هزینه وام مسکن متاهلین از 35 میلیون تومان عبور کرد

افزایش بی سابقه نرخ سود وام مسکن +نمودار

کدخبر: 445665
هزینه وام مسکن در پایان دومین هفته پاییز دو رکورد بی سابقه از خود را به جای گذاشت و سبب شد تا پس از 10 ماه هزینه وام مسکن مجردین باز هم از مرز 20 میلیون تومان عبور کند. مقایسه ماهانه قیمت ها نشان از رشد 21 درصدی داشته که در تابستان امسال بی سابقه بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه وام مسکن تا ابتدای هفته اخیر روندی صعودی داشته است. این مسیر تا پایان دومین هفته پاییز نیز ادامه پیدا کرده و در انتها به بیشترین سطح خود از روزهای آغازین آذر ماه سال گذشته تا کنون دست پیدا کرده است. 

 هزینه هر کدام از اوراق تسهیلات بانک مسکن در روز چهارشنبه 15 مهر ماه با رشد 8.5 درصد نسبت به پایان هفته قبل خود به 73 هزار تومان رسیده و بالاترین رکورد را در 10 ماه اخیر به ثبت رسانید.

رکورد زنی هزینه وام مسکن در پایان هفته دوم مهر

با توجه به اینکه، در دریافت وام مسکن، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق هستند بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از 18 میلیون  و 832 هزار تومان در روز شنبه به 20 میلیون و 450 هزار تومان  در روز چهارشنبه رسید.

این رقم در ابتدای این دوره برای متاهلین 32 میلیون و 280 هزار تومان ثبت شده بود که در انتهای هفته با نزدیک به 2 میلیون و 720 هزار تومان افزایش در انتهای هفته به 35 میلیون تومان نائل آمد.

باتوجه به آن که نرخ سود واقعی به مبلغ اولیه پرداخت شده نیز وابسته بوده بنابراین با تغییر قیمت اوراق هزینه وام نیز تغییر خواهد کرد.

با این اتفاق نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند رفتاری متناسب با هزینه وام مسکن دارد. بر این اساس متغیر مذکور باتوجه به قیمتهای روز چهارشنبه 15 مهر ماه در پایان هفته برابر با 180 میلیون و 500 هزار تومان و این رقم برای متاهلین برابر با 335 میلیون تومان بوده است.

مسکن

فاصله 4.2 واحد درصدی نرخ سود با میزان اسمی آن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. با توجه به آنکه متقاضیان وام مسکن در قبال اخذ وام دو هزینه را پرداخت می کنند بنابراین دیگر نرخ سود در همان حد اسمی 17.5 درصد نخواهد بود.

 نرخ سود برای متقاضیان از 27 شهریور ماه تا کنون بالاتر از سطح 21 درصد قرار داشته و در نیمه مهر ماه به بالاترین سطح خود از ابتدای اذر ماه سال 99 تا کنون دست پیدا کرده است.

این سطح معادل با 21.73 درصد بوده و در مقایسه با نرخ سود اسمی آن 4.2 واحد درصد بالاتر است.روند افزایشی قیمت وام نرخ رشد ماهانه این متغیر را نیز به بالاترین سطح خود رسانید.

مسکن

رکورد زنی رشد ماهانه قیمت وام مسکن از تابستان 1400

تغییرات عرضه و تقاضا در بازار اوراق تسهیلات بانک مسکن موجب افزایش هزینه وام شده و با شروع پاییز جهشی بی سابقه پیدا کرده است. در همین رابطه در اتفاقی کم سابقه در هفته دوم مهر قیمت هر کدام از برگه های تسه تقریبا 5 هزار و 700 تومان افزایش پیدا کرده و از مرز 70 هزار تومان عبور کرد.

مقایسه این رقم با یک ماه قبل خود نشان از رشدی 21 درصدی داشته که از ابتدای تابستان تا کنون بی سابقه بوده است.

باخت جان به مال در بازار دارو/در اکوایران ببینید:

جهش بالای قیمتی وام مسکن به همراه رکوردزنی های پی در پی روزانه در این متغیر نشان از مسیر افزایشی هزینه وام داشته که همچنان صعودی است. از سوی دیگر با توجه به روندی که این متغیر در پاییز سال گذشته به ثبت رسانده می توان همچنان انتظار روند افزایشی در این متغیر را در روزهای پاییزی داشت.

مسکن

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما