروز با 7 هزار و 920 تومان به کار خود پایان داد. قیمت درهم در شروع معاملات نقدی بازار ارز امروز با 50 تومان افزایش توانست خود را به پشت مرز 8 هزر تومان برساند و با 7 هزار و 970 تومان معامله شود.قیمت درهم  در ادامه روند بازار ارز امروز  توانست کانال 8 هزار تومان را فتح کند . با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (3.673) عدد 29 هزارو 384 تومان به دست می‌آمد که نسبت به قیمت دلار در بازار 114 تومان بالا تر بود. 

قیمت دلار ، سکه و طلا را بالا کشید

قیمت اونس طلا  در بازار جهانی امروز 16 دلار گران شد و با ۱۷۸۷ دلار خرید و فروش شد. قیمت طلا 18 عیار  روز گذشته 18 هزار و 400 تومان پایین رفت و با 1 میلیون و 251 و 100 تومان بسته شد. این فلز زرد رنگ امروز  با افزایش قیمت دلار و قیمت درهم بر مدار صعود قرار گرفت. قیمت طلا امروز 10 هزار و 800 تومان بالا رفت و با 1 میلیون و 261 و 800 تومان معامله شد.  قیمت سکه نیز  که دیروز 130 هزار تومان ارزان شد و با 12 میلیون و 555 هزار تومان به کار خود پایان داده بود.  در بازار امروز توانست بخشی از ضرر روز گذشته را جبران کند  و 75 هزار تومان  بالا برود. قیمت سکه در انتهای معاملات امروز 12 میلیون و 630 هزار تومان بود.   با احتساب قیمت 29 هزار 270 تومان برای دلار اندازه قیمت واقعی سکه 12 میلیون و 314 هزار تومان بود  و حباب قیمتی سکه 2.56 درصد به دست می‌آمد.

نگاه معامله گران به برجام

سومین روز از مذاکرات وین، امروز (چهارشنبه)  برگزار شد. اخبار برجام امروز هم در بازار ارز تهران برجسته بود.  قرار بود امروز پس از دو روز مذاکره درباره موضوعات اصلی، چشم انداز ادامه گفت‌وگوها با محور لغو تحریم‌ها مشخص شود. هم زمان هیات ایرانی سرگرم برگزاری جلسات کارشناسی با موضوع رفع تحریم‌ها است. امروز همچنین کارگروه تعهدات هسته‌ای تشکیل جلسه‌ داد و  عمده تمرکز گفت‌وگوها همچنان بر موضوع تحریم‌هاست. جمهوری اسلامی ایرن تاکید دارد تا زمانی که وضعیت تحریم‌ها روشن نشود، امکان تصمیم‌گیری در خصوص موضوعات دیگر وجود ندارد.

خبرگزاری تسنیم از قول "یک منبع" گفته کشورهای اروپایی در مذاکرات وین درخواست پایان سریع این دور از گفت‌وگوها را مطرح کرده‌اند.این خبرگزاری با انتشار این خبر همچنین از قول "یک منبع دیگر نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران" گفته "تیم ایرانی ترجیح می‌دهد به ادامه گفتگوها تا زمانی که نیاز باشد، ادامه دهد".

تسنیم گفته مهمترین مانع در مسیر تفاهم حداکثری در نشست روز گذشته، اصرار طرف‌های اروپایی بر لزوم نظرخواهی مورد به مورد از آمریکا بود.

با آغاز دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران، چندین سناتور و نماینده کنگره آمریکا گفته‌اند بایدن اختیار ارائه تضمین درباره رفع ابدی تحریم‌های ایران را ندارد و همین موضوع موجب بروز عدم اطمینان در مذاکرات شده است.انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا هم آبان ۱۴۰۱ برگزار می‌شود و دموکرات‌ها با اختلاف اندکی اکثریت کرسی‌های کنگره را در اختیار دارند. جمهوری‌خواهان ممکن است سال آینده توافق احتمالی برای ورود دولت بایدن به برجام را از اثر بیندازند. عدم اجماع داخلی و دمدمی مزاجی آمریکا در عرصه بین‌الملل، مهم‌ترین مانع در مسیر دستیابی به توافق است. همین مسئله این ضرورت انکارناپذیر را ایجاد کرده که آمریکا برای بازگشت به برجام باید تضمین‌های قطعی و عینی ارائه دهد.

مذاکرات امروز بی نتیجه بود ادامه مذاکرات به فردا موکول شد.ایران در نشست کارگروه لغو تحریم‌ها روز سه‌شنبه، خواسته‌های خود را برای لغو تحریم‌ها به صورت دسته‌بندی‌شده و مشخص مطرح کرد و به دیگر هیأت‌ها نیز توصیه کرده است که فعالانه و سازنده به ارائه راهکار و پیشنهاد درباره چگونگی برداشتن تحریم‌ها بپردازند. مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در روز پنجشنبه نیز ادامه می‌یابد.

تیتر یک
  • در نظرسنجی کیتکونیوز مطرح شد

    اقتصادنیوز: تحلیلگران کیتکونیوز به آینده طلا در هفته جاری خوش‌بین هستند و پیش‌بینی می‌کنند این فلز گرانبها شاهد افزایش…

از دست ندهید
فلای تودی