رئیس سازمان بورس: خودرو‌های لاکچری وارد بورس می‌شوند

کدخبر: 459249
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: در این مرحله خودرو‌های لاکچری که عمدتا داخلی و مونتاژی هستند و حساسیت قیمتی روی آن‌ها وجود ندارد به تدریج وارد بورس می‌شوند، اما برای بقیه خودرو‌ها برنامه‌ای نداریم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیگیری‌ها از طریق بورس کالا ادامه دارد تا یک سری از خودرو‌ها که لاکچری محسوب می‌شوند به تدریج وارد بورس شوند.

مجید عشقی در حاشیه نشست با تشکل‌های بخش خصوصی بازار سرمایه در جمع خبرنگاران گفت: در این مرحله خودرو‌های لاکچری که عمدتا داخلی و مونتاژی هستند و حساسیت قیمتی روی آن‌ها وجود ندارد به تدریج وارد بورس می‌شوند، اما برای بقیه خودرو‌ها برنامه‌ای نداریم.

وی با اشاره به اینکه اصلاح زیرساخت‌های بورس همزمان با اقبال عمومی مردم به این بازار آغاز شد گفت: هم اکنون بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های بازار سرمایه اصلاح شد و امسال بیش از ۲۰۰ شرکت بورسی سود خود را از طریق سامانه سجام و بصورت متمرکز پرداخت کردند و ۷۰ شرکت هم در صف پرداخت هستند و بقیه هم به همین نحو عمل خواهند کرد.

 

شائبه‌هایی در بازار مطرح بوده است

عشقی ادامه داد: برنامه ریزی ما این است که هم زیرساخت‌های معاملاتی و هم زیرساخت‌های پشتیبانی شامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و همچنین بحث‌های نظارتی را به نحوی اصلاح کنیم که نظارت‌ها به جای سلیقه‌ای به صورت هوشمند باشد اگرچه ما معتقدیم نظارت‌های سلیقه‌ای نبوده است، اما شائبه‌هایی در بازار مطرح بوده که در نظارت‌ها بصورت سلیقه‌ای عمل می‌شده است از این رو نظارت‌ها را به نحوی پیش می‌بریم که چالش‌ها از بین برود.

وی با بیان اینکه در فصل بودجه هستیم، گفت: مهم‌ترین مولفه تاثیرگذار در بازار سرمایه، شفافیت است از این رو در فصل بودجه درخواست ما از دولت این است که تصمیمات در حوزه بودجه و خارج از بودجه شفاف باشد تا به صورت گسترده به اطلاع سهامداران و ناشران برسانیم تا آن‌ها بتوانند براساس اطلاعات شفاف تصمیم بگیرند، زیرا شفافیت مهم‌ترین عاملی است که ابهامات را برطرف می‌کند و اگر شفافیت را در شرکت‌ها و معاملات داشته باشیم روند معاملات نیز منطقی خواهد شد.

 

چالش بازار سرمایه بحث فروش نیست

عشقی افزود: چالش بازار سرمایه بحث فروش نیست بلکه به علت ابهام، سمت تقاضا تضعیف شده است که امیدواریم با تصمیماتی شفاف بتوانیم تقاضا را به تدریج وارد بورس کنیم.

وی ادامه داد: در حال پیگیری تامین مالی شرکت‌ها از طریق بورس هستیم و در این باره مجوز‌ها را هم به سرعت صادر می‌کنیم، اما به علت فرآیند‌های طولانی موجود، کار تامین مالی شرکت‌ها از طریق بورس، سخت شده است.

رئیس سازمان بورس گفت: بنا داریم با کاهش این فرآیند‌ها ترتیبی اتخاذ کنیم تا شرکت‌ها بتوانند اوراق را راحت‌تر منتشر کنند هرچند باید ریسک این اوراق را هم ببینیم، زیرا مردم اوراق را به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم خرید می‌کنند که ریسک این اوراق به بازار سرمایه منتقل می‌شود بنابراین در عین حالیکه ریسک‌ها را کنترل می‌کنیم باید فرآیند‌ها را ساده‌تر کنیم تا شرکت‌ها راحت‌تر بتوانند اوراق خود را پذیرش کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی